porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Uprawa tytoniu. Jak uprawiać tytoń?
Uprawa tytoniu. Jak uprawiać tytoń? Uprawa tytoniu w przydomowym ogródku czy na działce nie jest ...
Dlaczego warto wybrać jałowce na żywopłot?

Żywopłot z jałowców – jakie odmiany wybrać?

Żywopłot z jałowców – jakie odmiany wybrać?
Wśród jałowców znajdziemy bogactwo barw (od zielonych przez szare, srebrne do złocistych lub żółtych) oraz pokrojów (płożące, kolumnowe i wiele innych) fot.: Piotr Mastalerz
Jałowce mogą być ciekawą alternatywą dla masowo sadzonych żywotników (tuj). Szczególnie dobrze sprawdzają się na suchych i słonecznych stanowiskach oraz w ogrodach o leśnym charakterze. Mówimy, jakie odmiany jałowców wybrać na żywopłot?

Dlaczego warto postawić na jałowce?

Jałowce (Juniperus) nie mają dużych wymagań i poradzą sobie na niezbyt urodzajnych, a nawet suchych glebach. Oprócz tego o wiele lepiej pasują do polskiego krajobrazu i klimatu niż tuje, czy cyprysiki.

Szczególnie dobrze będą pasowały do ogrodów o leśnym charakterze. Świetnie czują się w towarzystwie sosen, brzóz, żarnowców, wrzosów, traw – czyli roślin lubiących słońce i raczej luźne, przepuszczalne gleby.

Wśród jałowców znajdziemy także bogactwo barw (od zielonych przez szare, srebrne do złocistych lub żółtych) oraz pokrojów (płożące, kolumnowe i wiele innych).

Jakie wymagania mają jałowce?

Niewielkie wymagania jałowców to z pewnością ich największa zaleta. Lubią przeciętne, przepuszczalne gleby i słoneczne, raczej suche stanowiska. Kiepsko znoszą jedynie nadmiar wody w glebie lub zalęgającą wodę – powoduje to choroby i zamieranie roślin. Do sadzenia roślin najlepiej wykorzystać lekko kwaśne (pH 5-6) podłoże do iglaków z domieszką piasku.

Wszystkie jałowce lubią cięcie i możemy z nich tworzyć formowane szpalery o dowolnej wysokości.

Nawozimy w drugim roku po posadzeniu. Do zasilania najlepiej używać nawozów do iglaków w formie posypowej lub rozpuszczalnej w wodzie.

Jakie odmiany jałowców wybrać na żywopłoty?

Do tworzenia zielonych ścian wzdłuż ogrodzeń nadają się wąskie, kolumnowe odmiany jałowca pospolitego (Juniperus communis). Najbardziej popularne wśród nich są smukłe odmiany `Hibernica` i `Suecica`, które tworzą regularne, zielone kolumny i po około 10 latach dorastają do 2,5 - 3m wysokości.

Jedną z najbardziej wąskich odmian jest `Arnold`, który ma stalowo szare igły i rośnie nieco wolniej – osiąga około 1,5-2m wysokości.

Godna polecenia na żywopłot jest również odmiana `Meyer`, która jest nieco mniej zwarta. Istnieją też kolumnowe jałowce o złocistych igłach, jak np. `Suecica Nana` lub ` Gold Cone`. Rosną one jednak nieco wolniej niż odmiany o igłach zielonych.

Do tworzenia żywopłotów świetnie nadają się jałowce skalne (Juniperus scopulorum). Najbardziej znane odmiany to wąski, kolumnowy `Blue Arrow` oraz bardziej wrzecionowate `Skyrocket` lub `Moonglow`. Mają one srebrzyste, wałeczkowate (mniej kłujące) igły i dorastają do kilku metrów wysokości.

Warto zwrócić także uwagę na jałowiec chiński (Juniperus chinensis) `Spartan`, który ma efektowną, żywozieloną barwę igieł i wzniesione pionowo pędy. Przyrasta on około 30cm rocznie i osiąga około 3-5m wysokości.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kiedy sadzić żurawkę? Kiedy sadzić żurawkę?

Niepozorna żurawka staje się obecnie coraz popularniejszą propozycją w przydomowych ogródkach! Żurawka zachwyca barwnymi liśćmi i mnogością możliwości kompozycyjnych. Kiedy sadzić żurawkę, by móc się...

Jakie krzewy wybrać na kolorowy żywopłot? [GALERIA] Jakie krzewy wybrać na kolorowy żywopłot? [GALERIA]

Żywopłot nie musi składać się z jednego gatunku roślin, które zawsze wyglądają tak samo. Ciekawym rozwiązaniem może być stworzenie naturalnego szpaleru złożonego z roślin o kolorowych lub...

IGLAKI ZIMĄ – jak je pielęgnować? Jak chronić przed mrozem i śniegiem? IGLAKI ZIMĄ – jak je pielęgnować? Jak chronić przed mrozem i śniegiem?

Iglaki wymagają odpowiedniej pielęgnacji również zimą. Musimy je chronić przed śniegiem i mrozem, nie możemy jednak zapomnieć i o nawodnieniu.

Aktualizacja: 21.08.2012 10:28
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kinga Jasiewicz- kim jest maturzystka, która pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną?
Kinga Jasiewicz- kim jest maturzystka, która pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną?

Maturzystka Kinga Jasiewicz nie dostała się na wymarzone studia stomatologiczne ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.