porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Domowe sposoby na chwasty. Jak zwalczać chwasty bez chemii?
Domowe sposoby na chwasty. Jak zwalczać chwasty bez chemii? Chwasty spędzają sen z powiek wielu ogrodnikom i miłośnikom zieleni. ...
Zazwyczaj uprawiamy je w ogrodach, ale przy odrobinie wysiłku mogą stać się wspaniałą ozdoba balkonu lub tarasu

Powojniki: jak uprawiać je na balkonie?

Powojniki, inaczej clematisy, zachwycają, gdy ich bujnie obsypane kwiatami pędy pną się po podporach. Oferta szkółkarska jest coraz wspanialsza. Gatunki i odmiany różnią się siłą wzrostu, odpornością na choroby, barwą, kształtem i wielkością kwiatów. Niektóre kwitną już w maju, inne dopiero w czerwcu,  ale za to aż do jesieni. Jak uprawiać powojnik na balkonie?
Powojniki: jak uprawiać je na balkonie?

Pięknie kwitnące powojniki można uprawiać na balkonie - w odpowiednio dużych skrzynkach, które ochronią korzenie rośliny przed przemarznięciem zimą.

fot.: sxc.hu

Powojnik: jak go uprawiać na balkonie? Krok po kroku

  • Powojniki będą dobrze rosły w miejscach zacisznych, czyli osłoniętych od wiatru, w dużych pojemnikach (donica, skrzynia) o wymiarach 60 x 60 x 60 lub większych, wypełnionych ziemią urodzajną z domieszką dolomitu (lubią podłoże o odczynie lekko zasadowym).

  • Trzeba zapewnić clematisom możliwość wspinania się po podporze, np. kratce z wąskich listewek lub metalowych prętów, o które będą się owijać wąsami czepnymi.

  • Zasilać należy specjalistycznym nawozem dla powojników nieco rzadziej, niż jest to zalecane przez producenta na opakowaniu, bo nawozy nie są wymywane przez deszcz czy podczas podlewania, jak ma to miejsce w naturze, ale kumulują się w niewielkiej przecież bryle korzeniowej.

  • Podłoże pod powojnikiem powinno być stale lekko wilgotne („lekko” ma tu znaczenie, bo zalewanie korzeni nie sprzyja tym roślinom).

  • Tajemnicą uprawy powojników jest to, że lubią mieć pędy w słońcu, a system korzeniowy w cieniu, warto więc posadzić wokół nich w pojemniku niskie rośliny sezonowe, np., smagliczki czy bratki drobnokwiatowe.

  • Niektóre odmiany powojników wiosną należy przyciąć (informacja podawana jest na etykiecie dołączonej do rośliny).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak rozmnożyć clematis? Jak rozmnożyć clematis?

Clematis to łacińska nazwa pnącza ozdobnego powojnika. Te piękne rośliny ozdobne dekorują nasze ogrody i balkony od wiosny do późnej jesieni. Możemy je kupić w każdym centrum ogrodniczym, ale...

Pnącza zdobiące ścianę. Jakie pnącza wybrać? Pnącza zdobiące ścianę. Jakie pnącza wybrać?

Zastanawiasz się, jak ozdobić pustą ścianę bez okien? To przecież wspaniała okazja do posadzenia pnączy, które w niedługim czasie otulą dom swoimi liśćmi. Jakie pnącza wybrać na ściany domu? Jakich...

Czy iglaki nadają się do uprawy w pojemnikach na balkonie i tarasie? Jakie rośliny wybrać? Czy iglaki nadają się do uprawy w pojemnikach na balkonie i tarasie? Jakie rośliny wybrać?

Balkony i tarasy możemy ozdabiać nie tylko roślinami sezonowymi. Warto wykorzystać do tego celu także iglaki posadzone w pojemnikach. Jakie iglaki nadają się do tego celu? Jak je sadzić i pielegnować?

Aktualizacja: 27.05.2013 13:51
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Tomasz Niecik? Gwiazda disco polo – co wiemy o Tomaszu Nieciku? [WIDEO]
Kim jest Tomasz Niecik? Gwiazda disco polo – co wiemy o Tomaszu Nieciku? [WIDEO]

Swego czasu wszędzie można było usłyszeć piosenkę "Cztery osiemnastki". Jej ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.