porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Drenaż opaskowy. Z czego składa się system do drenażu?
Drenaż opaskowy. Z czego składa się system do drenażu? Drenaż opaskowy przyjdzie z pomocą tym budynkom, które mają być ...
Glony w oczku wodnym - zwalczanie? Jak zwalczać glony w oczku wodnym? Oczko wodne zarastają glony - jak się ich pozbyć?

Glony w oczku wodnym - jak się ich pozbyć?

Jak się pozbyć glonów z oczka wodnego? Tylko zadbane oczko wodne jest ozdobą ogrodu. Tymczasem często rozwijają się w nim glony i staw zaczyna przypominać zarastające brunatnym kożuchem bajorko. Zwalczanie glonów w oczku wodnym - jak to robić?
Glony w oczku wodnym - jak się ich pozbyć?

Oczko wodne nie będzie zarastało glonami, gdy jego lustro będzie miało powierzchnię co najmiej 10 m2

fot.: Photos.com

Jak zwalczać glony w oczku wodnym? 5 zasad

Glony w oczku wodnym powodują mętnienie wody. Staje się ona  brunatnozielona, glony osadzają się na dnie i zanurzonych przedmiotach, czasami tworzą kożuch. W dużych, obsadzonych roślinami zbiornikach glony pojawiają się co prawda wkrótce po ich założeniu, ale po pewnym czasie znikają. Dzieje się tak, ponieważ ustala się tam równowaga biologiczna – jak w naturalnych sadzawkach. Co zatem zrobić, by glony nie sprawiały kłopotu?

>>> Czym obsadzić oczko wodne? Jakie rośliny je ozdobią? KLIKNIJ!


  1. Zbudować duże oczko wodne. Jego powierzchnia powinna mieć co najmniej 10 m2, bo wtedy łatwiej o zachowanie równowagi biologicznej. Ważne też, by staw miał 50-100 cm głębokości.

  2. Częściowo zacienić oczko wodne. Glony najszybciej rozmnażają się w dobrze oświetlonych miejscach. Dlatego wokół oczka wodnego warto posadzić krzewy i wysokie byliny, które je zacienią lub założyć staw w takim miejscu, by słońce docierało tam przez nie więcej niż pięć-sześć godzin dziennie.

  3. Ostrożnie nawozić otoczenie stawu. Glony masowo pojawiają się w wodzie, w której jest dużo substancji odżywczych. Jeśli nawozy dostaną się do wnętrza stawu, na przykład spłukane z deszczem, będą wykorzystywane przez glony.

  4. Nie przekarmiać ryb. Niezjedzony pokarm opadnie na dno i stanie się pożywką dla glonów. Najlepiej karmić ryby raz dziennie taką ilością pokarmu, żeby go zjadły w ciągu 5-10 minut. 

  5. Hodować w stawie niezbyt dużo ryb. Rozkładające się ich odchody są pożywką dla glonów. Jeśli jest ryb bardzo dużo, może nawet dojść do zatrucia wody. Dzieje się tak, ponieważ w czasie rozkładu resztek organicznych pobierany jest tlen – gdy go zabraknie, w wodzie zachodzą procesy gnilne, podczas których powstają toksyczne związki. W stawie powinno być tyle ryb, aby na każde 10 cm ich długości przypadało co najmniej 0,5 m2 powierzchni stawu i 50 l wody.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 20.08.2013 18:01
Autor: MURATOR
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Misha Kostrzewski, brat Małgorzaty Rozenek?
Kim jest Misha Kostrzewski, brat Małgorzaty Rozenek?

Mało kto wie, że Małgorzata Rozenek ma brata. Jest od ...

BAZA PORAD
Opaska wokół domu z kamyczków - jak zrobić? Na budowie - co robić i czego nie robić w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu. Jaka opaska wokół domu? WOKÓŁ DOMU. Co zrobić wokół domu na skarpie? Wyrównanie terenu wokół domu. Grzyb i wilgoć w starym domu. Jak poprawnie zrobić drenaż? Monitoring wokół domu. Jak zrobić? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.