porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Sadzenie drzew jesienią – na co zwrócić uwagę podczas zakupu sadzonek?
Sadzenie drzew jesienią – na co zwrócić uwagę podczas zakupu sadzonek? Sadzenie drzew jesienią ma wiele zalet. Deszczowa aura sprzyja szybszemu ...
Jak rozmnożyć samodzielnie pelargonie? Opisujemy krok po kroku, jak zrobić szczepki pelargonii.

Rozmnażanie pelargonii. Jak zrobić szczepki pelargonii?

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych kwiatów balkonowych. Możemy samodzielnie rozmnożyć pelargonie przez sadzonki. Podpowiadamy jak zrobić szczepki pelargonii.

Zastanawiasz się, jak rozmnożyć pelargonie? Oto instrukcja, jak zrobić szczepki pelargonii. Jesienią, ale jeszcze przed nadejściem mrozów, skrzynki bądź donice z pelargoniami zabieramy z balkonu czy tarasu i wstawiamy do widnego pomieszczenia, zabezpieczonego przed mrozem. Najlepiej, gdy będzie w nim panowała temperatura od 5 do 10 stopni Celsjusza. W takich warunkach pelargonie zimują. Podczas zimy rośliny umiarkowanie podlewamy, nie dopuszczając do całkowitego wyschnięcia podłoża.

>>> Pelargonie - dlaczego wybieramy te kwiaty na balkon? [KLIKNIJ!]

Kiedy przygotować szczepki pelargonii

Szczepki, czy sadzonki pędowe pelargonii, pobieramy z rośliny macierzystej już pod koniec lutego albo w marcu. W tym celu wybieramy z przechowywanej rośliny młode, zdrowe, najładniejsze pędy i odcinamy ich fragmenty wierzchołkowe ostrym, zdezynfekowanym nożem (nigdy nie ścinajmy sekatorem, bo to narzędzie niepotrzebnie miażdży tkanki rośliny).
Ścięte sadzonki ukorzeniamy w doniczkach wypełnionych mieszanką odkwaszonego torfu z piaskiem (tyle samo części piasku ile torfu). Przed umieszczeniem szczepek pelargonii w podłożu, warto zanurzyć ich końce w ukorzeniaczu do sadzonek zielnych – to przyspieszy proces ukorzeniania. Sadzonki zanurzamy w podłożu na głębokość ok. 1/3 długości.
Doniczki z sadzonkami ustawiamy w miejscu widnym i ciepłym.
Gdy sadzonki ukorzenią się, można je przesadzić do nowych doniczek, wypełnionych żyzną ziemią. Młodym roślinom urywamy wierzchołki, aby ładnie się rozkrzewiły.
Pamiętajmy, że pelargonie można wystawić na zewnątrz dopiero po 15 maja, gdy minie już niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Pelargonie - dlaczego wybieramy te kwiaty na balkon? Pelargonie - dlaczego wybieramy te kwiaty na balkon?

Gdy chcemy kupić rośliny doniczkowe do ozdobienia balkonu i tarasu, największy wybór odmian znajdujemy wśród pelargonii. Pelargonie są najczęściej sadzonymi na balkonach roślinami ozdobnymi. Dlaczego...

PELARGONIE W DOMU, NA BALKONIE I W OGRODZIE. Jak dbać o pelargonie? PELARGONIE W DOMU, NA BALKONIE I W OGRODZIE. Jak dbać o pelargonie?

Mają wiele odmian, a ich wielobarwne kwiaty cieszą oko od maja do jesieni. Do tego – jeżeli chodzi o warunki uprawy - pelargonie nie są zbytnio wymagającymi roślinami.

Jak przechowywać doniczki przez zimę? Jak przechowywać doniczki przez zimę?

Przez całe lato twój balkon czy taras tonął w powodzi kwiatów. Jesienią trzeba go uporządkować i pomyśleć, jak przechować doniczki do następnego sezonu. Dowiedz się więcej na ten temat, by...

Aktualizacja: 08.11.2013 09:47
Autor: mada
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ewelina Kopic kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Ewelina Kopic, telewizyjna prezenterka, odeszła z telewizji. Na bielactwo zachorowała ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.