porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak ZABEZPIECZYĆ DREWNO na zewnątrz domu: meble ogrodowe, taras, elewację? Drewniany taras, płot, altana czy meble ogrodowe pięknie wyglądają pod ...
Projektując i urządzając ogród nie można zapomnieć o tzw. ciągach komunikacyjnych, czyli po prostu ścieżkach.

Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie? Jakie materiały można wykorzystać do układania ogrodowych nawierzchni

W każdym ogrodzie muszą być wydzielone ścieżki, którymi łatwo można poruszać się po działce. Trzeba je nie tylko wytyczyć, ale też ułożyć na nich odpowiednią nawierzchnię. Z czego można zrobić ogrodowe ścieżki?
Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie? Jakie materiały można wykorzystać do układania ogrodowych nawierzchni

Na ogrodowe ścieżki można wykorzystać kamień, drewno, kostkę brukową a nawet... stare cegły.

fot.: Andrzej Szandomirski

Jakie są rodzaje nawierzchni ogrodowych?

Jeśli chcemy, aby posadzone w ogrodzie rośliny i trawnik nie zostały zadeptane, musimy koniecznie wyznaczyć ścieżki.

Ścieżki można wykonać z różnych materiałów: z betonu, drewna, kamienia, żwiru. Który z nich wybierzemy, zależy przede wszystkim od tego, co nam się podoba, ale powinniśmy też dobrać rodzaj nawierzchni do stylu naszego ogrodu, domu oraz ogrodzenia.

1. Bardzo popularne są ścieżki wykonane z elementów betonowych, zarówno z płyt betonowych, jak i kostek z betonu. Kostki betonowe to w ostatnich latach najchętniej wykorzystywany materiał do budowy ścieżek w ogrodach. Na rynku jest ogromny wybór kostek o bogatej gamie kolorów, faktur i kształtów.

2. Elegancko wyglądają ścieżki z kamienia. Nawierzchnie z kamienia naturalnego są do tego trwałe. Do budowy ścieżek kamiennych używa się płyt kamiennych ciętych lub łamanych, kostki kamiennej lub brukowców (dużych otoczaków). Najbardziej trwałe są płyty lub kostki granitowe, z bazaltu, sjenitu i serpentynitu, mniej trwałe – z piaskowca, a najmniej trwałe – z wapienia.

3. Ładnie prezentują się ścieżki żwirowe, ale pamiętajmy, że wymagają one dużo pracy, by utrzymać je w nienagannym stanie. Trzeba systematycznie je wyrównywać i uzupełniać ubytki.

4. Ścieżki wykonane z drewna wyglądają bardzo naturalnie i dobrze komponują się zarówno z roślinami, jak i innymi elementami ogrodu. Ich wadą jest jednak to, że w porównaniu z nawierzchniami zrobionymi z innych materiałów, są mniej trwałe.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy NAWIERZCHNIA z BETONU to dobry pomysł? Czy NAWIERZCHNIA z BETONU to dobry pomysł?

Nawierzchnia betonowa charakteryzuje się wyjątkową trwałością. Trudno się brudzi i nie jest śliska, gdy spadnie deszcz. Poza tym może wyglądać naprawdę zjawiskowo.

Cegła klinkierowa w ogrodzie. Czy warto robić nawierzchnię w ogrodzie z cegieł klinkierowych?

Niewątpliwą zaletą cegieł klinkierowych jest to, że mają solidny wygląd i piękne intensywne kolory. Nawierzchnię w ogrodzie najlepiej wykończyć cegłami brukowymi, choć na miejsca, po których nie będą...

Aktualizacja: 19.05.2012 09:35
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Tymon Tymański - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Tymon Tymański - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prozaik, założyciel zespołów takich jak: Miłość(1988 ...

Opaska wokół domu z kamyczków - jak zrobić? Na budowie - co robić i czego nie robić w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu. Jaka opaska wokół domu? WOKÓŁ DOMU. Co zrobić wokół domu na skarpie? Wyrównanie terenu wokół domu. Grzyb i wilgoć w starym domu. Jak poprawnie zrobić drenaż? Monitoring wokół domu. Jak zrobić? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.