porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kiedy sadzić frezje?
Kiedy sadzić frezje? Frezje to niezwykle wdzięczne rośliny o pięknie pachnących kwiatach – ...
nawozy sztuczne - jakie nadają się do ogrodu?

Nawozy sztuczne - rodzaje nawozów sztucznych do ogrodu

Nawozy mineralne, nazywane sztucznymi, wzbogacają glebę w makroelementy potrzebne do rozwoju roślin i umożliwiają dopasowanie jej odczynu (pH) do wartości odpowiedniej dla uprawianych roślin.

Nawozy sztuczne - co warto o nich wiedzieć?

Nawozy sztuczne to różne mieszaniny fosforanów, azotanów, węglanów albo siarczanów sodu, potasu, wapnia, magnezu i amonu oraz tlenku wapnia czy magnezu. Są produktami przemysłowymi otrzymywanymi w wyniku przeróbki surowców mineralnych. Są lepsze do szybkiego nawożenia niż, działające łagodniej, nawozy naturalne pochodzenia zwierzęcego.

Azot (N), fosfor (P) i potas (K) to trzy najważniejsze pierwiastki potrzebne roślinom, dlatego nawozy mineralne jednoskładnikowe dzielą się na azotowe, fosforowe i potasowe. Są też nawozy wieloskładnikowe, nazywane mieszanymi, zawierające wszystkie substancje pokarmowe dla roślin, ale w różnych proporcjach. O tym, do jakich upraw jest polecany konkretny produkt, dowiesz się z opisu na jego opakowaniu.

Nawozy mieszane można uznać za uniwersalne i dzięki temu dobre dla niedoświadczonych ogrodników.

Nawozy azotowe są odpowiednie dla roślin liściowych o długim okresie wegetacji – poprawia wzrost liści. Nawozy z saletry działają szybko, bo łatwo się rozpuszczają, natomiast długotrwałym działaniem charakteryzuje się azotniak i siarczan amonowy.

Nawozy fosforowe wykorzystuje się w uprawie owoców i warzyw - zapewniają obfite kwitnienie i zwięzłość owoców. Szybko działającym jest superfosfat sprzyjający też spulchnianiu ciężkiej gleby. Termofosfat działa wolniej, za to dłużej się utrzymuje w glebie. Najwolniejsze jest działanie tomasyny, odpowiedniej dla drzew owocowych.

Nawozy potasowe nadają roślinom odporność i sztywność. Szybko działają te z czystego potasu lub kalimagnezji (potasu i magnezu). Wolno działa kalinit.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Błyskawiczny kompost – jak go zrobić? SPRAWDZONE RADY Błyskawiczny kompost – jak go zrobić? SPRAWDZONE RADY

Potrzebujesz przyspieszyć kompostowanie resztek? Dodając bokashi lub płynne preparaty EM do resztek roślinnych gromadzonych w kompostowniku, możemy znakomicie przyspieszyć proces kompostowania....

Jak nawozić byliny?

Byliny to inaczej rośliny wieloletnie, które przez parę lat rosną na tym samym stanowisku. W związku z tym szczególnie potrzebują nawożenia. Mówimy, jak i kiedy zasilać byliny.

Jak tanio domowym sposobem zrobić nawóz dla kwiatków?

Czy można domowym sposobem wyprodukować nawóz? Tak, wystraczy woda i odpadki po obiedzie. Spróbuj metod naszych babek, a przekonasz się, że na takim naturalnym nawozie rośliny rosną ... jak na...

Aktualizacja: 27.03.2014 16:45
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zmarł Oskar de la Renta: kim był?
Zmarł Oskar de la Renta: kim był?

Oskar de la Renta nie żyje - odszedł jeden z największych ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.