porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Początek roku szkolnego – książki przez internet – CZY JEST TANIEJ?
Początek roku szkolnego – książki przez internet – CZY JEST TANIEJ? Początek roku szkolnego. Ile kosztują podręczniki do szkoły? Gdzie kupić ...
Jakie prawa i obowiązki ma żołnierz Narodowych Sił Rezerwowych?

Ile może zarobić żołnierz rezerwy? Czym są Narodowe Siły Rezerwowe?

Narodowe Siły Rezerwowe to formacja wojskowa, w skład której wchodzą żołnierze rezerwy, którzy ochotniczo zawarli kontrakt na pełnienie służby wojskowej. Czy warto zostać żołnierzem rezerwy? Jakie prawa przysługują rezerwistom i na jakie wynagrodzenie mogą liczyć?

Kto tworzy Narodowe Siły Rezerwowe?

Narodowe Siły Rezerwowe to formacja wojskowa powołana w 2010 r. W jej skład wchodzą ochotnicy, którzy zawarli kontrakt na pełnienie służby wojskowej. Żołnierze rezerwy są do dyspozycji władz państwowych w przypadku realnych zagrożeń militarnych i niemilitarnych, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Każdy zasób żołnierzy rezerwy posiada przydział kryzysowy (nadawany na okres od 2 do 6 lat) na określone stanowiska w jednostkach wojskowych.

W 2010 r. do Narodowych Sił Rezerw zamiast oczekiwanych 20 tysięcy zebrano jedynie tysiąc ochotników. Najprawdopodobniej głównym powodem tak niskiego zainteresowania NSR jest mało atrakcyjne wynagrodzenie.

Zarobki i warunki kontraktu

Za jeden dzień służby rezerwista otrzyma 80 zł wynagrodzenia. Po podpisaniu kontraktu z Narodowymi Siłami Rezerwowymi żołnierz nie może zostać zwolniony z pracy. Ponadto każdemu żołnierzowi rezerwy przysługuje prawo wojskowej opieki medycznej, ubezpieczenie od ewentualnych wypadków mogących zaistnieć podczas wykonywania takich zadań jak ćwiczenie umiejętności strzeleckich lub podejmowanie akcji ratunkowych.

Jakie zadania stoją przed żołnierzami rezerw?

Podstawowym zadaniem Narodowych Sił Rezerwowych jest zapewnienie bezpieczeństwa kraju i potrzeb obrony państwa. Rezerwy służą też jako wsparcie jednostek wojskowych podczas zarządzania kryzysowego, np. w zwalczaniu skutków klęsk żywiołowych czy akcjach poszukiwawczych. Ponadto żołnierze NSR mogą służyć jako uzupełnienie stanowisk wojskowych w strukturach polskich kontyngentów wojskowych, stacjonujących za granicą Polski.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 15.08.2013 11:22
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Nick Cave: co wiemy o muzyku? [KARIERA, RODZINA]
Nick Cave: co wiemy o muzyku? [KARIERA, RODZINA]

Nick Cave naprawdę nazywa się Nicholas Edward Cave. Urodził się ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Praca i kariera - znajdziesz tu porady na temat jak znaleźć pracę? Jak napisać CV i czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej? . Rozmowa o pracę. Praca dorywcza. Oferty pracy oraz katalog ofert. Praca w Polsce i za granicą. Kierunki studiów, szkolenia. Profesjonalne pisanie CV. Urlop ojcowski – kiedy i dla kogo? Praca za granicą. Umowa o pracę. Praca sezonowa. Umowa zlecenie. Umowa o dzieło. Jak szukać pracy. Jak znaleźć pracę. Praca stała. Praca tymczasowa. Wzory pism. Doradztwo personalne. Ścieżka kariery. Poradnik. Jak napisać CV. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.