porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jaki kocioł do starej instalacji c.o.? Nie każdy nowoczesny kocioł grzewczy dobrze współpracuje ze starą instalacją ...
Czy można zabezpieczyć ogród przed kretem?

Jak walczyć z kretem w ogrodzie?

Kopce kretów co roku doprowadzają do rozpaczy właścicieli wypielęgnowanych, równych trawników. Zwierzęta te niszczą także korzenie roślin ogrodowych oraz wyjadają dżdżownice, które pozytywnie wpływają na jakość gleby. Mówimy jak pozbyć się kreta.

Jak ekologicznie zniechęcić kreta?

Krety mają niezwykle wyczulony słuch i z tego względu do odstraszania kretów wykorzystuje się przedmioty wydające dźwięki (głównie pod wpływem wiatru). Do tego celu można zastosować różnego rodzaju wiatraczki, naprężone druty rozpięte pomiędzy wbitymi w ziemie palikami lub wbite w ziemię puste butelki z szyjkami skierowanymi w górę. W sprzedaży dostępne są też różnego rodzaju elektroakustyczne odstraszacie zasilane bateriami.

Innym naturalnym sposobem odstraszania kretów jest posadzenie roślin, których zapach drażni te zwierzęta. Wzdłuż ogrodzenia warto posadzić np. aksamitkę, bazylię, komosę lub wilczomlecz, które wydzielają nie lubiane przez krety zapachy.

Trawniki i rabaty z roślinami ogrodowymi można zabezpieczać przed kretem poprzez wkopanie metalowej lub plastikowej siatki o małych oczkach na głębokość 20-30cm na całej powierzchni terenu.

Pułapki i preparaty do zwalczania kretów

Należy pamiętać, że krety są objęte ochroną gatunkową i nie można ich zabijać, a jedynie przenosić w miejsce gdzie nie wyrządzą szkód. Do zwalczania tych zwierząt należy używać jedynie dopuszczonych do sprzedaży preparatów i substancji oraz pułapek. 

W korytarzach kreta można umieszczać specjalne preparaty (np. Krecik lub Kretol) do zwalczania tych zwierząt lub szmaty namoczone w ropie, nafcie, terpentynie. Stosuje się także zapachowe świece dymne, które także należy umieścić wewnątrz kreciego kopca.

Można też stosować różne metody wyłapywania kretów. W sklepach ogrodniczych znajdziemy duży wybór plastikowych pułapek rurkowych z klapkami otwierającymi się tylko do środka.

Gdy zawiodą wszelkie metody walki z kretem, pozostaje jedno – polubić te zwierzęta i oswoić się z ich obecnością w ogrodzie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 19.05.2012 09:33
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Adam Maciejewski - kim jest partner Natalii Lesz?
Adam Maciejewski - kim jest partner Natalii Lesz?

Adam Maciejewski, z którym od niedawna spotyka się Natalia Lesz ...

BAZA PORAD
Opaska wokół domu z kamyczków - jak zrobić? Na budowie - co robić i czego nie robić w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu. Jaka opaska wokół domu? WOKÓŁ DOMU. Co zrobić wokół domu na skarpie? Wyrównanie terenu wokół domu. Grzyb i wilgoć w starym domu. Jak poprawnie zrobić drenaż? Monitoring wokół domu. Jak zrobić? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.