porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
SZEŚCIOLATEK W SZKOLE CZY PRZEDSZKOLU? 5 powodów, dla których warto posłać dziecko w wieku 6 lat do szkoły? Według nowego prawa obowiązek posłania 6-letniego dziecka do szkoły (bez ...
Egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym według zdających nie był trudny

MATURA 2012 - język polski na poziomie podstawowym. Na jakie pytania i zagadnienia odpowiadali maturzyści piszący egzamin maturalny?

Ile punktów mogą zdobyć maturzyści na egzaminie pisemnym z polskiego? Z jakimi tematami zmagali się tegoroczni maturzyści, w roku 2012? Utwory typowane przez większość uczniów jak "Zbrodnia i kara" czy "Dżuma" lub wiersze Miłosza nie potwierdziły się, nosa mieli jedynie ci, którzy stawiali na "Lalkę". W tym roku pytania dotyczyły "Ludzi bezdomnych", "Lalki" i III części "Dziadów". Zaskoczeniem był test z Wikipedii! 

Egzamin maturalny z jezyka polskiego nie ominie żadnego maturzysty - kwestią wyboru ucznia jest jedynie poziom egzaminu - podstawowy czy rozszerzony.

Ile punktów można zdobyć na pisemnej maturze z polskiego?

Egzamin trwa 170 minut. Maksymalna liczba punktów, które można zdobyć to 70: maksymalnie 20 za test czytania ze zrozumieniem i maksymalnie 50 za wypracowanie.

Jakie były pytania?

Jak podaje gazeta.pl maturzyści musieli omówić postawy dwóch frakcji  w "Dziadach" w scenie z Nowosilcowem. Należało m.in. zwrócić uwagę na postać Nowosilcowa na podstawie tego, jak mówili o nim inni.

Drugim tematem było porównanie postaw życiowych Izabeli Łęckiej (Lalka) i Joanny Podborskiej (Ludzie bezdomni). W jaki sposób wychowanie obu kobiet miało wpływ na ich postawy? Ten temat wybrała większość piszących.

Test dotyczył Wikipedii. Wśród pytań do tekstu były m.in. takie: jak powstaje Wikipedia, a jak normalna encyklopedia, czym obie się różnią i które są bardziej wiarygodne. 

Do egzaminu pisemnego z języka polskiego przystąopiło w 2012 roku 380 tys. maturzystów z ponad 8 tys. szkół . 

ZOBACZ ARKUSZE Z PYTANIAMI

 


MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Matura 2013 - jakie tematy były na maturze z języka polskiego?

Żeromski, Orzeszkowa, Baczyński - wiemy już, jakie tematy były na maturze pisemnej z jezyka polskiego (7 maja 2013). 

MATURA 2012. Tablice matematyczne, fizyczne w komórce, czy to możliwe? MATURA 2012. Tablice matematyczne, fizyczne w komórce, czy to możliwe?

Studenci Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie opracowali pierwszą edukacyjną aplikację mobilną przeznaczoną dla maturzystów. Tablice maturalne z matematyki, fizyki i chemii można...

Aktualizacja: 07.04.2014 13:07
Źródło: mowimyjak.pl
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Krystian Wieczorek, laureat nagrody VIVA! Najpiękniejsi?
Kim jest Krystian Wieczorek, laureat nagrody VIVA! Najpiękniejsi?

Serialowy amant, z wykształcenia tokarz i laureat plebiscytu VIVA Najpiękniejsi ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Praca i kariera - znajdziesz tu porady na temat jak znaleźć pracę? Jak napisać CV i czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej? . Rozmowa o pracę. Praca dorywcza. Oferty pracy oraz katalog ofert. Praca w Polsce i za granicą. Kierunki studiów, szkolenia. Profesjonalne pisanie CV. Urlop ojcowski – kiedy i dla kogo? Praca za granicą. Umowa o pracę. Praca sezonowa. Umowa zlecenie. Umowa o dzieło. Jak szukać pracy. Jak znaleźć pracę. Praca stała. Praca tymczasowa. Wzory pism. Doradztwo personalne. Ścieżka kariery. Poradnik. Jak napisać CV. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.