porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Osuszanie działki. Gdzie odprowadzić wodę z drenażu? Drenaż opaskowy to system rur, które odbierają wodę gromadzącą się ...
Jak działa drenaż opaskowy? Czy jest przydatny przy osuszaniu działki?

Osuszanie działki. Co to jest drenaż opaskowy?

Gdy woda zbiera się wokół podziemnych ścian domu, hydroizolacja może sobie nie poradzić. Potrzebne jej wsparcie w postaci systemu rur, które odbiorą wodę i odprowadzą w bezpieczne miejsce. Tak funkcjonuje drenaż opaskowy. Co to jest drenaż opaskowy? Czy za jego pomocą skutecznie osuszymy działkę?

Drenaż opaskowy przyjdzie z pomocą tym budynkom, które mają być wzniesione na działkach o niezbyt korzystnych warunkach gruntowych i wodnych. Nie zawsze przecież możesz wybrać parcelę, kierując się też rodzajem i jakością gruntu. W wielu przypadkach to, co pod ziemią, jest zagadką do samego końca, czyli do rozpoczęcia budowy. Jeśli więc nie zleciłeś wcześniej badania gruntu, potrzebę drenażu uświadomi ci widok kałuż na dnie wykopów pod fundamenty, które pojawiły się wbrew słonecznej pogodzie. Gorzej, jeśli poziom wody gruntowej nie jest stały i podwyższy się dopiero po zbudowaniu domu.

Przed wilgocią i wodą pochodzącą z gruntu chroni warstwa hydroizolacyjna ułożona na ścianach fundamentowych lub piwnicznych. Często jednak wymaga ona dodatkowych rozwiązań, gdyż sama może nie zdołać powstrzymać długotrwałego naporu wody gruntowej. Drenaż jak ssawka odbierze część wody i skieruje ją do kanalizacji burzowej, studzienek chłonnych lub w inne bezpieczne miejsce. Jest niezbędny tam, gdzie woda gruntowa może się spiętrzać ponad ławami fundamentowymi.

Drenaż opaskowy nie rozwiąże problemu, gdy woda wywiera napór hydrostatyczny na fundamenty. Wówczas trzeba je zabezpieczyć izolacją wodochronną typu ciężkiego. Szczegółowy projekt drenażu opracuje firma wykonawcza. Znajdą się w nim informacje o średnicy rur drenarskich, spadku, z jakim mają być ułożone, głębokości, na jakiej trzeba je umieścić, sposobie odprowadzenia wody.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak układać drenaż w trudnych miejscach?

Czasem drenaż wokół budynku trzeba zrobić jeszcze zanim zacznie się budowa. Dowiedz się dlaczego. Sprawdź również, jak drenować dom na skarpie. Mówimy, jak układać drenaże w miejscach trudnych.

Dokąd odprowadzać wodę z drenażu? Dokąd odprowadzać wodę z drenażu?

Wodę, którą wychwycą rury drenarskie trzeba gdzieś skierować. Poznaj dostępne możliwości. Dowiedz się, dokąd odprowadzić wodę z drenażu lub z rynny.

Jakie są rodzaje drenaży osuszających fundamenty?

Czasem sama hydroizolacja nie wystarczy, by zapewnić piwnicom ochronę przed zamoknięciem. Zbierającą się przy nich wodę trzeba szybko odprowadzić w bezpieczne miejsce. Do tego właśnie służy drenaż....

Aktualizacja: 10.06.2013 14:21
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Maddinka nie żyje. Kim byla znana blogerka modowa?
Maddinka nie żyje. Kim byla znana blogerka modowa?

Kim była Maddinka, 27-letnia blogerka modowa, która zmarła nagle we ...

Opaska wokół domu z kamyczków - jak zrobić? Na budowie - co robić i czego nie robić w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu. Jaka opaska wokół domu? WOKÓŁ DOMU. Co zrobić wokół domu na skarpie? Wyrównanie terenu wokół domu. Grzyb i wilgoć w starym domu. Jak poprawnie zrobić drenaż? Monitoring wokół domu. Jak zrobić? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.