porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Konkurs na modernizację budynku Rotundy - jakie są założenia konkursu?
Konkurs na modernizację budynku Rotundy - jakie są założenia konkursu? We wtorek 25 czerwca br ogłoszony został konkurs na modernizację ...
Tworzenie wspólnoty mieszkaniowej - jak to robić? Wpólnota mieszkaniowa - jak powstaje

Jak założyć wspólnotę mieszkaniową?

Wspólnoty mieszkaniowej się nie zakłada, powstaje automatycznie z mocy prawa. Ale żeby mogła funkcjonować, trzeba dopełnić pewnych formalności.

Wspólnota mieszkaniowa powstaje z chwilą wpisania do księgi wieczystej odrębnej własności lokalu w nieruchomości, w której jest jeszcze co najmniej siedem innych lokali, które można wyodrębnić. Wspólnotę tworzą wtedy właściciel nieruchomości i właściciel wyodrębnionego lokalu i jest to tak zwana mała wspólnota, którą obowiązują przepisy Kodeksu cywilnego o współwłasności. Gdy w jednej nieruchomości zostanie wyodrębnionych co najmniej osiem lokali, powstaje duża wspólnota, którą obowiązują przepisy zapisane w Ustawie o własności lokali. Może ona jednak przyjąć inny sposób zarządzania nieruchomością wspólną określając jego zasady w umowie w formie aktu notarialnego.

Wspólnota mieszkaniowa: ze spółdzielni

Wspólnota mieszkaniowa może być wyłoniona z zasobów spółdzielni mieszkaniowej, gdy zostanie z nich wyodrębniona własność wszystkich lokali w ramach nieruchomości gruntowej. Jednak większość właścicieli lokali w budynkach znajdujących się w obrębie danej nieruchomości, obliczana według udziałów w nieruchomości wspólnej, może podjąć uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą stosowane przepisy Ustawy o własności lokali. W tym celu zgodnie z art. 31 b Ustawy o własności lokali, właściciele lokali posiadający przynajmniej 10% udziałów w nieruchomości wspólnej mogą wystąpić do spółdzielni o zwołanie zebrania właścicieli lokali i w obecności notariusza podjąć na nim uchwały w sprawie zmiany sposobu zarządu nieruchomością wspólną (z wypowiedzeniem spółdzielni zarządu nieruchomością), wyboru zarządu wspólnoty, przyjęcia planu gospodarczego wspólnoty oraz w sprawie sposobu prowadzenia jej ewidencji księgowej. Podjęcie tych uchwał umożliwia wspólnocie prawidłowe rozpoczęcie działalności.

Wspólnota mieszkaniowa: zadania zarządu

Wybrany zarząd powinien wystąpić do urzędu statystycznego o nadanie wspólnocie numeru REGON, założyć jej konto bankowe, a w urzędzie skarbowym odebrać NIP i złożyć oświadczenie o nieskładaniu deklaracji CIT.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 07.04.2014 13:06
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Lalka Podobińska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Lalka Podobińska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Lalka Podobińska jest działaczką społeczną, a od 2012 roku również ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.