porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak obliczyć koszt wynajmu mieszkania? Ile tak naprawdę kosztuje wynajem?
Jak obliczyć koszt wynajmu mieszkania? Ile tak naprawdę kosztuje wynajem? KOSZT WYNAJMU. Wynajmujący mieszkanie płaci stałą opłatę i opłaty licznikowe. ...
Tworzenie wspólnoty mieszkaniowej - jak to robić? Wpólnota mieszkaniowa - jak powstaje

Jak założyć wspólnotę mieszkaniową?

Wspólnoty mieszkaniowej się nie zakłada, powstaje automatycznie z mocy prawa. Ale żeby mogła funkcjonować, trzeba dopełnić pewnych formalności.

Wspólnota mieszkaniowa powstaje z chwilą wpisania do księgi wieczystej odrębnej własności lokalu w nieruchomości, w której jest jeszcze co najmniej siedem innych lokali, które można wyodrębnić. Wspólnotę tworzą wtedy właściciel nieruchomości i właściciel wyodrębnionego lokalu i jest to tak zwana mała wspólnota, którą obowiązują przepisy Kodeksu cywilnego o współwłasności. Gdy w jednej nieruchomości zostanie wyodrębnionych co najmniej osiem lokali, powstaje duża wspólnota, którą obowiązują przepisy zapisane w Ustawie o własności lokali. Może ona jednak przyjąć inny sposób zarządzania nieruchomością wspólną określając jego zasady w umowie w formie aktu notarialnego.

Wspólnota mieszkaniowa: ze spółdzielni

Wspólnota mieszkaniowa może być wyłoniona z zasobów spółdzielni mieszkaniowej, gdy zostanie z nich wyodrębniona własność wszystkich lokali w ramach nieruchomości gruntowej. Jednak większość właścicieli lokali w budynkach znajdujących się w obrębie danej nieruchomości, obliczana według udziałów w nieruchomości wspólnej, może podjąć uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą stosowane przepisy Ustawy o własności lokali. W tym celu zgodnie z art. 31 b Ustawy o własności lokali, właściciele lokali posiadający przynajmniej 10% udziałów w nieruchomości wspólnej mogą wystąpić do spółdzielni o zwołanie zebrania właścicieli lokali i w obecności notariusza podjąć na nim uchwały w sprawie zmiany sposobu zarządu nieruchomością wspólną (z wypowiedzeniem spółdzielni zarządu nieruchomością), wyboru zarządu wspólnoty, przyjęcia planu gospodarczego wspólnoty oraz w sprawie sposobu prowadzenia jej ewidencji księgowej. Podjęcie tych uchwał umożliwia wspólnocie prawidłowe rozpoczęcie działalności.

Wspólnota mieszkaniowa: zadania zarządu

Wybrany zarząd powinien wystąpić do urzędu statystycznego o nadanie wspólnocie numeru REGON, założyć jej konto bankowe, a w urzędzie skarbowym odebrać NIP i złożyć oświadczenie o nieskładaniu deklaracji CIT.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 07.04.2014 13:06
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Karolina Rafalska, Polka oskarżana o wspieranie terrorystów. Kim jest?
Karolina Rafalska, Polka oskarżana o wspieranie terrorystów. Kim jest?

Karolina Rafalska, zamieszkała w Niemczech polska konwertytka na islam, została ...

BAZA PORAD
Jak wygląda iPad, jak działa iPhone? Tablet, ale jaki? Który wybrać telefon, co opłaca się kupić? Jak sprawuje się mobilny net z Play? Mówimy jak szybciej pracować na komputerze? Porady - download i najświeższe informacje na temat bezpieczeństwa. Najnowsze dobre programy, testy sprzętu komputerowego oraz rozwoju internetu. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.