porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Segregacja śmieci w domu. Jakie najważniejsze zasady segregacji śmieci? Od 1 lipca 2013 roku zmienia się system gospodarowania odpadami ...

Co to jest pergola? Jak wykorzystać pergolę w ogrodzie? ZASTOSOWANIA PERGOLI

Pergolę warto postawić w ogrodzie z kilku powodów. Mogą stanowić zadaszenie tarasu, ochronić przed słońcem lub deszczem, a także być wspaniałą dekoracją twojego ogrodu. Co to jest pergola? Z czego zrobić pergolę? Jak wykorzystać pergolę ogrodową?
Co to jest pergola? Jak wykorzystać pergolę w ogrodzie? ZASTOSOWANIA PERGOLI

Czym jest pergola? Gdzie warto ją postawić w ogrodzie?

fot.: Andrzej Szandomirski

Co to jest pergola?

Pergola to obiekt małej architektury w ogrodzie, budowany już od czasów średniowiecza. Może to być osobna, wolno stojąca budowla, zacieniająca wybraną cześć ogrodu. Pergola może być również połączona z domem i stanowić zadaszenie na przykład tarasu.

Z czego zbudować pergolę?

Pergola zbudowana jest zazwyczaj z dwóch rzędów słupów, na których znajduje się zadaszenie w postaci kratownicy lub układu belek. Może być wykonana z różnych materiałów, na przykład z drewna, metalu, tworzyw sztucznych.

Najczęściej wzdłuż słupków i na kratownicy pną się rośliny, dzięki czemu pergola może stanowić wspaniałe schronienie przed słońcem w upalne dni.

Kiedy warto mieć w ogrodzie pergolę?

Pergolę warto wybudować, gdy zależy ci na urozmaiceniu przestrzeni ogrodu. Porośnięte roślinami pergole stanowią wspaniałą dekorację. Pergole przydadzą się w mocno nasłonecznionym ogrodzie lub tarasie. Zapewnią przyjemny cień i kameralny nastrój podczas spotkań w ogrodzie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Metalowe kotwy czy betonowy fundament? Jak osadzić słupki pergoli? Metalowe kotwy czy betonowy fundament? Jak osadzić słupki pergoli?

Czy słupki pergoli trzeba osadzać w betonowych fundamentach, czy wystarczą metalowe kotwy-szpikulce, które kupuje się w sklepach ogrodniczych?

Aktualizacja: 24.05.2013 10:42
Źródło: mowimyjak.pl
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kamil Haidar - kim jest?
Kamil Haidar - kim jest?

O jego bracie Emilu, głośno jest już od jakiegoś czasu ...

BAZA PORAD
Opaska wokół domu z kamyczków - jak zrobić? Na budowie - co robić i czego nie robić w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu. Jaka opaska wokół domu? WOKÓŁ DOMU. Co zrobić wokół domu na skarpie? Wyrównanie terenu wokół domu. Grzyb i wilgoć w starym domu. Jak poprawnie zrobić drenaż? Monitoring wokół domu. Jak zrobić? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.