porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Gdzie rekiny atakują najczęściej? Dwa instytuty oceanologiczne, w Australii i na Florydzie, równocześnie rozpoczęły ...
Jak sprawdzić autentyczność bursztynu

Jak poznać, że BURSZTYN jest PRAWDZIWY?

Co mają wspólnego elektryczność i bursztyn? Słowo elektryczność pochodzi od greckiej nazwy bursztynu - elektron. To właśnie w starożytnej Grecji po raz pierwszy zauważono, że ten niezwykły "żółty kamień z północy" ma właściwości przyciągające. Ale nie tylko one pozwalają odróżnić prawdziwy bursztyn od sztucznego.

Choć przez starożytnych Greków elektron nazywany był „świętym kamieniem”, bursztyn to nie kamień, ale żywica z drzew sprzed milionów lat (bałtycki bursztyn jest żywicą z sosny Pinus succinifero, która rosła na terenach wokół dzisiejszego Bałtyku). Ten gatunek sosny produkował szczególnie dużo żywicy i pozostała ona do dziś jako skamielina. Właściwości przyciągające bursztynu można sprawdzić pocierając go i kładąc w pobliżu kawałeczki papieru lub lepiej - bibułki czy cienkiej papierowej serwetki. Ale nie jest to jedyny sposób na sprawdzenie autentyczności bursztynu. Tym bardziej, że bywa mylący – tworzywa sztuczne również mogą gromadzić ładunki elektryczne.

Jak poznać, że to prawdziwy bursztyn?

Ważny jest nie tylko magnetyzm. Autentyczność bursztynu można sprawdzić na kilka innych sposobów.

  • Prawdziwy bursztyn nie tonie. W przeciwieństwie do kamienia, gdy zanurzymy go w wodzie, będzie pływał.
  • Bursztyn można przytrzymać nad ogniem przez ok. 5 sekund. Jeśli jest prawdziwy, nic mu się nie stanie, gdy syntetyczny - zacznie się topić i wydzielać swąd.
  • Autentyczny bursztyn, gdy przytrzymamy go dłużej nad ogniem, zacznie się tlić. Podpalony, będzie wydzielać przyjemny zapach, dlatego w dawnych czasach używano go nawet do okadzania mieszkań.

W języku niemieckim (i innych germańskich) bursztyn to bernstein, a słowo to oznacza „kamień, który się pali”. W greckim - bursztyn to elektron. Natomiast najstarsza nazwa bursztynu w języku polskim to jantar. Czy również ta nazwa ma swoje "tajemne" znaczenie?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Bursztyn – skąd wziął się w Bałtyku? Bursztyn – skąd wziął się w Bałtyku?

Bursztyny wyrzucane przez Bałtyk i zalegające w ziemi powstały, podobnie jak ukraińskie i rosyjskie, 35–50 milionów lat temu na Fennoskanii – lądzie, który już nie istnieje, a który rozciągał się...

Aktualizacja: 01.09.2013 01:56
Autor: bkz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Olechowski: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Andrzej Olechowski ostatnio nie jest widoczny na polskiej scenie politycznej ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Kategoria Nauka przedstawia ciekawe artykuły oraz najświeższe informacje naukowe i techniczne. Przedstawiamy najnowsze odkrycia naukowe i najważniejsze odkrycia. Mówimy jak, jesteśmy jak kopalnia wiedzy na każdy temat. Omawiamy najważniejsze wydarzenia i podpowiadamy maturzystom jak zdać maturę i jak zaliczyć najważniejsze egzaminy. Najnowsze wynalazki. Osiągnięcia techniczne. Sławni wynalazcy. Znani naukowcy. Nowinki techniczne. Nauka i wiedza. Wiedza i edukacja. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.