porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie BYLINY NA SKALNIAKI? Co posadzić w ogródku skalnym, czyli na skalniaku?
Jakie BYLINY NA SKALNIAKI? Co posadzić w ogródku skalnym, czyli na skalniaku? Skalny ogród nie jest propozycją dla każdego. Aby go zbudować, ...
Kwiaty w domu i ogrodzie

PELARGONIE W DOMU, NA BALKONIE I W OGRODZIE. Jak dbać o pelargonie?

Mają wiele odmian, a ich wielobarwne kwiaty cieszą oko od maja do jesieni. Do tego – jeżeli chodzi o warunki uprawy - pelargonie nie są zbytnio wymagającymi roślinami.
PELARGONIE W DOMU, NA BALKONIE I W OGRODZIE. Jak dbać o pelargonie?

Pelargonie należy regularnie podlewać, w bardzo gorące dni nawet dwa razy dziennie. 

fot.: Photos.com

Najpopularniejsze są pelargonie rabatowe i bluszczolistne. Pierwsze doskonale prezentują się w doniczkach i skrzynkach na tarasach oraz na ogrodowych rabatach, drugie – ze względu na kaskadowy pokrój najlepiej sadzić w pojemnikach ustawionych wyżej, gdyż zwisając z balkonów czy parapetów będą wyglądały niezwykle atrakcyjnie. Dostępne są także pelargonie o pachnących liściach (cytryną, jabłkami, miętą), ale te odmiany kwitną mniej obficie.

Ziemia pod pelargonie powinna być żyzna i przepuszczalna, o obojętnym pH (6,2-7,2). Odmiany rabatowe lubią pełne nasłonecznienie, bluszczolistne – półcień. Niedostateczny dostęp do światła skutkuje mniej intensywnym kwitnieniem.

Pelargonie należy regularnie podlewać, w bardzo gorące dni nawet dwa razy dziennie. Po około trzech tygodniach od posadzenia rośliny warto zacząć nawozić: nawozem płynnym w odstępach 7-10 dni lub rzadziej nawozem o długim działaniu.

Pelargonie sadzimy w odstępach nie mniejszych niż 25 cm, na bieżąco należy usuwać przekwitłe kwiaty oraz liście, których wygląd budzi nasze zastrzeżenia.

Choroby, które mogą zaatakować roślinę to przede wszystkim wirus i rdza pelargonii oraz choroby grzybowe. Wśród szkodników niebezpieczne są mszyce, mączliki i przędziorki (skorzystaj z preparatów owadobójczych). Chore rośliny najlepiej usuwać, by choroba nie zaatakowała kolejne.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Pelargonie - dlaczego wybieramy te kwiaty na balkon? Pelargonie - dlaczego wybieramy te kwiaty na balkon?

Gdy chcemy kupić rośliny doniczkowe do ozdobienia balkonu i tarasu, największy wybór odmian znajdujemy wśród pelargonii. Pelargonie są najczęściej sadzonymi na balkonach roślinami ozdobnymi. Dlaczego...

KWIATY BALKONOWE. Co zasadzić na balkonie? Jakie kwiaty, jakie zioła?

Nawet na małym balkonie zmieszczą się rośliny i kwiaty, które będą ładną ozdobą. Jakie rośliny balkonowe wybrać? Najlepiej kup gatunki kwiatów przystosowane do warunków panujących na twoim balkonie.

W ogrodzie i na balkonie. JAK DBAĆ O FUKSJE? W ogrodzie i na balkonie. JAK DBAĆ O FUKSJE?

Wśród 10 000 odmian fuksji znajdź takie, które będą rosły w twoim domu. Fuksje mają różne kolory, kwiaty małe i duże. Odmiana Pink Marshmallow ma największe, o długości 11 cm. Fuchsia minimiflora ma...

Aktualizacja: 27.03.2013 15:59
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim Jest Przemysław Kossakowski – prowadzący programu „Kossakowski. Szósty zmysł” ?
Kim Jest Przemysław Kossakowski – prowadzący programu „Kossakowski. Szósty zmysł” ?

Przemysław Kossakowski to przede wszystkim jeden z największych znawców jasnowidzów ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.