porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Wybór roślin do ogrodu

Jakie rośliny zasadzić przy domu letnim?

Jeśli wiemy, że pracom przy roślinach nie będziemy mogli poświęcić zbyt wiele czasu lub nie będziemy ich wykonywać regularnie, posadźmy sprawdzone, przystosowane do konkretnego środowiska gatunki.
Jakie rośliny zasadzić przy domu letnim?

Przy domu letnim nie warto zakładac ogrodu wymagajacego ciągłej pielęgnacji. Lepiej wybrać rośliny właściwe dla danej okolicy i nie wymagające codziennych starań.

fot.: Elżbieta Borkowskiej-Gorączko

Dostosowane do nasłonecznienia działki, rodzaju gleby i jej wilgotności rośliny bujnie rosną, mniej chorują, są rzadziej atakowane przez szkodniki i bardziej odporne na mróz.

Warto rozejrzeć się po okolicy i sprawdzić, jakie są tam rośliny, bo mogą się okazać przydatne w tworzeniu kompozycji. Sprawdzonym sposobem zagospodarowania działki z domem letniskowym jest założenie wiejskiego ogródka z drzewami i krzewami owocowymi oraz naturalnym, wysoko koszonym trawnikiem lub łąką kwietną.

Lepiej natomiast porzucić marzenia o gęstej i niskiej darni, bo jej utrzymanie wymaga częstego koszenia a w czasie suszy podlewania. Do ogrodu przy letnim domu pasują swojskie bzy lilaki, jaśminowce, kaliny, derenie i irgi. Mogą je uzupełniać mało wymagające krzewy: berberysy, karagany syberyjskie, kolkwicje chińskie, pięciorniki krzewiaste, pigwowce i tawuły.

Warto też posadzić popularne i łatwe w uprawie kwiaty - wieloletnie, jak dalie czy piwonie, a także jednoroczne - cynie, aksamitki, odporne pelargonie itd. Jeśli dość często spędzamy czas w domu letnim, możemy pokusić się o stworzenie grządek warzywnych, lub posadzenie pojedynczych roślin użytkowych pomiędzy ozdobnymi.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Który trawnik wybrać - z siewu czy z rolki?

Trawnik można założyć wysiewając mieszankę nasion traw lub rozkładając darń wyprodukowaną w szkółce, pociętą na równe pasy i zrolowaną, tak jak dywan. Który wybrać?

Jak zregenerować trawnik po zimie? Poprawianie stanu trawnika wiosną Jak zregenerować trawnik po zimie? Poprawianie stanu trawnika wiosną

Wraz z końcem zimy warto sprawdzić jak przezimował trawnik, który jest wizytówką większości ogrodów. Trudne, zimowe warunki mogą wyrządzić sporo szkód i murawa może wymagać gruntownej regeneracji....

Jakie prace trzeba wykonać wiosną w ogrodzie? Od czego zacząć wiosenne porządki? Jakie prace trzeba wykonać wiosną w ogrodzie? Od czego zacząć wiosenne porządki?

Kiedy zima na dobre odpuści i pojawią się ciepłe, wiosenne dni możemy rozpocząć prace w ogrodzie. Aby rośliny jak najszybciej rozpoczęły wegetację i szybko zregenerowały się po trudnej zimie trzeba...

Aktualizacja: 19.05.2012 09:42
Autor: MURATOR
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Monika Traczyńska, zaginiona tancerka na rurze. Kim jest?
Monika Traczyńska, zaginiona tancerka na rurze. Kim jest?

Warszawa i okolice szukają zaginionej 9 stycznia Moniki Traczyńskiej. Tancerka ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.