porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kiedy sadzić frezje?
Kiedy sadzić frezje? Frezje to niezwykle wdzięczne rośliny o pięknie pachnących kwiatach – ...
nawozy sztuczne - jakie nadają się do ogrodu?

Nawozy sztuczne - rodzaje nawozów sztucznych do ogrodu

Nawozy mineralne, nazywane sztucznymi, wzbogacają glebę w makroelementy potrzebne do rozwoju roślin i umożliwiają dopasowanie jej odczynu (pH) do wartości odpowiedniej dla uprawianych roślin.

Nawozy sztuczne - co warto o nich wiedzieć?

Nawozy sztuczne to różne mieszaniny fosforanów, azotanów, węglanów albo siarczanów sodu, potasu, wapnia, magnezu i amonu oraz tlenku wapnia czy magnezu. Są produktami przemysłowymi otrzymywanymi w wyniku przeróbki surowców mineralnych. Są lepsze do szybkiego nawożenia niż, działające łagodniej, nawozy naturalne pochodzenia zwierzęcego.

Azot (N), fosfor (P) i potas (K) to trzy najważniejsze pierwiastki potrzebne roślinom, dlatego nawozy mineralne jednoskładnikowe dzielą się na azotowe, fosforowe i potasowe. Są też nawozy wieloskładnikowe, nazywane mieszanymi, zawierające wszystkie substancje pokarmowe dla roślin, ale w różnych proporcjach. O tym, do jakich upraw jest polecany konkretny produkt, dowiesz się z opisu na jego opakowaniu.

Nawozy mieszane można uznać za uniwersalne i dzięki temu dobre dla niedoświadczonych ogrodników.

Nawozy azotowe są odpowiednie dla roślin liściowych o długim okresie wegetacji – poprawia wzrost liści. Nawozy z saletry działają szybko, bo łatwo się rozpuszczają, natomiast długotrwałym działaniem charakteryzuje się azotniak i siarczan amonowy.

Nawozy fosforowe wykorzystuje się w uprawie owoców i warzyw - zapewniają obfite kwitnienie i zwięzłość owoców. Szybko działającym jest superfosfat sprzyjający też spulchnianiu ciężkiej gleby. Termofosfat działa wolniej, za to dłużej się utrzymuje w glebie. Najwolniejsze jest działanie tomasyny, odpowiedniej dla drzew owocowych.

Nawozy potasowe nadają roślinom odporność i sztywność. Szybko działają te z czystego potasu lub kalimagnezji (potasu i magnezu). Wolno działa kalinit.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Błyskawiczny kompost – jak go zrobić? SPRAWDZONE RADY Błyskawiczny kompost – jak go zrobić? SPRAWDZONE RADY

Potrzebujesz przyspieszyć kompostowanie resztek? Dodając bokashi lub płynne preparaty EM do resztek roślinnych gromadzonych w kompostowniku, możemy znakomicie przyspieszyć proces kompostowania....

Gnojówka z pokrzyw: jak zrobić? Gnojówka z pokrzyw: jak zrobić?

Po co właściwie robić gnojówkę z pokrzyw? Fakt, nie pachnie najlepiej, ale ten nawóz doceniają wszyscy ceniący ekologię (i własne zdrowie) ogrodnicy.

Jak wiosną dokarmiać rośliny doniczkowe w domu i na balkonie? JAKIE NAWOZY I ODŻYWKI?

Aby rośliny dobrze rosły i kwitły dłużej, potrzebują składników mineralnych. Rośliny czerpią je z ziemi, a jeśli mieszkają w doniczce, szybko je zużywają. Dlatego składniki mineralne trzeba...

Aktualizacja: 27.03.2014 16:45
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Żony, syn, wnuk Stanisława Mikulskiego. Kim są?
Żony, syn, wnuk Stanisława Mikulskiego. Kim są?

Za sprawą roli w serialu „Stawka większa niż życie” Stanisław ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.