porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Gdzie wrzucać puste kartony po napojach? Jeżeli chcemy żyć w duchu eko i selekcjonować śmieci, natrafiamy ...
Podjazd do garażu wymaga solidnej podbudowy. Podpowiadamy, jak ją wykonać

Jak zbudować podjazd do garażu?

Podjazd do garażu najczęściej wykonuje się z kostki brukowej lub granitowej. Można go ułożyć samemu, ponieważ małe elementy nietrudno jest udźwignąć. Trzeba tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas budowy. Sprawdź, jak należy wykonać podjazd, aby był trwały i funkcjonalny.
Jak zbudować podjazd do garażu?

Dobrze dobrana kostka brukowa oraz właściwa budowa kolejnych warstw, to gwarancja wieloletniej trwałości podjazdu do garażu.

fot.: MURATOR

Budowa podjazdu: prace przygotowawcze

Prace nad budową podjazdu należy rozpocząć od wytyczenia terenu i wykonania wykopu głębokości około 50 cm. Z dna wykopu trzeba usunąć korzenie, które mogłyby w przyszłości wypuszczać pędy i uszkodzić tym samym podjazd. Następnie dno wykopu należy ubić i wyrównać, nadając mu spadek minimum 3-4% w kierunku przeciwnym do garażu czy innych zabudowań (znajdujących się na równi z poziomem terenu) lub miejsca postoju auta.

KOSTKA BRUKOWA - sprawdź ceny i parametry na Tuznajdziesz.pl

Kolejne warstwy podjazdu 

Podbudowa podjazdu może być ona wykonana z kruszywa o frakcji 20-30 mm –np. tłucznia, żwiru, grysu, żużla wielkopiecowego lub klińca. Grubość podbudowy, zależnie od przewidywanych obciążeń i spoistości gruntu, powinna wynosić 20-45 cm (im gleba jest bardziej zwięzła lub większe będą obciążenia podjazdu, tym podbudowa powinna być grubsza). Aby poprawić właściwości drenujące podbudowy, materiał o większej frakcji należy umieścić przy dnie wykopu, natomiast mniejsze frakcje – na wierzchu. Kolejnym etapem jest ułożenie krawężników. Krawężniki osadza się na warstwie chudego betonu wzdłuż podjazdu. Ich zadaniem jest zabezpieczenie nawierzchni i poszczególnych warstw podjazdu przed rozsuwaniem się na boki. 

Układanie kostki brukowej 

Na dobrze ubitej podbudowie układa się podsypkę wyrównującą grubości 3-5 cm z płukanego piasku o frakcji 2 mm lub piasku stabilizowanego cementem (w proporcji 10:1). Można także zastosować pospółkę (mieszankę piasku i żwiru). Dopiero na tak przygotowanych warstwach układa się kostki, które na koniec zasypuje się piaskiem i przemiata go tak długo, aż wypełni wszystkie szczeliny między kostkami. Jeśli zależy na jak najmniejszych kosztach wykonania podjazdu, kostki brukowe nie muszą być ułożone na powierzchni całego wjazdu. Wystarczy, jeśli w ten sposób wykończymy pasy pod kołami auta.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak usuwać plamy z kostki brukowej?

Wykwity i plamy pojawiające się na nawierzchniach betonowych, szczególnie tych z kostki, psują ich wygląd. Mówimy, jak pozbyć się nieestetycznych plam i przywrócić kostce dawny urok.

Jak ułożyć nawierzchnię z kostki brukowej na podłożu piaszczystym?

Nawierzchnię z kostki brukowej na podłożu piaszczystym układa się łatwo i szybko. W przeciwieństwie do podłoża gliniastego nie jest potrzebna warstwa odsączająca, czyli podbudowa z tłucznia...

Jak ułożyć nawierzchnię z kostki brukowej na podłożu gliniastym?

Nawierzchnię z kostki brukowej na podłożu gliniastym można zrobić samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać, że grunt gliniasty trudno przepuszcza wodę, należy więc wykonać pod brukiem warstwę...

Aktualizacja: 23.05.2014 15:52
Autor: Zbuduj dom
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Helmut Kohl, były kanclerz Niemiec : kim jest? [Osiągnięcia, kariera]
Helmut Kohl, były kanclerz Niemiec : kim jest? [Osiągnięcia, kariera]

Helmut Kohl to polityk znany przede wszystkim z tego, że ...

Opaska wokół domu z kamyczków - jak zrobić? Na budowie - co robić i czego nie robić w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu. Jaka opaska wokół domu? WOKÓŁ DOMU. Co zrobić wokół domu na skarpie? Wyrównanie terenu wokół domu. Grzyb i wilgoć w starym domu. Jak poprawnie zrobić drenaż? Monitoring wokół domu. Jak zrobić? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.