porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Szczepienie drzew owocowych. Jak rozmnożyć jabłoń?
Szczepienie drzew owocowych. Jak rozmnożyć jabłoń? Szczepienie to sposób rozmnażania i uszlachetniania drzew owocowych. Możemy je przeprowadzić ...
Formowanie roślin - jak się do tego zabrać, by rośliny pięknie rosły i zdobiły ogród

Kiedy najlepiej przycinać bukszpany?

Bukszpany bardzo dobrze znoszą przycinanie. Można z nich tworzyć regularne bryły lub skomplikowane roślinne rzeźby. Formowanie roślin zaczynamy wiosną.
Kiedy najlepiej przycinać bukszpany?

Bukszpany są wdzięcznymi roślinami - zdobią ogród przez okrągły rok, dobrze rosną i dają się formowac w dowolne kształty.

fot.: MURATOR

Kiedy należy przycinać bukszpan?

Pędy bukszpanów tniemy pod koniec wiosny, gdy są już na nich nowe przyrosty. Na małych roślinach, które nie urosły jeszcze do oczekiwanej przez nas wysokości, skracamy blisko połowę takich przyrostów. Starsze rośliny, które osiągnęły już zaplanowaną wielkość, możemy ciąć bardziej intensywnie, odcinając prawie całe jednoroczne pędy.

Bukszpany ponownie przycinamy latem, ale nie później niż w połowie lipca. Jeżeli pędy zostaną skrócone po tym terminie, mogą nie zdążyć zdrewnieć przed zimą i przemarzną.

Jak przycinać - kilka rad

  • Trzeba pamiętać o tym, że dobrze się krzewią tylko młode jednoroczne pędy. Starsze gałęzie, które są już zdrewniałe, po przycięciu wolniej wypuszczają nowe pędy i w takim miejscu roślina długo pozostaje „łysa”. Dlatego starsze gałęzie należy ciąć tylko w szczególnych wypadkach, na przykład gdy przemarzną.
  • Do formowania roślin zawsze należy używać dobrze naostrzonego sekatora
  • Rośliny najlepiej ciąć w chłodny i pochmurny dzień; ostre słońce może przypalać odsłonięte delikatne listki.
  • Regularne przycinanie pobudza rośliny do wzrostu, a to wiąże się z ich większymi wymaganiami pokarmowymi. Dlatego muszą być zasilane np. nawozem wieloskładnikowym raz wczesna wiosną, a następnie w czerwcu.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak przycinać drzewa zgodnie z prawem?

Cięcie drzew, szczególnie tych rozrożniętych, podlega regulacjom nie tylko zgodnym z zasadami pielęgnacji drzew, ale także zgodnym z prawem. Oto krótka porada na temat przycinania drzewa zgodnie z...

Cięcie żywopłotów. Jak przycinać żywopłoty iglaste i liściaste? Cięcie żywopłotów. Jak przycinać żywopłoty iglaste i liściaste?

Cięcie żywopłotów pozwala zmienić rośliny w zielony mur. Przyspiesza ich wzrost i nadaje im uporządkowany wygląd. Mówimy jak przycinać żywopłoty liściaste i iglaste.

Jak ciąć drzewa i jakich użyć do tego narzedzi? 5 zasad przycinania drzew Jak ciąć drzewa i jakich użyć do tego narzedzi? 5 zasad przycinania drzew

Drzewa w ogrodzie wymagają pielęgnacji, czyli przede wszystkim przycinania. Jak to zrobić, by drzewa rosły lepiej? Poznaj 5 podstawowych zasad przcinania drzew.

Aktualizacja: 19.05.2012 09:50
Autor: MURATOR
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Łukasz Barczyk- kim jest? [KARIERA RODZINA]

Łukasz Barczyk to reżyser wchodzącej niedługo do kin superprodukcji „Hiszpanka ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.