porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ZAKŁADANIE i PIELĘGNACJA TRAWNIKA wiosną - jakich błędów unikać? Kwiecień to bardzo dobry okres na zakładanie trawnika. Przed podjęciem ...
Kwiecień to czas intensywnych prac w ogrodzie. Jakie rośliny sadzi się w kwietniu? Jakich zabiegów wymagają krzewy?

KWIECIEŃ w OGRODZIE. Jakie rośliny sadzimy w kwietniu?

Od tego, jak przygotujemy ogród w kwietniu, zależy, jak będzie on wyglądał w nadchodzącym sezonie. Jakie rośliny można sadzić w kwietniu i co należy zrobić z tymi już rosnącymi? Jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga trawnik na wiosnę?

W kwietniu w ogrodzie przekopujemy ziemię, przygotowujemy grządki, planujemy nowe rabaty, siejemy, sadzimy, a także przycinamy rośliny.

Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, zdejmujemy z bylin i krzewów zimowe okrycia, wygrabiamy liście i inne pozostałości roślinne z rabat, grządek i trawnika, spulchniamy i nawozimy ziemię.

W kwietniu rozmnażamy przez podział byliny kwitnące późnym latem i jesienią, takie jak floksy, funkie, rojniki, rozchodniki. Potrzebny do tego będzie szpadel, którym wykopujemy kępę bylin, po czym rozrywamy ją na kilka części i sadzimy w nowych miejscach.

Jakie rośliny sadzimy w kwietniu?

Od połowy kwietnia możemy sadzić w ogrodzie rośliny cebulowe i bulwiaste niezimujące w gruncie, takie jak mieczyki, accidantera, ismena, galtonia, kroksomia, tygrysówka.

Rośliny cebulowe kwitnące wczesną wiosną (krokusy, tulipany botaniczne, wczesne odmiany narcyzów i hiacyntów) ogławiamy, czyli usuwamy pozostałości kwiatostanów. Nie należy natomiast usuwać łodyg i liści, bowiem roślina musi nadal żyć, by zgromadzić w cebuli substancje zapasowe.

Krzewy kwitnące wczesną wiosną, na przykład forsycje, przycinamy po przekwitnięciu. Na początku kwietnia kończymy sadzenie drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami, natomiast drzewa i krzewy kupione w pojemnikach można sadzić cały sezon. Nie zapomnijmy, by po posadzeniu rośliny dobrze podlać.

Usuwamy zimowe zabezpieczenia z krzewów róż, rozgarniamy usypane u nasady krzewów kopczyki ziemi, usuwamy pędy suche i uszkodzone przez mrozy czy choroby. W kwietniu można posadzić nowe krzewy róż.

Co robimy z trawnikiem w kwietniu?

Na trawniku przeprowadzamy zabieg wertykulacji, czyli przewietrzania – w ten sposób ułatwimy dostęp powietrza, wody i światła do głębszych warstw murawy. Wyrównujemy powierzchnię trawnika, jeśli to konieczne, i dosiewamy mieszankę traw tam, gdzie widać ziemię. Kwiecień to bardzo dobry okres na zakładanie nowych trawników.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2013. Jak zaplanować prace ogrodowe w kwietniu? Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2013. Jak zaplanować prace ogrodowe w kwietniu?

Uprawiając swój ogród w kwietniu, skorzystaj z kalendarza biodynamicznego, dzięki któremu poznasz wpływ księżyca na wzrost roślin. Poznaj kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2013! Zaplanuj prace w...

Kwiecień w ogrodzie. Jakie prace w ogrodzie zaplanować w kwietniu? Kwiecień w ogrodzie. Jakie prace w ogrodzie zaplanować w kwietniu?

Choć tegoroczna aura skutecznie opóźnia prace w ogrodzie, już dziś warto się do nich dobrze przygotować. Po krótkiej wiośnie zaraz przyjdzie lato i z niektórymi pracami możemy nie zdążyć. Od czego...

Prace ogrodowe w maju - jakie prace zaplanować na maj?

Przestrzeganie właściwych terminów prac ogrodowych sprawi, że rośliny dostaną to, czego potrzebują, wtedy, kiedy najbardziej im to służy. Warto pilnować terminarza prac ogrodowych

Aktualizacja: 03.04.2014 15:38
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Andrzej Kruk - partner Elżbiety Zapendowskiej
Kim jest Andrzej Kruk - partner Elżbiety Zapendowskiej

Elżbieta Zapendowska, trenerka emisji głosu i obecna jurorka "Must be ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.