porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie są DIETY ZAGRANICZNE? Jak obliczyć wysokość diety zagranicznej? Diety zagraniczne to ustalane w rozporządzeniach kwoty pieniężne, które należą ...
Kiedy ekwiwalent za urlop wypoczynkowy... Ekwiwalent taki przysługuje

Kiedy przysługuje ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Odszedłeś z pracy i nie zdążyłeś wykorzystać przysługującego ci urlopu? Dostaniesz za to pieniądze. Kiedy przysługuje ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi tylko w przypadku gdy rozwiązano z nim lub wygasła jego umowa o pracę, a on nie wykorzystał w całości urlopu przysługującego mu do momentu zakończenia trwania umowy – proporcjonalnie do przepracowanej części roku, a także urlopu zaległego – z poprzednich lat.

W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop niezależnie od rodzaju umowy o pracę, niezależnie od długości zatrudnienia i od trybu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy. Nie ma znaczenia z jakiego powodu pracownik nie wykorzystał urlopu, ani czy rozliczył się czy nie z powierzonego mu przez pracodawcę mienia. Z ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nie mogą być potrącane żadne należności poza określonymi w art. 87 § 1 kodeksu pracy.

Rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę zawsze powoduje automatyczne przekształcenie prawa do urlopu wypoczynkowego w roszczenie o wypłatę ekwiwalentu pieniężnego – niezależnie od woli stron. Pracownik nie może się zrzec tego uprawnienia. Staje się ono wymagalne w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy – w przypadku opóźnienia wypłaty pracownik ma prawo żądania odsetek z tytułu zwłoki.

W żadnym przypadku nie jest dopuszczalne zastąpienie urlopu wypoczynkowego ekwiwalentem pieniężnym w trakcie trwania stosunku pracy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co zrobić, jak cię zwolnią? Co zrobić, jak cię zwolnią?

Zostałeś zwolniony z pracy. Jak odnaleźć się w tej sytuacji, nie popaść w marazm ani depresję?

Umowy o pracę na czas określony do 36 miesięcy? Co się zmieni? Umowy o pracę na czas określony do 36 miesięcy? Co się zmieni?

Szykują się zmiany w przepisach prawa pracy! Minister Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada, że od teraz na umowie na czas określony będziemy mogli pracować jedynie przez 36 miesięcy od momentu jej...

NIEOBECNOŚĆ W PRACY: Jak usprawiedliwić, DOKUMENTY, TERMINY - SPRAWDŹ jak wytłumaczyć się z nieobecności w pracy

Nieobecność w pracy - jak ją usprawiedliwić, jakie dokumenty trzeba mieć, ile czasu mamy na przedstawienie zwolnienia lekarskiego? Wszystko o NIEOBECNOŚĆI W PRACY: spis dokumentów, terminy, porady na...

Aktualizacja: 04.07.2013 14:46
Autor: PL
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Hanna Żudziewicz - kim jest?
Hanna Żudziewicz - kim jest?

Hanna Żudziewcz to nowa gwiazda tanecznego talent show "Danicg with ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Praca i kariera - znajdziesz tu porady na temat jak znaleźć pracę? Jak napisać CV i czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej? . Rozmowa o pracę. Praca dorywcza. Oferty pracy oraz katalog ofert. Praca w Polsce i za granicą. Kierunki studiów, szkolenia. Profesjonalne pisanie CV. Urlop ojcowski – kiedy i dla kogo? Praca za granicą. Umowa o pracę. Praca sezonowa. Umowa zlecenie. Umowa o dzieło. Jak szukać pracy. Jak znaleźć pracę. Praca stała. Praca tymczasowa. Wzory pism. Doradztwo personalne. Ścieżka kariery. Poradnik. Jak napisać CV. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.