porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Efektowne pnącza, czyli czym obsadzić mur lub ścianę budynku?
Efektowne pnącza, czyli czym obsadzić mur lub ścianę budynku? Kluczem do sukcesu czyli gęstwiny liści pokrywającej wszystko jest właściwy ...
Jak ochronić wnętrze ogrodu przed wzrokiem ciekawskich przechodniów bez dużego nakładu pracy?

Żywopłoty bez kłopotu czyli czym obsadzić granice ogrodu? JAKIE ROŚLINY NA ŻYWOPŁOT?

Największego nakładu pracy wymaga sadzenie i strzyżenie żywopłotu. Można sobie ułatwić zadanie wybierając rośliny wolnostojące lub takie, które pięknie wyglądają zostawione na dziko, czyli bez cięcia.

Zakładając żywopłot możemy wybrać rośliny liściaste, iglaste lub liściaste zimozielone. Liguster, jeden z najpopularniejszych krzewów żywopłotowych wymaga przycinania co 6-8 tygodni, jest naprawdę pracochłonny. Żywopłoty z tuj są takie nudne i sztywne. Klasyczny żywopłot nie powinien przekraczać 2 m wysokości, bo większy trudno jest obcinać, chyba, że wezwiemy fachowców.

Jeśli podoba ci się tradycyjna forma żywopłotu, pomyśl o krzewach, które wystarczy przystrzyc raz do roku. Do nich należą cisy, buki, pięciornik krzewiasty, lilak, berberys Thunberga czy bukszpan.

W przypadku konieczności osłonięcia się od hałasu czy ulicznego kurzu zdecydujmy się na rośliny wysokie. W tym celu odpowiednie będą świerki pospolite, żywotniki zachodnie, cypryśniki, cisy i jałowce- chińskie i pospolite. Najefektowniej wygląda żywopłot o naturalnym charakterze, który ma jeszcze te zaletę, że kwitnie i owocuje. Wymaga jednak więcej miejsca.

Jeżeli dom jest poza miastem, warto rozejrzeć się, co rośnie dziko przy drogach. Głogi, świdośliwy, tarniny, leszczyny, czarny bez, lilaki? Wybierz z pośród nich jeden lub kilka rodzajów krzewów, z pewnością będą dobrze rosły. Mieszane żywopłoty wyglądają pięknie i malowniczo.
Do obsadzenia granic dużego ogrodu nadaję się także: złotlin japoński, tamaryszek pięciopręcikowy, oliwnik wąskolistny.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co zrobić, żeby żywopłot rósł? Co zrobić, żeby żywopłot rósł?

Żywopłot chroni przed wzrokiem ciekawskich, nadmiernym hałasem, spalinami i kurzem. Aby spełniał te wszystkie funkcje trzeba go odpowiednio pielęgnować, by wzmóc siłę jego wzrostu.

TUJE NA ŻYWOPŁOTY. Czy tuje nadają się na żywopłot?

Jeśli marzy ci się wysoki żywopłot, który ochroni twój ogródek przed spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów, ale nie masz ochoty lub czasu, żeby ciągle go strzyc, posadź żywotniki zachodnie, zwane...

Bukszpan (Buxus sempervirens), krzew zimozielony - co powinniśmy o nim wiedzieć? Bukszpan (Buxus sempervirens), krzew zimozielony - co powinniśmy o nim wiedzieć?

Bukszpan to zimozielony, wolno rosnący krzew, często wykorzystywany w ogrodach do tworzenia obwódek rabat i żywopłotów. Idealny na żywopłot. Co warto wiedzieć o bukszpanie?

Aktualizacja: 04.06.2012 12:39
Autor: bibika
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Michał Szyba?

Mecz o brązowy medal mistrzostw świata w piłce ręcznej w ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.