porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
RÓJ PERSEIDÓW: Noc spadających gwiazd 12-13.08.2013. JAK ZOBACZYĆ SPADAJĄCĄ GWIAZDĘ?
RÓJ PERSEIDÓW: Noc spadających gwiazd 12-13.08.2013. JAK ZOBACZYĆ SPADAJĄCĄ GWIAZDĘ? Od końca lipca do końca sierpnia na niebie można obserwować ...
Czy można łarwo rozpoznać alkohol metylowy od etylowego?

Czym się różni alkohol metylowy od etylowego? Jak rozpoznać alkohol metylowy?

Czym się różni alkohol metylowy od etylowego? Jak rozpoznać alkohol metylowy?
Alkohol metylowy smakuje i pachnie tak jak czysta wódka, dlatego jedynym sposobem na uniknięcie zatrucia jest niekupowanie alkoholu z niepewnych źródeł. fot.: Photos.com
Alkohol metylowy na pierwszy rzut oka nie różni się od etylowego - wygląda i smakuje jak zwykły spirytus. Jednak alkohol metylowy w odróżnieniu od etylowego to śmiertelna trucizna. Alkohol metylowy można rozpoznać tylko po poddaniu go analizie chemicznej.

Alkohol metylowy i etylowy to bardzo podobne do siebie związki chemiczne. Wzory odpowiednio wyglądają tak: etylowy C2H5OH; metylowy CH3OH. Choć oba alkohole są do siebie podobne, to ich działanie, zwłaszcza na organizmy żywe, jest zupełnie różne. Dla człowieka spożycie metanolu może skończyć się śmiercią. W ludzkiej wątrobie podczas rozkładu metylu wytwarza się bowiem kwas mrówkowy.

Substancja w bardzo krótkim czasie poraża i uszkadza organ i prowadzi do śmierci. 8-10 gramów alkoholu metylowego powoduje ślepotę. Każda większa ilość śmierć. To bardzo niewielka ilość, biorąc pod uwagę, że 15 gramów mieści się w zaledwie jednym kieliszku 50 ml.

Metanol spala się bladoniebieskim płomieniem. Metanol jest bezbarwny tak samo jak wódka. Używa się go jako rozpuszczalnika, stosuje się w farmacji i produkcji tworzyw sztucznych. Może służyć jako paliwo do silników lotniczych.

Czy da się odróżnić metanol od etanolu?

Z wyjątkiem właściwości silnie trujących i wzoru chemicznego metanol od etanolu (czyli alkoholu, który występuje w wódce, winie czy piwie) praktycznie nic nie różni. Etanol również pali się bladoniebieskim płomieniem, w czystej postaci jest bezbarwny i ma zbliżony zapach i smak. Bez odpowiedniej analizy chemicznej odróżnienie zwykłej wódki czy spirytusu od śmiertelnego metanolu jest w zasadzie niemożliwe.

Skoro nie ma możliwości odróżnienia metanolu od etanolu, należy kupować alkohol tylko i wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Kupowanie podejrzanego spirytusu niewiadomego pochodzenia wiąże się z ogromny ryzykiem śmierci, a najlepszym razie z trwałym kalectwem. Stąd tragiczne w skutkach przypadki zatrucia alkoholem metylowym w Czechach.

Zatrute wódki z Czech. Zobacz jakich wódek należy się wystrzegać [Zdjęcia]>>>

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 15.08.2013 14:40
Autor: totek
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Rodzina Anny Grodzkiej. Kim są członkowie jej rodziny?

Kim jest najbliższa rodzina Anny Grodzkiej? Była żona Grażyna, syn ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Kategoria Nauka przedstawia ciekawe artykuły oraz najświeższe informacje naukowe i techniczne. Przedstawiamy najnowsze odkrycia naukowe i najważniejsze odkrycia. Mówimy jak, jesteśmy jak kopalnia wiedzy na każdy temat. Omawiamy najważniejsze wydarzenia i podpowiadamy maturzystom jak zdać maturę i jak zaliczyć najważniejsze egzaminy. Najnowsze wynalazki. Osiągnięcia techniczne. Sławni wynalazcy. Znani naukowcy. Nowinki techniczne. Nauka i wiedza. Wiedza i edukacja. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.