porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Rumień zakaźny - dla kogo groźny? Rumień zakaźny to choroba wirusowa występująca u niemowląt i dzieci. ...
Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenie płuc u dziecka i jak leczyć tę chorobę?

ZAPALENIE PŁUC U DZIECI. Co warto o nim wiedzieć?

Zapalenie płuc u dzieci to dość częsta choroba, ze względu na niższą odporność dzieci i większe narażenie na kontakt z wirusami i bakteriami wywołującymi tę chorobę w żłobku i przedszkolu. Równie groźne jak samo zapalenie płuc mogą być powikłania tej choroby. Dlatego tak ważna jest szybka diagnoza i leczenie!
ZAPALENIE PŁUC U DZIECI. Co warto o nim wiedzieć?
Zapalenie płuc u dzieci - co warto o nim wiedzieć? fot.: Photos.com

Zapalenie płuc u dzieci najmłodszych, do 4. miesiąca życia, jest najczęściej wywoływane przez bakterie. Główni sprawcy choroby dziecka to paciorkowce, gronkowce, pneumokoki, ale również drobnoustroje, które przedostały się do organizmu noworodka z dróg rodnych matki podczas porodu. Przyczyną zapalenia płuc u dziecka może też być stan zapalny wywołany dostaniem się jedzenia do dróg oddechowych, o co w przypadku niemowlęcia nie jest trudno.
Natomiast zapalenie płuc u dzieci starszych częściej jest wywoływane przez wirusy. Tu opóźnienia w leczeniu lub niewłaściwe leczenie może doprowadzić do rozwoju bakteryjnego zapalenia płuc. Podobny skutek może przynieśc niewłaściwie leczone przeziębienie u dziecka.

Wirusowe zapalenie płuc u dzieci: objawy

Wirusowe zapalenie płuc jest zdecydowanie trudniejsze do rozpoznania. Często jest ono następstwem grypy i przez niektórych jest z nią mylone. Czasem nawet osłuchanie i opukiwanie nie wystarczy, by postawić właściwą diagnozę i dopiero zdjęcie RTG potwierdza, że to zapalenie płuc. Objawy, które świadczą o tym, że to może być wirusowe zapalenie płuc:

 • suchy kaszel,
 • ból w klatce piersiowej,
 • uczucie duszności,
 • apatia, brak apetytu, pogorszone samopoczucie.

Bakteryjne zapalenie płuc u dzieci: objawy

Bakteryjne zapalenie płuc jest zwykle łatwiejsze do zdiagnozowania. Lekarz osłuchując dziecko wyraźnie słyszy charakterystyczne szmery, a pozostałe objawy są bardzo widoczne:

 • wysoka gorączka (powyżej 38 stopni),
 • kaszel suchy, następnie mokry z odkrztuszaniem wydzieliny,
 • dreszcze,
 • ogólne osłabienie,
 • potliwość,
 • ból w klatce piersiowej,
 • duszność.

Bezobjawowe zapalenie płuc u dzieci

Bezobjawowe zapalenie płuc u dzieci nie daje żadnych wyraźnych sygnałów, a diagnozę można postawić w zasadzie jedynie w oparciu o prześwietlenie płuc. Tym, co mogłoby nasunąć podejrzenia, że należy je wykonać są m. in. utrzymujące się osłabienie i złe samopoczucie, kaszel pojawiający się przy wysiłku i przejściowe, ale powtarzające się kłopoty z oddychaniem.

Zapalenie płuc u dzieci: leczenie zależy od przyczyny choroby i wieku dziecka

Noworodki i niemowlęta zazwyczaj leczone są w szpitalu, gdzie na bieżąco można kontrolować ich stan. Dzieci starsze hospitalizowane są jedynie w przypadku ciężkiego przebiegu choroby.

Przy wirusowym zapaleniu płuc podaje się jedynie leki łagodzace objawy choroby (katar, kaszel, gorączkę), czasem stawia się bańki. Gdy uda się zdiagnozować chorobę we wczesnym stadium, można podać leki antywirusowe.

Bakteryjne zapalenie płuc leczy się antybiotykami, które są odpowiednio dobrane do gatunku bakterii i wieku dziecka. Zazwyczaj na początku lekarz przepisuje antybiotyk o szerokim spektrum działania czyli działający na wiele szczepów bakterii. Jeśli to nie pomoże, wykonuje się badanie śluzu, by dobrać najbardziej skuteczny lek.

Jak możesz pomóc dziecku choremu na zapalenie płuc?

 • często podawaj coś do picia,
 • pilnuj, by dziecko odpoczywało w pozycji półleżącej (ułatwi to oddychanie i odkasływanie wydzieliny),
 • często wietrz pomieszczenie, w którym przebywa dziecko,
 • dbaj o odpowiednią wilgotność i temperaturę powietrza w pomieszczeniu (ok. 20 stopni),
 • nie przegrzewaj dziecka! To, że jest chore, nie oznacza, że trzeba je zdecydowanie cieplej ubierać. Zwykły lekki strój wystarczy,
 • ponieważ dziecko się bardziej poci, częściej zmieniaj bieliznę i pościel,
 • przygotowuj lekkostrawne posiłki,
 • w przypadku małego dziecka, często zmieniaj jego pozycję (wskazane jest noszenie go na rękach),
 • pamiętaj o dokładnym czyszczenie nosa (u małych dzieci odciąganie śluzu i zakraplanie soli fizjologicznej, u starszych częste wydmuchiwanie).

Szczepienie dzieci zmniejsza ryzyko zachorowania na zapalenie płuc

Zaszczepienie dziecka przeciwko Streptococcus pneumoniae (paciorkowiec), grypie, DiTePer, a także szczepionka Hib, którą podaje się niemowlętom znacznie zmniejszają ryzyko zachorowania dziecka na zapalenie płuc.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 10.02.2014 14:52
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
 • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ks. Jan Kaczkowski - kim jest?
Ks. Jan Kaczkowski - kim jest?

Książka "Szału nie ma jest rak" będąca wywiadem - rzeką z ...

BAZA PORAD

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.