porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Przydomowa oczyszczalnia ścieków – kto może ją zbudować?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków – kto może ją zbudować? Nie każdy, kto by chciał, może sobie pozwolić na przydomową ...
Pal w kominku kalorycznym drewnem. Mówimy które drewno wybrać by dawało dużo ciepła

Jakie drewno do kominka? Grab, dąb, jesion, klon i brzoza - WADY I ZALETY

Jakie drewno do kominka? Grab, dąb, jesion, klon i brzoza - WADY I ZALETY
fot.: Photos.com
Do kominków nie nadaje się każdy rodzaj drewna. Jakim drewnem palić w kominku? Wbrew pozorom nie każde drewno będzie się palić tak samo. jakie gatunki drewna wybierać, by cieszyć się ciepłem kominka?

Najczęściej w kominkach palimy tym, co akurat jest dostępne. Często jest to drewno pozostałe po budowie, wycince okolicznych drzew itp. Zazwyczaj nie zastanawiamy się, jak gatunek palonego drewna wpłynie na ilość wytworzonego ciepła i czy nie zaszkodzi naszemu kominkowi, a szkoda, bo to ważne.

Jakie drzewo do kominka?

Najlepsze właściwości opałowe (kaloryczność, gęstość) ma twarde drewno liściaste, takie jak:

 • grab - daje najwięcej ciepła, choć nie wytwarza dużego płomienia, raczej długo tli się i żarzy,

 • dąb - oprócz długiego czasu palenia wytwarza bardzo dużo ciepla, a ponad to wydziela przyjemny zapach,

 • jesion,

 • klon,

 • brzoza - dobrze się pali, dając sporo ciepła, a dodatkowo ma dekoracyjną białą korę,

 • wiąz,

 • buk.

  Wymienione powyżej gatunki drewna sa najlepsze, z punktu widzenia kaloryczności i twardości, ale inne gatunki drewna z drzew liściastych (np. akacja, czy drewno drzew owocowych) sprawdzą sie tu niemal równie dobrze.

  Czym nie palić w kominku?

  Niektórych gatunków drewna powinniśmy unikać jak (nomen, omen) ognia. Przede wszystkim, do palenia w kominkach nie nadaje się drewno iglaste. Po pierwsze spala się ono dość szybko, co powoduje, że stale musimy dorzucać kolejne szczapy. Przede wszystkim jednak jest to drewno zawierające żywice, które w trakcie spalania brudzą szybę kominkową i zanieczyszczają komin, co może niekorzystnie wpływać na jego żywotność. Drewno pochodzące z drzew iglastych ma jednak tę zaletę, że dość szybko się rozpala, może więc być stosowane jako rozpałka lub niewielka domieszka do innego opału.

   

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Drewno kominkowe przechowywanie. Jak przechowywać drewno do kominka? Drewno kominkowe przechowywanie. Jak przechowywać drewno do kominka?

Drewno kominkowe najlepiej kupować wczesną wiosną. Warto zgromadzić zapas nie tylko na kolejny sezon jesień-zima, ale także na następne lata i przechować w odpowiednich warunkach, żeby osiągnęło...

Jak przechowywać drewno kominkowe? Gdzie składować drewno do kominka w domu? Jak przechowywać drewno kominkowe? Gdzie składować drewno do kominka w domu?

Jest kilka sposobów na przechowywanie drewna kominkowego. My proponujemy wykorzystać przestrzeń blisko kominka. Może wskazane przez nas miejsca spodobają ci się i zastosujesz jedno z rozwiązań w...

Jaki opał jest najlepszy do ogrzewania domu? Czy warto kupić brykiet kominkowy zamiast drewna?

Kupić brykiet czy drewno do twojego kominka - pomożemy ci zdecydować. Każdy z nich ma swoje zalety jak i wady. Przeczytaj, jaki opał jest najlepszy do ogrzewania domu?

Aktualizacja: 21.03.2016 15:00
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Nehrebecka. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Anna Nehrebecka. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Anna Nehrebecka to jedna z najbardziej znanych polskich aktorek. Kim ...

Opaska wokół domu z kamyczków - jak zrobić? Na budowie - co robić i czego nie robić w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu. Jaka opaska wokół domu? WOKÓŁ DOMU. Co zrobić wokół domu na skarpie? Wyrównanie terenu wokół domu. Grzyb i wilgoć w starym domu. Jak poprawnie zrobić drenaż? Monitoring wokół domu. Jak zrobić? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.