porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Drenaż opaskowy. Z czego składa się system do drenażu?
Drenaż opaskowy. Z czego składa się system do drenażu? Drenaż opaskowy przyjdzie z pomocą tym budynkom, które mają być ...
Glony w oczku wodnym - zwalczanie? Jak zwalczać glony w oczku wodnym? Oczko wodne zarastają glony - jak się ich pozbyć?

Glony w oczku wodnym - jak się ich pozbyć?

Glony w oczku wodnym - jak się ich pozbyć?

Oczko wodne nie będzie zarastało glonami, gdy jego lustro będzie miało powierzchnię co najmiej 10 m2

fot.: Photos.com
Jak się pozbyć glonów z oczka wodnego? Tylko zadbane oczko wodne jest ozdobą ogrodu. Tymczasem często rozwijają się w nim glony i staw zaczyna przypominać zarastające brunatnym kożuchem bajorko. Zwalczanie glonów w oczku wodnym - jak to robić?

Jak zwalczać glony w oczku wodnym? 5 zasad

Glony w oczku wodnym powodują mętnienie wody. Staje się ona  brunatnozielona, glony osadzają się na dnie i zanurzonych przedmiotach, czasami tworzą kożuch. W dużych, obsadzonych roślinami zbiornikach glony pojawiają się co prawda wkrótce po ich założeniu, ale po pewnym czasie znikają. Dzieje się tak, ponieważ ustala się tam równowaga biologiczna – jak w naturalnych sadzawkach. Co zatem zrobić, by glony nie sprawiały kłopotu?

>>> Czym obsadzić oczko wodne? Jakie rośliny je ozdobią? KLIKNIJ!


  1. Zbudować duże oczko wodne. Jego powierzchnia powinna mieć co najmniej 10 m2, bo wtedy łatwiej o zachowanie równowagi biologicznej. Ważne też, by staw miał 50-100 cm głębokości.

  2. Częściowo zacienić oczko wodne. Glony najszybciej rozmnażają się w dobrze oświetlonych miejscach. Dlatego wokół oczka wodnego warto posadzić krzewy i wysokie byliny, które je zacienią lub założyć staw w takim miejscu, by słońce docierało tam przez nie więcej niż pięć-sześć godzin dziennie.

  3. Ostrożnie nawozić otoczenie stawu. Glony masowo pojawiają się w wodzie, w której jest dużo substancji odżywczych. Jeśli nawozy dostaną się do wnętrza stawu, na przykład spłukane z deszczem, będą wykorzystywane przez glony.

  4. Nie przekarmiać ryb. Niezjedzony pokarm opadnie na dno i stanie się pożywką dla glonów. Najlepiej karmić ryby raz dziennie taką ilością pokarmu, żeby go zjadły w ciągu 5-10 minut. 

  5. Hodować w stawie niezbyt dużo ryb. Rozkładające się ich odchody są pożywką dla glonów. Jeśli jest ryb bardzo dużo, może nawet dojść do zatrucia wody. Dzieje się tak, ponieważ w czasie rozkładu resztek organicznych pobierany jest tlen – gdy go zabraknie, w wodzie zachodzą procesy gnilne, podczas których powstają toksyczne związki. W stawie powinno być tyle ryb, aby na każde 10 cm ich długości przypadało co najmniej 0,5 m2 powierzchni stawu i 50 l wody.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak przygotować oczko wodne do zimy? Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Jesienią życie w ogrodowym jeziorku powoli zamiera. Na zimę duże stawy można zostawić własnemu losowi, uwagi wymagają natomiast niewielkie oczka wodne. Trzeba je przygotować tak, by znajdujące się w...

Oczko wodne - jak o nie dbać? Oczko wodne - jak o nie dbać?

Woda w ogrodzie wzbogaca jego architekturę, nawilża powietrze, a jej szmer pomaga nam się zrelaksować. Pielęgnacja oczka wodnego wymaga jednak sporo pracy. Ułatwią ją specjalistyczne narzędzia i...

Aktualizacja: 20.08.2013 18:01
Autor: MURATOR
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Natalia Kukulska – kim jest? KARIERA, RODZINA
Natalia Kukulska – kim jest? KARIERA, RODZINA

Natalia Kukulska to gwiazda, której nie trzeba przedstawiać! Córka Anny ...

Opaska wokół domu z kamyczków - jak zrobić? Na budowie - co robić i czego nie robić w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu. Jaka opaska wokół domu? WOKÓŁ DOMU. Co zrobić wokół domu na skarpie? Wyrównanie terenu wokół domu. Grzyb i wilgoć w starym domu. Jak poprawnie zrobić drenaż? Monitoring wokół domu. Jak zrobić? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.