porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak wykorzystać deszczówkę w gospodarstwie domowym Deszczówka to źródło darmowej wody. Wykorzystanie deszczówki w ogrodzie może ...
Segregacja śmieci - ważna rada

Gdzie wrzucać puste kartony po napojach?

Jeżeli chcemy żyć w duchu eko i selekcjonować śmieci, natrafiamy na problem: co uczynić z pustymi kartonami po napojach (sokach, mleku, winie)? Do którego pojemnika je wyrzucać, skoro w ich składzie jest papier, plastyk i folia metalowa?

Wśród pojemników na selekcjonowane odpady, nie ma takich, które przeznaczone są dla kartonów po żywności ciekłej. Tymczasem ich skład jest dosyć zróżnicowany: 75 proc. papieru, 20 proc. tworzyw sztucznych (polietylenu) i 5 proc. folii metalowej (aluminiowej).

Na co postawić: papier, plastyk czy metal?

Otóż najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w pojemnikach na odpady o składzie złożonym. Według przepisów ministra gospodarki należy je wrzucać do pojemników „metale – tworzywa sztuczne” (na ogół w kolorze żółtym). Według praktycznych możliwości recyklingu – raczej do odpadów papierowych.

Tak czy inaczej w trakcie recyklingu śmieci segregowanych – kartony zostaną wyłapane i poddane osobnej obróbce. Ważniejsze jest, by przed wyrzuceniem kartony zgnieść, aby zajmowały mniej miejsca (to samo dotyczy zresztą wszelkich innych materiałów z butelkami platykowymi na czele).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 29.09.2011 14:38
Autor: DCH
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Magdalena Smalara i na co zaprasza?
Kim jest Magdalena Smalara i na co zaprasza?

Magdalena Smalara urodziła się w Gdyni 37 lat temu. Jest ...

Opaska wokół domu z kamyczków - jak zrobić? Na budowie - co robić i czego nie robić w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu. Jaka opaska wokół domu? WOKÓŁ DOMU. Co zrobić wokół domu na skarpie? Wyrównanie terenu wokół domu. Grzyb i wilgoć w starym domu. Jak poprawnie zrobić drenaż? Monitoring wokół domu. Jak zrobić? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.