porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Segregacja śmieci w domu. Jakie najważniejsze zasady segregacji śmieci? Od 1 lipca 2013 roku zmienia się system gospodarowania odpadami ...

Co to jest pergola? Jak wykorzystać pergolę w ogrodzie? ZASTOSOWANIA PERGOLI

Co to jest pergola? Jak wykorzystać pergolę w ogrodzie? ZASTOSOWANIA PERGOLI

Czym jest pergola? Gdzie warto ją postawić w ogrodzie?

fot.: Andrzej Szandomirski
Pergolę warto postawić w ogrodzie z kilku powodów. Mogą stanowić zadaszenie tarasu, ochronić przed słońcem lub deszczem, a także być wspaniałą dekoracją twojego ogrodu. Co to jest pergola? Z czego zrobić pergolę? Jak wykorzystać pergolę ogrodową?

Co to jest pergola?

Pergola to obiekt małej architektury w ogrodzie, budowany już od czasów średniowiecza. Może to być osobna, wolno stojąca budowla, zacieniająca wybraną cześć ogrodu. Pergola może być również połączona z domem i stanowić zadaszenie na przykład tarasu.

Z czego zbudować pergolę?

Pergola zbudowana jest zazwyczaj z dwóch rzędów słupów, na których znajduje się zadaszenie w postaci kratownicy lub układu belek. Może być wykonana z różnych materiałów, na przykład z drewna, metalu, tworzyw sztucznych.

Najczęściej wzdłuż słupków i na kratownicy pną się rośliny, dzięki czemu pergola może stanowić wspaniałe schronienie przed słońcem w upalne dni.

Kiedy warto mieć w ogrodzie pergolę?

Pergolę warto wybudować, gdy zależy ci na urozmaiceniu przestrzeni ogrodu. Porośnięte roślinami pergole stanowią wspaniałą dekorację. Pergole przydadzą się w mocno nasłonecznionym ogrodzie lub tarasie. Zapewnią przyjemny cień i kameralny nastrój podczas spotkań w ogrodzie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Winorośl – jakie odmiany posadzić przy pergoli? Winorośl – jakie odmiany posadzić przy pergoli?

Winorośl potrzebuje ciepłego, dobrze nasłonecznionego stanowiska, osłoniętego od silnych i zimnych wiatrów. W takim miejscu należy więc postawić pergolę, by winorośl bujnie się po niej pięła. Nie...

Metalowe kotwy czy betonowy fundament? Jak osadzić słupki pergoli? Metalowe kotwy czy betonowy fundament? Jak osadzić słupki pergoli?

Czy słupki pergoli trzeba osadzać w betonowych fundamentach, czy wystarczą metalowe kotwy-szpikulce, które kupuje się w sklepach ogrodniczych?

Aktualizacja: 24.05.2013 10:42
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Ananicz. Kim jest ranny w Pakistanie ambasador RP?
Andrzej Ananicz. Kim jest ranny w Pakistanie ambasador RP?

Andrzej Ananicz urodził się ur.21 marca 1951 r. Ma ...

Opaska wokół domu z kamyczków - jak zrobić? Na budowie - co robić i czego nie robić w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu. Jaka opaska wokół domu? WOKÓŁ DOMU. Co zrobić wokół domu na skarpie? Wyrównanie terenu wokół domu. Grzyb i wilgoć w starym domu. Jak poprawnie zrobić drenaż? Monitoring wokół domu. Jak zrobić? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.