porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Efektowne pnącza, czyli czym obsadzić mur lub ścianę budynku?
Efektowne pnącza, czyli czym obsadzić mur lub ścianę budynku? Kluczem do sukcesu czyli gęstwiny liści pokrywającej wszystko jest właściwy ...
Jak ochronić wnętrze ogrodu przed wzrokiem ciekawskich przechodniów bez dużego nakładu pracy?

Żywopłoty bez kłopotu czyli czym obsadzić granice ogrodu? JAKIE ROŚLINY NA ŻYWOPŁOT?

Największego nakładu pracy wymaga sadzenie i strzyżenie żywopłotu. Można sobie ułatwić zadanie wybierając rośliny wolnostojące lub takie, które pięknie wyglądają zostawione na dziko, czyli bez cięcia.

Zakładając żywopłot możemy wybrać rośliny liściaste, iglaste lub liściaste zimozielone. Liguster, jeden z najpopularniejszych krzewów żywopłotowych wymaga przycinania co 6-8 tygodni, jest naprawdę pracochłonny. Żywopłoty z tuj są takie nudne i sztywne. Klasyczny żywopłot nie powinien przekraczać 2 m wysokości, bo większy trudno jest obcinać, chyba, że wezwiemy fachowców.

Jeśli podoba ci się tradycyjna forma żywopłotu, pomyśl o krzewach, które wystarczy przystrzyc raz do roku. Do nich należą cisy, buki, pięciornik krzewiasty, lilak, berberys Thunberga czy bukszpan.

W przypadku konieczności osłonięcia się od hałasu czy ulicznego kurzu zdecydujmy się na rośliny wysokie. W tym celu odpowiednie będą świerki pospolite, żywotniki zachodnie, cypryśniki, cisy i jałowce- chińskie i pospolite. Najefektowniej wygląda żywopłot o naturalnym charakterze, który ma jeszcze te zaletę, że kwitnie i owocuje. Wymaga jednak więcej miejsca.

Jeżeli dom jest poza miastem, warto rozejrzeć się, co rośnie dziko przy drogach. Głogi, świdośliwy, tarniny, leszczyny, czarny bez, lilaki? Wybierz z pośród nich jeden lub kilka rodzajów krzewów, z pewnością będą dobrze rosły. Mieszane żywopłoty wyglądają pięknie i malowniczo.
Do obsadzenia granic dużego ogrodu nadaję się także: złotlin japoński, tamaryszek pięciopręcikowy, oliwnik wąskolistny.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Cięcie żywopłotów. Jak przycinać żywopłoty iglaste i liściaste? Cięcie żywopłotów. Jak przycinać żywopłoty iglaste i liściaste?

Cięcie żywopłotów pozwala zmienić rośliny w zielony mur. Przyspiesza ich wzrost i nadaje im uporządkowany wygląd. Mówimy jak przycinać żywopłoty liściaste i iglaste.

Jak przycinać żywopłot?

Przycinanie żywopłotu to warunek konieczny, aby żywopłot wyglądał pięknie, młodo i zdrowo. Dzięki temu zabiegowi żywopłot będzie gęsty i przykuje uwagę niejednego przechodnia.

Po co w ogrodzie żywopłot?

Żywopłot to sposób na ciekawą aranżację przestrzeni wokół domu, a także bardzo ładne i naturalne ogrodzenie posesji. Aby jednak żywopłot cieszył oko, powinien być właściwie pielęgnowany i przycinany

Aktualizacja: 04.06.2012 12:39
Autor: bibika
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej - kim jest? [Kariera, rodzina]
Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej - kim jest? [Kariera, rodzina]

Ministrem pracy i polityki społecznej zostanie członek PSL - Władysław Kosiniak-Kamysz ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.