porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
MATURA 2012. Z jakich przedmiotów maturzyści biorą korepetycje? W teorii to szkoła ma przygotować uczniów do matury i ...
Czy matura może zmienić czyjeś życie?

MATURA 2012. Co Ci da matura? Dlaczego warto zdawać egzamin maturalny?

MATURA 2012. Co Ci da matura? Dlaczego warto zdawać egzamin maturalny?

Kiedy będzie wiadomo, kto zdał, a kto nie?

fot.: Photos.com
"Już za rok matura" śpiewają Czerwone Gitary w jednym z największych przebojów. Jednak do matury nie da się odliczać dni. Często bowiem zdarza się, że lecą one tak szybko, że licealiści nie zdążą się odwrócić, a już przychodzi straszny maj, w trakcie którego muszą napisać egzamin dojrzałości. W kwietniu i maju zaczynają więc zastanawiać się po co komu matura? Mówimy, co ci da matura!

Maturzyści co roku wydają się tacy sami - zdenerwowani, lekko przybici, stresujący się nadchodzącym egzaminem. Z kolei, gdy tylko wyjdą z sali, są uśmiechnięci, żartobliwi i bardzo chętni do rozmów. Widać po nich, że wielki stres, który ciążył na ich barkach przez ostatnie kilka miesięcy, już został zrzucony i śmiało mogą nabierać wielkich haustów powietrza. Dlaczego matura tak bardzo stresuje? Co daje papier świadczący o zdaniu egzaminu dojrzałości?

W maju nie tylko majówka

Wszystkim licealistom, którzy właśnie uczęszczają do ostatniej klasy liceum bądź technikum, maj kojarzy się z czymś innym niż tylko długi, majowy weekend. Przede wszystkim dla nich najważniejsza jest matura, której wszystkie etapy powinni zdać właśnie w czasie piątego miesiąca w roku. Dlatego właśnie czerwiecdla wszystkich maturzystów to najweselszy miesiąc w ich dotychczasowym, krótkim życiu. Przynajmniej na kilka dni przed wynikami, jeszcze taki może się wydawać....

Pierwszy egzamin

Matura nazywana jest egzaminem dojrzałości. W Polsce pisze się ją na zakończenie liceum, bądź technikum, a więc w wieku 19 lub nawet 20 lat. Co za tym idzie, często wydaje nam się, że zdając egzamin maturalny jesteśmy już na tyle dojrzali, by wejść w dorosłe życie. Czy jednak aby na pewno? Przede wszystkim, matura to dopiero pierwszy trudny, życiowy egzamin, który trzeba zdać. Zresztą całe dorosłe życie można porównać do egzaminu, bo co chwilę stawia ono przed nami zadania, przy których matura okazuje się problemem nic nie znaczącym.

Co konkretnego daje matura?

Przede wszystkim daje nam poczucie, że wreszcie zrobiliśmy coś, czego wszyscy oczekiwali. Choć to powinno być najmniej istotnym czynnikiem w tej kwestii. Najważniejsze powinna być świadomość, że osiągnęliśmy właśnie pewien etap w naszym życiu. I od tego momentu to my zaczynamy decydować o swojej przyszłości jeszcze bardziej niż do tej pory.

Jeśli zaś chodzi o kwestie czysto materialne, to matura jest przepustką do szukania pracy, a przede wszystkim do miejsca na studiach. Bez niej nie dostaniemy się na żadną uczelnie wyższą, a przecież w dzisiejszych czasach studia wydają się bardzo ważne (nie krytykujemy osób bez studiów, zdajemy sobie sprawę, że bywa tak iż to oni na tym lepiej wyszli, niż ci, którzy zdobyli wyższe wykształcenie). Matura to też pierwsze świadectwo zdobycia konkretnego wykształcenia - średniego.

Czego nie powinna dawać matura?

Nie powinna przede wszystkim dawać poczucia wyższości. Należy pamiętać, że nawet pomimo zdania matury nie jesteśmy nikim lepszym niż ludzie, którzy takowego papierka nie mają. Często bowiem to oni sami decydują o wyborze takiej ścieżki i nie raz zdarza się, że wychodzą na tym lepiej.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Studia bez matury. Jak to zrobić? Studia bez matury. Jak to zrobić?

Można rozpocząć studia bez matury. Nie można jednak ich ukończyć bez wymaganych dokumentów.

Matura z polskiego 2015 [PYTANIA, TEMATY, ARKUSZE] Matura z polskiego 2015 [PYTANIA, TEMATY, ARKUSZE]

W poniedziałek 4 maja rozpoczęła się matura 2015. Licealiści pierwszego dnia zmierzyli się z egzaminem z języka polskiego. Mówimy, jakie były tegoroczne tematy wypracowań oraz wszystkie pytania...

Matura z matematyki 2015 [PYTANIA, ZAGADNIENIA, ARKUSZE] Matura z matematyki 2015 [PYTANIA, ZAGADNIENIA, ARKUSZE]

Zakończyła się matura podstawowa z matematyki. Arkusze maturalne wciąż są niedostępne, lecz wiemy już, jakie zagadnienia pojawiły się na egzaminie.

Aktualizacja: 07.04.2014 13:07
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Michał Malitowski kończy karierę. Dlaczego?
Michał Malitowski kończy karierę. Dlaczego?

Ta wiadomość spadła jak grom z jasnego nieba! Michał Malitowski ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Praca i kariera - znajdziesz tu porady na temat jak znaleźć pracę? Jak napisać CV i czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej? . Rozmowa o pracę. Praca dorywcza. Oferty pracy oraz katalog ofert. Praca w Polsce i za granicą. Kierunki studiów, szkolenia. Profesjonalne pisanie CV. Urlop ojcowski – kiedy i dla kogo? Praca za granicą. Umowa o pracę. Praca sezonowa. Umowa zlecenie. Umowa o dzieło. Jak szukać pracy. Jak znaleźć pracę. Praca stała. Praca tymczasowa. Wzory pism. Doradztwo personalne. Ścieżka kariery. Poradnik. Jak napisać CV. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.