porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy praca w domu to dobry pomysł?
Czy praca w domu to dobry pomysł? Praca w domu to często szansa na skupioną pracę bez ...
Najlepsze metody zwalczania stresu przed rozmową kwalifikacyjną

Jak zwalczyć stres przed rozmową o pracę?

Każdy z nas boryka się ze stresem. Jednych motywuje, na innych działa paraliżująco. Stres szczególnie daje się we znaki podczas rozmów kwalifikacyjnych. Już sama myśl o spotkaniu napawa nas lękiem. Co zrobić, by nie spanikować? Oto kilka porad, które na pewno pomogą przezwyciężyć stres.
Jak zwalczyć stres przed rozmową o pracę?

Rozmowa o pracę jest stresująca dla każdego, dlatego trzeba się do niej dobrze przygotować, by zminimalizować zdenerwowanie.

fot.: Photos.com

Zbierz informacje

Najważniejsze, to dobrze przygotować się do rozmowy. Przejrzyj informację o firmie, branży i stanowisku, o które się ubiegasz. Warto przeanalizować też swoje dokumenty aplikacyjne. Dobrze skonstruowane CV powinno zawierać tylko najistotniejsze fakty. Ppamiętaj, aby wspomnieć o umiejętnościach i predyspozycjach, które już rozwinąłeś - jeśli sam siebie nie pochwalisz, nikt cię w tym nie wyręczy.

Uważaj, co i jak mówisz

Jeśli naprawdę chcesz wywrzeć na pracodawcy  dobre wrażenie, musisz opanować sztukę konwersacji. Warto wcześniej przejrzeć internet i przygotować odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania np. „Czego spodziewa się pan/pani po pracy w naszej firmie?” „Jak nawiązuje pan/pani kontakt z innymi ludźmi?”. Unikniesz w ten sposób kłopotliwej ciszy oraz zaprezentujesz się jako osoba dobrze przygotowana merytorycznie. Możesz być też pewny,  że usłyszysz pytanie o to, ile chciałbyś zarabiać – lepiej przygotować wcześniej na nie odpowiedź. Ponadto zwracaj  uwagę na słownictwo, jakim operujesz, oraz nie bój się zadawać pytań. Pamiętaj, że każde zadane pytanie to przejaw Twojej pewności siebie i komunikatywności.

Zrelaksuj się

Nic tak nie dodaje pewności siebie jak świetne samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, by przyjść na rozmowę zrelaksowanym. Najlepszym środkiem na stres jest sen. Wieczorem  przed rozmową zafunduj sobie długą, relaksującą kąpiel z solami mineralnymi bądź dodatkiem lawendy, po czym połóż się wcześniej spać. Jeśli lubisz wypoczywać aktywnie, polecamy długi spacer lub jazdę na rowerze. Obudzisz się rześki i pełen wigoru, co z pewnością zminimalizuje stres przed rozmową.

Zadbaj o wygląd

Oprócz dobrego samopoczucia na naszą ocenę pracuje również wizerunek. Pamiętaj, aby nie przesadzić ze strojem czy makijażem. Należy ubrać się schludnie, ale ze smakiem. Zadbaj dzień wcześniej o prasowanie i dobór odpowiedniego ubrania. Wprawdzie nie szata zdobi człowieka, jednak odpowiednio dobrany strój na pewno doda ci trochę pewności siebie.

Myśl pozytywnie

Pamiętajmy jednak, że kluczowe znaczenie w podnoszeniu swoich kwalifikacji odgrywa pozytywne myślenie. Grunt to znać swoją wartość, ambitnie dążyć do wyznaczonych celów. Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, pamiętaj o jednej podstawowej zasadzie: nawet jeśli mi się nie powiedzie, jestem bogatszy o kolejne doświadczenie, które na pewno zaowocuje w przyszłości!

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak zabłysnąć podczas ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ?

Czeka cię rozmowa kwalifikacyjna? Odpowiednio przygotuj się do tego spotkania, a wypadniesz lepiej i nie zjedzą cię nerwy, jesli dostaniesz zaskakujące pytanie. Mówimy, jakich zachowań unikać na...

Jak rozpoznać złego szefa? Czy masz dobrego szefa? 5 SPOSOBÓW NA SZEFA

Jest kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, by natychmiast rozpoznać złego szefa. Jeśli wiesz, po czym go poznać, latwiej ci będzie uniknąć stresu i konfliktów. Jak poznać zamiary...

Jak uniknąć błędów w CV?

Błędy w CV - łatwo je popełnić, trudniej wychwycić. Oto kilka przykładów, które pogarszają nasz wizerunek w oczach pracodawcy. Przyjrzyj się swoim dokumentom aplikacyjnym, aby zapobiec niepotrzebnym...

Aktualizacja: 07.09.2011 17:01
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Jacek Sasin, kandydat PiS na prezydenta Warszawy?
Kim jest Jacek Sasin, kandydat PiS na prezydenta Warszawy?

jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do objęcia funkcji prezydenta Warszawy ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Praca i kariera - znajdziesz tu porady na temat jak znaleźć pracę? Jak napisać CV i czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej? . Rozmowa o pracę. Praca dorywcza. Oferty pracy oraz katalog ofert. Praca w Polsce i za granicą. Kierunki studiów, szkolenia. Profesjonalne pisanie CV. Urlop ojcowski – kiedy i dla kogo? Praca za granicą. Umowa o pracę. Praca sezonowa. Umowa zlecenie. Umowa o dzieło. Jak szukać pracy. Jak znaleźć pracę. Praca stała. Praca tymczasowa. Wzory pism. Doradztwo personalne. Ścieżka kariery. Poradnik. Jak napisać CV. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.