porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak wykorzystać deszczówkę w gospodarstwie domowym Deszczówka to źródło darmowej wody. Wykorzystanie deszczówki w ogrodzie może ...
Segregacja śmieci - ważna rada

Gdzie wrzucać puste kartony po napojach?

Jeżeli chcemy żyć w duchu eko i selekcjonować śmieci, natrafiamy na problem: co uczynić z pustymi kartonami po napojach (sokach, mleku, winie)? Do którego pojemnika je wyrzucać, skoro w ich składzie jest papier, plastyk i folia metalowa?

Wśród pojemników na selekcjonowane odpady, nie ma takich, które przeznaczone są dla kartonów po żywności ciekłej. Tymczasem ich skład jest dosyć zróżnicowany: 75 proc. papieru, 20 proc. tworzyw sztucznych (polietylenu) i 5 proc. folii metalowej (aluminiowej).

Na co postawić: papier, plastyk czy metal?

Otóż najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w pojemnikach na odpady o składzie złożonym. Według przepisów ministra gospodarki należy je wrzucać do pojemników „metale – tworzywa sztuczne” (na ogół w kolorze żółtym). Według praktycznych możliwości recyklingu – raczej do odpadów papierowych.

Tak czy inaczej w trakcie recyklingu śmieci segregowanych – kartony zostaną wyłapane i poddane osobnej obróbce. Ważniejsze jest, by przed wyrzuceniem kartony zgnieść, aby zajmowały mniej miejsca (to samo dotyczy zresztą wszelkich innych materiałów z butelkami platykowymi na czele).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 29.09.2011 14:38
Autor: DCH
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Georg Grozer, najlepszy niemiecki siatkarz ostatnich lat?

Kiedyś największa gwiazda Resovii Rzeszów, dziś najgroźniejszy przeciwnik polskich siatkarzy ...

BAZA PORAD
Opaska wokół domu z kamyczków - jak zrobić? Na budowie - co robić i czego nie robić w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu. Jaka opaska wokół domu? WOKÓŁ DOMU. Co zrobić wokół domu na skarpie? Wyrównanie terenu wokół domu. Grzyb i wilgoć w starym domu. Jak poprawnie zrobić drenaż? Monitoring wokół domu. Jak zrobić? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.