porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Choinka w doniczce - co zrobić, by przyjęła się w ogrodzie?
Choinka w doniczce - co zrobić, by przyjęła się w ogrodzie? Zamiast tradycyjnych, ciętych choinek coraz częściej wybieramy choinki w doniczkach. ...
Dlaczego warto mieć warzywnik w ogrodzie? Zasady zakładania warzywnika - jakie są?

Warzywnik: jak założyć warzywnik? Instrukcja zakładania warzywnika krok po kroku

Warzywnik w ogrodzie pozwala cieszyć się zdrowymi i super świeżymi warzywami przez cały sezon, a czasem dłużej. Jak założyć warzywnik - krok po kroku?
Warzywnik: jak założyć warzywnik? Instrukcja zakładania warzywnika krok po kroku

Grżadki warzywne we własnym ogrodzie to gwarancja posiadania świeżych i zdrowych jarzyn bez chemii.

fot.: Photos.com

Stanowisko

Pod uprawę warzyw trzeba wybrać miejsce zaciszne i nasłonecznione przez co najmniej sześć godzin dziennie. Lepiej, żeby w najbliższym sąsiedztwie nie rosły drzewa, duże krzewy i wysokie żywopłoty, aby nie konkurowały o światło, wodę i związki pokarmowe z roślinami w warzywniku.

Planowanie warzywnika

Duży czy mały? Wielkość warzywnika dopasowujemy do ilości czasu, który możemy mu poświęcić. Lepiej zacząć od mniejszej powierzchni i stopniowo ją powiększać w miarę naszych możliwości i potrzeb. Nawet mały ogródek (20 mkw.) pozwoli cieszyć się zbiorami własnych warzyw, z dużego (200 mkw.) plony mogą sięgać nawet 400 kg i zaspokoić potrzeby kilkuosobowej rodziny.

Podział na zagony i ścieżki. Dostęp do środka zagonów powinien być łatwy – bez konieczności wchodzenia na nie w czasie pracy. Stanie się tak, jeśli ich szerokość nie będzie przekraczała 120 cm. Szerokość ścieżek między zagonami to minimum 30 cm, jednak część z nich powinna być szersza (50–100 cm), aby można było swobodnie przemieszczać się z większymi narzędziami – taczką, kosiarką czy glebogryzarką. Ścieżki warto utwardzić, zaoszczędzi nam to ponadto dużo czasu przy ich odchwaszczaniu.

Przygotowanie gleby

Ziemia w takim ogródku powinna być przepuszczalna, bogata w materię organiczną i związki pokarmowe, a jej odczyn musi być zbliżony do obojętnego (pH od 6 do 7). Aby to osiągnąć, do gleby ogrodowej dodajemy kompostu (około 4 kg/mkw.) Jeżeli jednak warunki naturalne nie pozwalają na jej szybką poprawę (bo jest zbyt piaszczysta lub za bardzo gliniasta), ogródek lepiej założyć na podwyższonych zagonach. Z desek lub bali zbijamy ramy wysokości od kilkunastu centymetrów do pół metra i wypełniamy je urodzajną ziemią (możemy ją kupić w sklepie) wymieszaną z kompostem (4–5 kg/mkw. zagonu).Umocnienia zagonów można również zrobić z ułożonych obok siebie kamieni albo wymurować z cegieł.

Sadzenie zgodne z zasadami

Roślinom w warzywniku należy zapewnić odpowiednio dużą przestrzeń (zalecany rozstaw jest podawany na przykład na opakowaniach nasion).

Zbyt gęste sadzenie spowoduje zahamowanie ich wzrostu i znacznie gorszą cyrkulację powietrza między nimi, a to może powodować nasilenie się chorób, zwłaszcza grzybowych.

Zbyt rzadkie rozmieszczenie roślin to marnowanie cennej powierzchni grządek, a także większe nakłady pracy na pielenie (wolne miejsce opanowują chwasty).

Ponieważ część roślin zostanie zebrana i będzie się to odbywało w różnym czasie, warto sadzić na przemian warzywa wolniej dojrzewające (pomidory, kapustę, marchew) z warzywami o krótkim okresie wegetacji (sałatą, grochem, rzodkiewką) lub jednorocznymi kwiatami (nasturcją krzaczastą, cyniami, aksamitkami). Zbiory przez cały sezon zapewni też dobieranie wcześniejszych i późniejszych odmian tych samych warzyw. Niektóre, na przykład sałatę, rzodkiewkę, fasolę szparagową, można siać w odstępach kilkunastu dni, uzyskując ciągły plon (ale trzeba pamiętać, że nie wszystkie odmiany nadają się do letniej uprawy, bo wybijają w pędy kwiatostanowe).

Warzywa wieloletnie (szparagi, rabarbar, szczaw) powinny mieć oddzielny zagon, aby ich wymagania nie kolidowały z pielęgnacją pozostałych roślin.

Także zioła lepiej posadzić w odrębnym miejscu, tym bardziej że wiele z nich to też rośliny wieloletnie (między innymi szałwia, tymianek, lubczyk).

Jak uprawiać warzywnik?

Uprawa współrzędna. To równoczesna uprawa kilku gatunków roślin na tej samej grządce. Masowemu występowaniu chorób i szkodników sprzyjają uprawy monokulturowe.

Płodozmian. Polega na zmianie miejsca uprawy roślin z tej samej rodziny; mogą one rosnąć na tym samym zagonie co trzy–pięć lat. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników, które związane są z konkretną grupą roślin.

Sąsiedztwo roślin. Niektóre z nich wzajemnie dobrze na siebie działają, na przykład cebula i marchew – cebula odstrasza szkodnika marchwi połyśnicę marchwiankę; fasola, nagietki i kapusta – fasola i nagietki odstraszają bielinka kapustnika.

Grządki ładnie otoczone. Aby podkreślić geometryczny układ ogródka, brzegi zagonów można obsadzić niskimi roślinami. Nadają się do tego gatunki jednoroczne: pietruszka naciowa, niskie aksamitki, smagliczki. Z roślin wieloletnich najlepiej sprawdza się bukszpan, z którego można formować niskie obwódki.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Warzywnik w czerwcu - prace pielęgnacyjne, sadzenie, zbiory Warzywnik w czerwcu - prace pielęgnacyjne, sadzenie, zbiory

Masz warzywnik we własnym ogrodzie czy na działce? Podpowiadamy, jakie prace pielęgnacyjne należy wykonać w czerwcu, aby cieszyć się dorodnymi warzywami.

Czy warzywnik może zdobić ogród? Czy warzywnik może zdobić ogród?

Warzywnik może swoją urodą dorównać tradycyjnym rabatom. Trzeba tylko posadzić warzywa o ozdobnych liściach czy owocach abo w sposób szczególny rozplanować kształt i elementy architektury takiego...

Jak siać rzodkiewkę, co ile centymetrów? Jak siać rzodkiewkę, co ile centymetrów?

Własne rzodkiewki prosto z ogródka można mieć od kwietnia do listopada. Trzeba tylko regularnie siać różne odmiany rzodkiewek w określonym czasie. Jak siać rzodkiewkę?

Aktualizacja: 14.11.2013 14:31
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Tadeusz Kukiz nie żyje. Kim był ojciec Pawła Kukiza?
Tadeusz Kukiz nie żyje. Kim był ojciec Pawła Kukiza?

Kandydat na prezydenta, autor tekstów i piosenek, wokalista i polityk ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.