porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zostać agentem nieruchomości? Rynek nieruchomości jest dziś trudny. Nie ma już takiego zainteresowania ...
Każdy członek spółdzielni może wykupić mieszkanie na własność. Spółdzielnia nie może cię zwodzić!

Jak przekształcić mieszkanie SPÓŁDZIELCZE w mieszkanie WŁASNOŚCIOWE?

Jeśli przysługuje ci spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, mieszkanie spółdzielcze możesz przekształcić w mieszkanie własnościowe. Tłumaczymy krok po kroku, jak wykupić mieszkanie spółdzielcze i co robić, kiedy procedura trwa wiele miesięcy.

Procedurę przekształcenia mieszkania spółdzielczego we własnościowe rozpoczyna członek danej spółdzielni lub osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Musi ona złożyć w spółdzielni odpowiedni wniosek z żądaniem zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu.

Następnie spółdzielnia ma 6 miesięcy na rozpatrzenie tego wniosku. Jeśli wszystko idzie zgodnie z prawem, to w wymienionym terminie podpisywany jest akt notarialny. Spółdzielca musi zapłacić notariuszowi 346 zł, pokryć opłaty sądowe – 260 zł, koszty wypisów – 6 zł za każdą ze stron.

Co zrobić, kiedy spółdzielnia ociąga się ze sprzedażą mieszkania?

Pod koniec ustawowego terminu (np. 5 miesięcy po złożeniu dokumentu) warto skierować pismo z żądaniem uzyskania informacji na temat realizacji sprawy. Jeśli po ustawowym terminie z wnioskiem nadal nic się nie dzieje, to zanim wystąpimy do sądu, warto ponaglić spółdzielnię kolejnym pismem.

Wzywamy w nim zarząd spółdzielni do zawarcia umowy przeniesienia własności lokaluPo tym piśmie i braku reakcji kierujemy sprawę do sądu. Składamy „powództwo o zobowiązanie spółdzielni do złożenia oświadczenia woli o zawarciu umowy przeniesienia własności lokalu”.

 W sytuacji wydania przez sąd korzystnego wyroku będzie on stanowił podstawę wyodrębnienia lokalu i przeniesienia własności nieruchomości – zatem nie będzie już potrzeby zawierania jakiejkolwiek dodatkowej umowy ze spółdzielnią. Co ważne, pozew jest zwolniony od wszelkich kosztów sądowych. Także koszty np. adwokata pokrywa spółdzielnia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 07.04.2014 13:06
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Joanna Szczepkowska pozywa TVN - dlaczego?
Joanna Szczepkowska pozywa TVN - dlaczego?

Joanna Szczepkowska pozwała TVN. Aktorka oświadczyła, że będzie zaciekle walczyć ...

BAZA PORAD
Jak wygląda iPad, jak działa iPhone? Tablet, ale jaki? Który wybrać telefon, co opłaca się kupić? Jak sprawuje się mobilny net z Play? Mówimy jak szybciej pracować na komputerze? Porady - download i najświeższe informacje na temat bezpieczeństwa. Najnowsze dobre programy, testy sprzętu komputerowego oraz rozwoju internetu. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.