porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie są najczęstsze CHOROBY i SZKODNIKI ROŚLIN? Rośliny w ogrodzie w sezonie są atakowane przez różne szkodniki ...
Pielęgnacja róż ogrodowych nie jest tak trudna, jak myślisz. Jeśli znudziły ci się kwiaty jednoroczne, pomyśl o założeniu rosarium

RÓŻE OGRODOWE – jak założyć rosarium? Gdzie zaplanować ogród różany?

Róże w pojemnikach możesz sadzić przez cały rok – nie musisz czekać do jesieni czy wiosny. Ważne, aby pamiętać o kilku prostych zasadach.
RÓŻE OGRODOWE – jak założyć rosarium? Gdzie zaplanować ogród różany?
O czym pamiętać zakładając rosarium? Jak sadzić róże, kiedy nawozić, jak podlewać? fot.: Photos.com

 Jakie stanowisko wybrać?

Róże ogrodowe najlepiej rosną na stanowiskach nasłonecznionych, na glebach piaszczysto-gliniastych. Nie lubią ani miejsc podmokłych, ani zbyt suchych, dlatego dobrze przemyśl, gdzie je posadzisz. Jeśli gleba jest zbyt lekka, dodaj do niej odkwaszony torf lub glinę, a jeśli zbyt ciężka – piasek, żwir lub korę.

Jak stworzyć rosarium – krok po kroku?

Jeśli na krzewy róż chcesz przeznaczyć większą część ogrodu, pomyśl o założeniu rosarium. Takie miejsce powinieneś jednak dobrze przygotować. Mniej więcej na miesiąc przed sadzeniem ziemię należy przekopać na ok. 50 cm, usuwając chwasty wieloletnie i wzbogacając glebę o odpowiedni nawóz wieloskładnikowy. Róże wielokwiatowe, zwane też rabatowymi, sadzimy w rozstawie 40-50 cm, róże pnące co 1-1,2 m, a okrywowe, w zależności od siły wzrostu, po 2-4 sadzonki na metr kwadratowy. Te ostanie są wyjątkowo odporne na mróz, choroby i szkodniki, a przy tym nie wymagają wielu prac pielęgnacyjnych, polecane są więc początkującym ogrodnikom. Pamiętaj jednak, że w rosarium z prawdziwego zdarzenia powinny się znaleźć róże różnych gatunków i odmian.

Jak sadzić róże ogrodowe?

Róże w pojemnikach powinno się przed sadzeniem wstawić na co najmniej pół godziny do kubłów z wodą. Zdrowe korzenie można przyciąć na ok. 20 cm, uszkodzone lub chore – w całości. Krzewy róż umieszczamy w uprzednio wykopanych dołkach – na dnie każdego usypujemy niewielki kopczyk, wokół którego rozkładamy korzenie (miejsce szczepienia powinno znaleźć się ok. 5 cm pod ziemią). Ziemię mocno ugniatamy i obficie podlewamy. Warto zawczasu uformować wokół krzewów rodzaj fosy, która ułatwi podlewanie roślin w przyszłości – woda zasili różę, a nie miejsce wokół.

Pamiętaj, w pierwszym roku po posadzeniu róż nie należy nawozić! Jesienią lub wczesną wiosną możesz jedynie rozsypać wokół krzewów nieco kompostu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak zabezpieczyć drzewka owocowe i róże wielkokwiatowe przed zimą?

Żeby drzewka owocowe i ozdobne róże zimą nam nie przemarzły, trzeba je dobrze osłonić. Podpowiadamy, co się do tego najlepiej nadaje.

Jak pielęgnować róże? Jak pielęgnować róże?

Róże nie należą do roślin łatwych w uprawie, ale każdy miłośnik ogrodów chciałby je mieć u siebie. Zadbane róże zachwycają kształtami, zapachem i kolorami.

RÓŻE. Sadzimy i przycinamy róże - jak to zrobić? RÓŻE. Sadzimy i przycinamy róże - jak to zrobić?

Nie posadziłeś róż w październiku, zrób to teraz i to jak najszybciej. Im wcześniej znajdą się na rabacie, tym łatwiej się przyjmą i lepiej będą rosły. Róże - jak je sadzić i przycinać wiosną?

Aktualizacja: 15.06.2012 07:05
Autor: zyl
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Piotr Mieśnik i WYZNANIA HIENY. Kim jest autor książki?
Piotr Mieśnik i WYZNANIA HIENY. Kim jest autor książki?

Rzucił pracę w tabloidzie i postanowił opisać bagno w jakim ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.