porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak dbać o kosiarkę?
Jak dbać o kosiarkę? Przy wyborze kosiarki należy wziąć pod uwagę: powierzchnię trawnika, cenę, ...
Lista prac ogrodowych do przeprowadzenia przed zimą. Zadbaj o ogród - odwdzięczy ci się wiosną.ę

Jakie prace wykonujemy w ogrodzie jesienią?

Przed nadejściem zimy ogród wymaga jeszcze wiele troski i niezbędnych jesiennych porządków. Warto o tym pamiętać, aby rośliny w kolejnym sezonie pozostały w dobrej kondycji. Co i kiedy warto zrobić w ogrodach zanim nadejdzie zima?
Jakie prace wykonujemy w ogrodzie jesienią?

Pozbycie się opadłych lisci jest konieczne, bo nieszczymy w ten sposób zarodniki chorób grzybowych i zimujące szkodniki.

fot.: GARDENA

Październikowe porządki w ogrodzie

 • Po pierwszych przymrozkach wykopujemy i oczyszczamy cebule oraz bulwy lub kłącza gatunków wrażliwych na mróz np. dalii, mieczyków, pacioreczników.Obumarłe pędy przycinamy około 10cm nad karpą i ostrożnie przenosimy w suche i chłodne (4-10 stopni Celsjusza) i przechowujemy w wilgotnym torfie, trocinach lub korze.
 • Sadzimy rośliny sprzedawane z tzw. gołym korzeniem. Mogą być to drzewa i krzewy liściaste, drzewka owocowe lub popularne krzewy żywopłotowe – ligustry, berberysy, irga błyszcząca, porzeczka alpejska, porzeczka złota.
 • Dopiero po przymrozkach okrywamy agrowłókniną lub gałązkami iglaków wrażliwe rośliny np. wrzosy, wrzośce, sadzonki roślin skalnych.
 • Kopczykujemy (na wysokość około 20-30cm) róże, hortensje, ketmię syryjską i inne wrażliwe na mróz krzewy.
 • W przypadku słonecznej i suchej jesieni, regularnie nawadniamy iglaki i rośliny zimozielone (np. różaneczniki) i uzupełniamy ściółkę z kory pod roślinami.
 • Wygrabiamy opadłe liście z trawników i spod drzew aby zniszczyć zimujące formy szkodników i zarodniki chorób grzybowych.

Gdy nadejdą listopadowe chłody

 • Krzewy zimozielone (pierisy, laurowiśnie, ostrokrzewy, bukszpany) i wrażliwe krzewy iglaste owijamy białą agrowłókniną, a róże pienne otulamy matami słomianymi (lub okręcamy agrowłókniną).
 • Jeśli pada już śnieg, obwiązujemy sznurkiem kolumnowe odmiany iglaków aby nie zdeformowały się pod ciężarem opadów.
 • Można już dokarmiać ptaki ziarnami lub tłuszczem (nie używamy resztek jedzenia).
 • Usuwamy z ziemi i zakopujemy opadłe i zgniłe owoce oraz wycinamy gałęzie, na których widoczne są oprzędy szkodników.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie krzewy wybrać na kolorowy żywopłot? [GALERIA] Jakie krzewy wybrać na kolorowy żywopłot? [GALERIA]

Żywopłot nie musi składać się z jednego gatunku roślin, które zawsze wyglądają tak samo. Ciekawym rozwiązaniem może być stworzenie naturalnego szpaleru złożonego z roślin o kolorowych lub...

Jak uprawiać srebrny świerk? Jak uprawiać srebrny świerk?

Gatunki i odmiany świerków o srebrzystym lub niebieskawym zabarwieniu igieł i stożkowym pokroju są niezmiennie jednymi z najczęściej poszukiwanych roślin ogrodowych. W jakich miejscach będą rosły...

Barwy i zapachy jesieni, czyli dlaczego warto posadzić grujecznik japoński? Barwy i zapachy jesieni, czyli dlaczego warto posadzić grujecznik japoński?

Liście grujecznika japońskiego najbardziej efektowne są jesienią, gdy przybierają różne barwy – różowawe, pomarańczowe, żółte, łososiowe lub purpurowe. Jeśli dobrze wybierzemy mu miejsce, będzie...

Aktualizacja: 03.03.2015 11:49
 • Komentarze
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Balli Marzec, muzułmanka, która chce wystartować w wyborach na prezydenta?

Brzmi zaskakująco, a jednak! Balli Marzec zdecydowała, że weźmie udział ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.