porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ZAKŁADANIE i PIELĘGNACJA TRAWNIKA wiosną - jakich błędów unikać? Kwiecień to bardzo dobry okres na zakładanie trawnika. Przed podjęciem ...
Kwiecień to czas intensywnych prac w ogrodzie. Jakie rośliny sadzi się w kwietniu? Jakich zabiegów wymagają krzewy?

KWIECIEŃ w OGRODZIE. Jakie rośliny sadzimy w kwietniu?

Od tego, jak przygotujemy ogród w kwietniu, zależy, jak będzie on wyglądał w nadchodzącym sezonie. Jakie rośliny można sadzić w kwietniu i co należy zrobić z tymi już rosnącymi? Jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga trawnik na wiosnę?

W kwietniu w ogrodzie przekopujemy ziemię, przygotowujemy grządki, planujemy nowe rabaty, siejemy, sadzimy, a także przycinamy rośliny.

Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, zdejmujemy z bylin i krzewów zimowe okrycia, wygrabiamy liście i inne pozostałości roślinne z rabat, grządek i trawnika, spulchniamy i nawozimy ziemię.

W kwietniu rozmnażamy przez podział byliny kwitnące późnym latem i jesienią, takie jak floksy, funkie, rojniki, rozchodniki. Potrzebny do tego będzie szpadel, którym wykopujemy kępę bylin, po czym rozrywamy ją na kilka części i sadzimy w nowych miejscach.

Jakie rośliny sadzimy w kwietniu?

Od połowy kwietnia możemy sadzić w ogrodzie rośliny cebulowe i bulwiaste niezimujące w gruncie, takie jak mieczyki, accidantera, ismena, galtonia, kroksomia, tygrysówka.

Rośliny cebulowe kwitnące wczesną wiosną (krokusy, tulipany botaniczne, wczesne odmiany narcyzów i hiacyntów) ogławiamy, czyli usuwamy pozostałości kwiatostanów. Nie należy natomiast usuwać łodyg i liści, bowiem roślina musi nadal żyć, by zgromadzić w cebuli substancje zapasowe.

Krzewy kwitnące wczesną wiosną, na przykład forsycje, przycinamy po przekwitnięciu. Na początku kwietnia kończymy sadzenie drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami, natomiast drzewa i krzewy kupione w pojemnikach można sadzić cały sezon. Nie zapomnijmy, by po posadzeniu rośliny dobrze podlać.

Usuwamy zimowe zabezpieczenia z krzewów róż, rozgarniamy usypane u nasady krzewów kopczyki ziemi, usuwamy pędy suche i uszkodzone przez mrozy czy choroby. W kwietniu można posadzić nowe krzewy róż.

Co robimy z trawnikiem w kwietniu?

Na trawniku przeprowadzamy zabieg wertykulacji, czyli przewietrzania – w ten sposób ułatwimy dostęp powietrza, wody i światła do głębszych warstw murawy. Wyrównujemy powierzchnię trawnika, jeśli to konieczne, i dosiewamy mieszankę traw tam, gdzie widać ziemię. Kwiecień to bardzo dobry okres na zakładanie nowych trawników.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2013. Jak zaplanować prace ogrodowe w kwietniu? Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2013. Jak zaplanować prace ogrodowe w kwietniu?

Uprawiając swój ogród w kwietniu, skorzystaj z kalendarza biodynamicznego, dzięki któremu poznasz wpływ księżyca na wzrost roślin. Poznaj kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2013! Zaplanuj prace w...

Kwiecień w ogrodzie. Jakie prace w ogrodzie zaplanować w kwietniu? Kwiecień w ogrodzie. Jakie prace w ogrodzie zaplanować w kwietniu?

Choć tegoroczna aura skutecznie opóźnia prace w ogrodzie, już dziś warto się do nich dobrze przygotować. Po krótkiej wiośnie zaraz przyjdzie lato i z niektórymi pracami możemy nie zdążyć. Od czego...

Jak pielęgnować rośliny cebulowe kwitnące wiosną?

Rośliny cebulowe to symbol wiosny. Odpowiednio pielęgnowane stają się wspaniałą dekoracją ogrodu. Mówimy, jak pielęgnować rośliny cebulowe: tulipany, hiacynty, narcyzy, żeby pięknie kwitły - czym...

Aktualizacja: 03.04.2014 15:38
Autor: mada
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest JUREK OWSIAK? Prezes Fundacji WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
Kim jest JUREK OWSIAK? Prezes Fundacji WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

JUREK OWSIAK zanim został szefem jednej z najprężniej działających fundacji ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.