porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Gdzie rekiny atakują najczęściej? Dwa instytuty oceanologiczne, w Australii i na Florydzie, równocześnie rozpoczęły ...
Jak sprawdzić autentyczność bursztynu

Jak poznać, że BURSZTYN jest PRAWDZIWY?

Co mają wspólnego elektryczność i bursztyn? Słowo elektryczność pochodzi od greckiej nazwy bursztynu - elektron. To właśnie w starożytnej Grecji po raz pierwszy zauważono, że ten niezwykły "żółty kamień z północy" ma właściwości przyciągające. Ale nie tylko one pozwalają odróżnić prawdziwy bursztyn od sztucznego.

Choć przez starożytnych Greków elektron nazywany był „świętym kamieniem”, bursztyn to nie kamień, ale żywica z drzew sprzed milionów lat (bałtycki bursztyn jest żywicą z sosny Pinus succinifero, która rosła na terenach wokół dzisiejszego Bałtyku). Ten gatunek sosny produkował szczególnie dużo żywicy i pozostała ona do dziś jako skamielina. Właściwości przyciągające bursztynu można sprawdzić pocierając go i kładąc w pobliżu kawałeczki papieru lub lepiej - bibułki czy cienkiej papierowej serwetki. Ale nie jest to jedyny sposób na sprawdzenie autentyczności bursztynu. Tym bardziej, że bywa mylący – tworzywa sztuczne również mogą gromadzić ładunki elektryczne.

Jak poznać, że to prawdziwy bursztyn?

Ważny jest nie tylko magnetyzm. Autentyczność bursztynu można sprawdzić na kilka innych sposobów.

  • Prawdziwy bursztyn nie tonie. W przeciwieństwie do kamienia, gdy zanurzymy go w wodzie, będzie pływał.
  • Bursztyn można przytrzymać nad ogniem przez ok. 5 sekund. Jeśli jest prawdziwy, nic mu się nie stanie, gdy syntetyczny - zacznie się topić i wydzielać swąd.
  • Autentyczny bursztyn, gdy przytrzymamy go dłużej nad ogniem, zacznie się tlić. Podpalony, będzie wydzielać przyjemny zapach, dlatego w dawnych czasach używano go nawet do okadzania mieszkań.

W języku niemieckim (i innych germańskich) bursztyn to bernstein, a słowo to oznacza „kamień, który się pali”. W greckim - bursztyn to elektron. Natomiast najstarsza nazwa bursztynu w języku polskim to jantar. Czy również ta nazwa ma swoje "tajemne" znaczenie?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Bursztyn – skąd wziął się w Bałtyku? Bursztyn – skąd wziął się w Bałtyku?

Bursztyny wyrzucane przez Bałtyk i zalegające w ziemi powstały, podobnie jak ukraińskie i rosyjskie, 35–50 milionów lat temu na Fennoskanii – lądzie, który już nie istnieje, a który rozciągał się...

Aktualizacja: 01.09.2013 01:56
Autor: bkz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Rodzina Anny Grodzkiej. Kim są członkowie jej rodziny?

Kim jest najbliższa rodzina Anny Grodzkiej? Była żona Grażyna, syn ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Kategoria Nauka przedstawia ciekawe artykuły oraz najświeższe informacje naukowe i techniczne. Przedstawiamy najnowsze odkrycia naukowe i najważniejsze odkrycia. Mówimy jak, jesteśmy jak kopalnia wiedzy na każdy temat. Omawiamy najważniejsze wydarzenia i podpowiadamy maturzystom jak zdać maturę i jak zaliczyć najważniejsze egzaminy. Najnowsze wynalazki. Osiągnięcia techniczne. Sławni wynalazcy. Znani naukowcy. Nowinki techniczne. Nauka i wiedza. Wiedza i edukacja. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.