porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak obliczyć koszt wynajmu mieszkania? Ile tak naprawdę kosztuje wynajem?
Jak obliczyć koszt wynajmu mieszkania? Ile tak naprawdę kosztuje wynajem? KOSZT WYNAJMU. Wynajmujący mieszkanie płaci stałą opłatę i opłaty licznikowe. ...
Ile wynosi podatek ryczałtowy od dochodów z wynajmu mieszkania?

Wynajem mieszkania, FORMALNOŚCI w Urzędzie Skarbowym: Jak płacić podatek ryczałtem?

Jeśli wynajmujesz komuś mieszkanie, zgodnie z prawem powinieneś zapłacić fiskusowi podatek. Możesz go rozliczyć na zasadach ogólnych lub ryczałtu. My mówimy, jak płacić ryczałtem.
Wynajem mieszkania, FORMALNOŚCI w Urzędzie Skarbowym: Jak płacić podatek ryczałtem?

Jak scedować książeczkę mieszkaniową?

fot.: Mariusz Bykowski

W 2010 roku weszły dość istotne zmiany, jeśli chodzi o podatek ryczałtowy od wynajmu mieszkania. Mianowicie wprowadzono jednolitą stawkę podatku ryczałtowego bez względu na wartość przychodów osiąganych z tytułu najmu, co może zachęcić do wyboru tego sposobu rozliczania. Stawka ta wynosi 8,5 proc. od przychodu.

Co zrobić, aby dochody z wynajmu mieszkania rozliczać z fiskusem na zasadach ryczałtu?

Jeżeli podpisałeś właśnie umowę najmu i chcesz rozliczać go na zasadach ryczałtu, przede wszystkim powinieneś złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie, że decydujesz się na tę formę opodatkowania.

Oświadczenie takie powinieneś złożyć do dwudziestego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągniesz pierwszy przychód. Jeżeli pierwszy przychód z tytułu najmu nastąpi w grudniu, masz na to nieco mniej czasu, bo do końca roku.

Dla przykładu, jeżeli pierwszy przychód osiągnąłeś 19 marca, oświadczenie o wyborze sposobu rozliczania powinieneś złożyć do 20 kwietnia. Jeżeli 19 grudnia – do 31 grudnia.

Z kolei jeżeli już rozliczasz najem na zasadach ogólnych i chciałbyś zmienić sposób rozliczania z fiskusem na ryczałt, musisz to zgłosić do 20 stycznia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 07.04.2014 13:06
Autor: ajs
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Walczak, mąż Jagny Marczułajtis – kim jest?
Andrzej Walczak, mąż Jagny Marczułajtis – kim jest?

Po rozwodzie z pierwszym mężem Jagna Marczułajtis myślała, że już ...

BAZA PORAD
Jak wygląda iPad, jak działa iPhone? Tablet, ale jaki? Który wybrać telefon, co opłaca się kupić? Jak sprawuje się mobilny net z Play? Mówimy jak szybciej pracować na komputerze? Porady - download i najświeższe informacje na temat bezpieczeństwa. Najnowsze dobre programy, testy sprzętu komputerowego oraz rozwoju internetu. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.