porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co możesz zrobić , gdy dostaniesz WYPOWIEDZENIE ZMIENIAJĄCE? Pracodawca ma prawo obniżyć ci pensję albo zaproponować pracę na ...
Poradnik matematyka - dodawanie i odejmowanie ułamków o różnych mianownikach

Jak dodawać i odejmować ułamki o różnych mianownikach?

Nie wiesz, jak odjąć od siebie 4/7 i 1/5 albo dodać te ułamki? To niezwykle proste! Podpowiadamy, jak dodawać i odejmować ułamki o różnych mianownikach.

Aby odjąć od siebie ułamki o różnych mianownikach, mianowniki muszą zostać sprowadzone do wspólnej liczby. Przykładowo, gdy pierwszy ułamek ma mianownik 7 and drugi 5, wspólnym mianownikiem będzie 35 (czyli najmniejsza liczba, podzielna przez obie cyfry).

Jak uzyskać ułamki o wspólnym mianowniku?

Aby uzyskać ułamki o wspólnym mianowniku, mnożymy cały ułamek przez taką wielokrotność, dzięki której uzyskamy wspólny mianownik. Przykładowo, gdy od 4/7 chcemy odjąć 1/5, pierwszy licznik i mianownik pierwszego ułamka mnożymy przez 5, a drugiego przez 7. W rezultacie od 20/35 musimy odjąć 7/35. Potem już tylko odejmujemy od pierwszego licznika drugi, wspólny mianownik pozostawiając bez zmian. Wynik to 13/35.

W podobny sposób dodajemy ułamki. Gdy do 4/7 chcemy dodać 1/5, tą samą drogą uzyskujemy z nich 20/35 i 7/35, po czym dodajemy liczniki. Wynik to 27/35.

SKOMENTUJ
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
REKRUTACJA NA STUDIA. Jak wygląda rekrutacja na studia przy STAREJ MATURZE? REKRUTACJA NA STUDIA. Jak wygląda rekrutacja na studia przy STAREJ MATURZE?

Jak przebiega rekrutacja na studia z tak zwaną "starą maturą"? Dowiedz się, czy jeśli pisałeś egzamin dojrzałości przed rokiem 2005 masz takie same szanse w obecnej rekrutacji na studia. Jak dostać...

Matura 2013. Matematyka: odpowiedzi. Arkusze egzaminacyjne z matematyki - gdzie znaleźć?

Po wczorajszym egzaminie dojrzałości z języka polskiego dziś przyszedł czas na przedmiot siejący największy postrach wśród absolwentów liceum. Egzamin maturalny z matematyki już za nami. Gdzie...

Matura 2013 - jak wygląda matura z matematyki? Kiedy będą arkusze i odpowiedzi z matematyki na poziomie podstawowym?

Maturzyści 2013 drugiego dnia obowiązkowo przystąpili do egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Aby zdać ten egzamin muszą zdobyć minimum 30 procent punktów. 

Aktualizacja: 07.04.2014 13:07
Autor: Aw
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Piotr Tymochowicz: KIM JEST, CO OSIĄGNĄŁ? Co wiemy o słynnym specjaliście ds. wizerunku?
Piotr Tymochowicz: KIM JEST, CO OSIĄGNĄŁ? Co wiemy o słynnym specjaliście ds. wizerunku?

Piotr Tymochowicz to znany i kontrowersyjny specjalista ds. wizerunku. Współpracował ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Praca i kariera - znajdziesz tu porady na temat jak znaleźć pracę? Jak napisać CV i czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej? . Rozmowa o pracę. Praca dorywcza. Oferty pracy oraz katalog ofert. Praca w Polsce i za granicą. Kierunki studiów, szkolenia. Profesjonalne pisanie CV. Urlop ojcowski – kiedy i dla kogo? Praca za granicą. Umowa o pracę. Praca sezonowa. Umowa zlecenie. Umowa o dzieło. Jak szukać pracy. Jak znaleźć pracę. Praca stała. Praca tymczasowa. Wzory pism. Doradztwo personalne. Ścieżka kariery. Poradnik. Jak napisać CV. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.