porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy deszczówkę można odprowadzać do kanalizacji? Po ulewnych deszczach na działce wokół domu, przy zjeździe do ...
Czy każdy może zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków? Kto może mieć własną oczyszczalnię ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – kto może ją zbudować?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – kto może ją zbudować?

Czy każdy może zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków?

fot.: Piotr Mastalerz
Nie każdy, kto by chciał, może sobie pozwolić na przydomową oczyszczalnię ścieków. Przede wszystkim nie mogą tego zrobić właściciele posesji położonych na terenach skanalizowanych. Nawet gdyby chcieli oczyszczać ścieki we własnej oczyszczalni, muszą przyłączyć dom do sieci kanalizacyjnej.

Szanse na wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków na terenie nieskanalizowanym w dużym stopniu zależą od tego, czy okolica, w której chce się przeprowadzić taką inwestycję, ma plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli taki plan istnieje i jeśli przewidziano w nim wybudowanie sieci kanalizacyjnej na danym terenie, do czasu jej powstania mieszkańcy mogą korzystanie z indywidualnych urządzeń do uzdatniania ścieków.

Kto może zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków?

Inwestor, który wybudował przydomową oczyszczalnię zanim w pobliżu jego działki poprowadzono sieć kanalizacyjną, nie ma obowiązku przyłączania do niej instalacji odprowadzającej ścieki z jego domu i może nadal oczyszczać je we własnym zakresie.

W przypadku braku planu zagospodarowania terenu natomiast o możliwości powstania przydomowej oczyszczalni ścieków decydują przepisy lokalne, między innymi te z zakresu bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Zakazują one budowy oczyszczalni na obszarach objętych ochroną, na przykład w parkach krajobrazowych lub w strefach ochronnych ujęć wody oraz na terenach zagrożonych przez powodzie  albo zalewanie wodami opadowymi.

>>> Budowa i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków KROK PO KROKU [kliknij!]

Ten, kto buduje przydomową oczyszczalnię ścieków, nie musi się starać o pozwolenie (zwane wodnoprawnym) na wprowadzanie oczyszczonych ścieków do wód lub ziemi, jeżeli nie jest ich więcej niż 5 m3/dobę. W oczyszczalniach obsługujących indywidualne gospodarstwa domowe tak zwykle jest.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jakie warunki powinna spełniać?

Aby dobrze spełniać swoje zadanie, przydomowa oczyszczalnia ścieków powinna być dobrana do wielkości działki i panujących na niej warunków gruntowo-wodnych oraz liczby osób, które będzie obsługiwała....

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – kiedy można ją wybudować? Przydomowa oczyszczalnia ścieków: przepisy

Brak dostępu do sieci kanalizacyjnej skłania inwestorów do szukania innych sposobów zagospodarowania ścieków, np. budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Ma ona liczne zalety, warto jednak najpierw...

Odprowadzanie ścieków. Kanalizacja czy oczyszczalnia ścieków?

Podłączenie domu do kanalizacji czy budowa przydomowej oczyszczalni ścieków? Czy masz wybór? Planując budowę domu trzeba podejmować wiele decyzji rzutujących na wygodę i koszt jego późniejszej...

Aktualizacja: 08.11.2013 14:49
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ryszard Petru - kim jest? KARIERA, RODZINA

Ryszard Petru głośno zaznaczył w mediach swoją obecność, gdy w ...

Opaska wokół domu z kamyczków - jak zrobić? Na budowie - co robić i czego nie robić w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu. Jaka opaska wokół domu? WOKÓŁ DOMU. Co zrobić wokół domu na skarpie? Wyrównanie terenu wokół domu. Grzyb i wilgoć w starym domu. Jak poprawnie zrobić drenaż? Monitoring wokół domu. Jak zrobić? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.