porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kiedy można wystawiać rośliny na balkon?
Kiedy można wystawiać rośliny na balkon? Małe ogrody na balkonach to ostatnio prawdziwy hit. Prezentują się ...

Maj w ogrodzie: kalendarz prac ogrodowych. Kiedy i co siejemy, sadzimy?

Maj kojarzy się przede wszystkim z bzem i konwalią. Tego miesiąca nasz ogród wzbogaca się o ziarna wielu innych roślin, ale też warzyw i ziół. Co sadzimy, a co siejemy? Mówimy, kiedy i co siejemy w maju.
Maj w ogrodzie: kalendarz prac ogrodowych. Kiedy i co siejemy, sadzimy?

Maj to czas siewu i sadzenia roślin w ogrodzie.

fot.: Gettyimages.com

Pomimo wielu prac, które wykonaliśmy w swoim ogrodzie w pierwszych miesiącach bieżącego roku, w maju czekają na nas kolejne obowiązki. W poszczególnych okresach tego miesiąca siejemy rośliny, zioła, sadzimy warzywa i drzewa. Aby nasz ogród rozkwitł w pełni, należy przestrzegać terminów sadzenia konkretnych gatunków roślin. Mówimy, kiedy i co siejemy w maju.

Kiedy i co siejemy do gruntu w maju?

W pierwszej dekadzie miesiąca do gruntu siejemy wilec, łubin, portulakę, kosmos, dimorfotekę. W tym okresie można też zasiać groszek pachnący, nagietki, ostrożkę, słoneczniki (zasiane w maju zakwitną później niż te z kwietnia).

Po 15 maja siejemy do gruntu fasadę ozdobną, neustrację, aksamitki, cynie i dynię ozdobną.

Na rozsadniku pod koniec maja siejemy rośliny dwuletnie: dzwonek ogrodowy, miesięcznicę dwuletnią, naparstnicę purpurową, bratek ogrodowy, prawoślaz (malwa) oraz goździka brodatego.

W drugiej dekadzie miesiąca siejemy także warzywa i zioła: rzodkiewkę, pietruszkę naciową, późne odmiany marchwi i buraków ćwikłowych, bazylię fasolę, kukurydzę, dynię, cukinię, patisony, kabaczki oraz odmiany melonów i arbuzów polecanych dla naszego klimatu. Pamiętajmy, że wymienione rośliny siejemy w maju po ostatnich, zimowych przymrozkach.

Kiedy i co sadzimy w maju?

Miesiąc maj to początek sadzenia drzew i krzewów sprzedawanych w pojemnikach lub balotowanych. Zanim posadzimy w ogrodzie daną roślinę, należy ją obficie podlać, w przeciwnym razie bryła korzeniowa może się rozpaść podczas umieszczania jej w dole. Sadzanie najlepiej sprawdza się w pochmurną pogodę. Na koniec nie zapomnijmy o podlaniu naszej sadzonki. Maj to najelpszy miesiąc na sadzenie roślin iglastych oraz azalii i radodendronów. 

W pierwszej części maja można posadzić także cebule i bulwy roślin niezimujących w gruncie. Należą do nich: begonia bulwiasta, brodie, błonczatka, eukomis, galtonia, sprekelia, mieczyk. W drugiej dekadzie sadzimy dalie, pacioreczniki oraz zawilce wieńcowe.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Zimna Zośka – fakt czy mit? Zimna Zośka – fakt czy mit?

Zimna Zośka to potoczne określenie zimnego majowego dnia – zazwyczaj w połowie miesiąca. Jest to jednak również prawdziwe zjawisko klimatyczne, charakterystyczne dla Europy Środkowej.

Zimni ogrodnicy – kiedy przychodzą majowe chłody? Zimni ogrodnicy – kiedy przychodzą majowe chłody?

Ochłodzenia majowe przychodzą w dniach, w których imieniny obchodzą: Pankracy – 12 maja, Serwacy – 13 maja, Bonifacy – 14 maja i Zofia – 15 maja. Właśnie te dni nazywane są „zimnymi ogrodnikami”, a...

Co grozi ogrodowi w maju? [CHOROBY, SZKODNIKI] Co grozi ogrodowi w maju? [CHOROBY, SZKODNIKI]

Świeża zieleń liści oraz kwitnące magnolie, bzy i rośliny cebulowe sprawiają, że ogród w maju wygląda przepięknie. Na całą tę urodę wiosny czyha jednak szereg niebezpieczeństw. Wśród nich są rozmaite...

Aktualizacja: 15.05.2014 20:22
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Piotr Marcinkiewicz?

Piotr Marcinkiewicz, syn byłego premiera, Kazimierza Marcinkiewicza trafił na czołówki ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.