porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Sukces tkwi w szczegółach - jakie powinno być Twoje CV? Być może jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko, ale Twoje ...
Co to kwota netto, a co brutto?

Czym się różni wynagrodzenie NETTO od wynagrodzenia BRUTTO?

Jak obliczyć, ile wyniesie wynagrodzenie netto? Czym jest podawana kwota brutto? Jak obliczana jest kwota netto przy umowie o pracę, a jak przy umowie-zleceniu i umowie o dzieło? Ile wynoszą składki: emerytalna, rentowa, zdrowotna? Mówimy, jakie są różnice między wynagrodzeniem brutto i netto.

Dlaczego kwota podana na podpisywanej umowie o pracę czasem tak bardzo różni się od tego, ile dostajemy „na rękę”? Ta różnica między kwotą widniejącą na wszystkich oficjalnych dokumentach, a tym ile w końcu znajdzie się na naszym koncie, to właśnie różnica między brutto a netto.

Kwota brutto to całość wynagrodzenia wraz ze wszystkimi składkami odprowadzanymi przez pracodawcę. Netto to tyle, ile dostaje się „na rękę”.

Jak wyliczana jest kwota netto wynagrodzenia?

Składki, które odprowadza pracodawca, różnią się w zależności od tego, jaki typ umowy podpisaliśmy: umowę o pracę, umowę o dzieło czy umowę-zlecenie.

W przypadku umowy o pracę są to składki na ZUS (chorobowe, emerytalne, rentowe), składka na Narodowy Fundusz Zdrowia, czyli ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczka na podatek dochodowy. Pracownik nie pokrywa tych składek w całości, część z nich płaci pracodawca, czyli nie odejmowane są bezpośrednio z wynagrodzenia pracownika. Pracownik i pracodawca mają obowiązek opłacać wspomniane składki w równej części. Jest to kolejno, w przypadku ubezpieczenia emerytalnego 9,76% i ubezpieczenia rentowego 6,5%. Składkę na chorobowe pracownik odprowadza sam w wysokości 2,45%. Kiedy odliczone zostaną wszystkie wymienione składki, można ustalić wysokość ubezpieczenia zdrowotnego oraz zaliczkę na podatek dochodowy.

Umowa-zlecenie i umowa o dzieło, niepokrywające wszystkich wspomnianych składek, są mniej skomplikowane. W ich wypadku pojawia się kwestia kosztów uzyskania przychodu, w wysokości 20% lub 50%, które są odliczane od kwoty brutto. Dopiero od tej kwoty oblicza się zaliczkę na podatek dochodowy. Przy takim rodzaju umowy kwota netto jest zdecydowanie większa, ale pracownik nie ma odprowadzanych składek tak jak przy umowie o pracę.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 16.04.2012 11:09
Autor: pn
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bronisław Komorowski - kim jest? Jakie ma wykształcenie? Czy Komorowski działał w opozycji?
Bronisław Komorowski - kim jest? Jakie ma wykształcenie? Czy Komorowski działał w opozycji?

Kim był Bronisław Komorowski zanim objął funkcję prezydenta? Gdzie się ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Praca i kariera - znajdziesz tu porady na temat jak znaleźć pracę? Jak napisać CV i czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej? . Rozmowa o pracę. Praca dorywcza. Oferty pracy oraz katalog ofert. Praca w Polsce i za granicą. Kierunki studiów, szkolenia. Profesjonalne pisanie CV. Urlop ojcowski – kiedy i dla kogo? Praca za granicą. Umowa o pracę. Praca sezonowa. Umowa zlecenie. Umowa o dzieło. Jak szukać pracy. Jak znaleźć pracę. Praca stała. Praca tymczasowa. Wzory pism. Doradztwo personalne. Ścieżka kariery. Poradnik. Jak napisać CV. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.