porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Warzywnik w maju - jakie prace trzeba w nim wykonać?
Warzywnik w maju - jakie prace trzeba w nim wykonać? W maju czeka nas mnóstwo pracy w warzywniku. W tym ...
Można uprawiać inne odmiany bakłażanów niż te znane nam z supermarketów

Jakie odmiany bakłażanów warto posadzić na działce?

Coraz wiecej odmian bakłażanów znaleźć można w sklepach ogrodniczych - wirtualnych i tych za rogiem. Co warto wiedzieć o odmianach bakłażanów? Która z nich wybrać do własnego ogródka?
Jakie odmiany bakłażanów warto posadzić na działce?

Odmiany bakłażanów różnią się kształtem, wielkością, kolorem, grubością skórki, liczbą nasion, delikatnością miąższu.

fot.: sxc.hu

Jakie odmiany bakłażanów warto posadzić na działce? 

Odmiany bakłażanów różnią się kształtem, wielkością, kolorem, grubością skórki, liczbą nasion, delikatnością miąższu... W Polsce najczęśćiej uprawia się odmiany wielkoowocowe, wydające długie na 30 centymetrów brunatnofioletowe, lśniące "gruszki". Jeśli zależy nam na wielkości plonów, są one na pewno dobrym wyborem; poszukiwacze ciekawszych smaków i efektownych form mogą jednak wybrać bardziej interesujace odmiany:

  • oberżyny o miniaturowych owocach,  jak 'Ophelia' czy 'Orlando'; ze względu na niewielkie rozmiary krzewów można uprawiac je na tarasach czy balkonach jako roślinę ozdobną,

  • tajskie bakłażany, wielkości jajka, zielone lub żółte, często nakrapiane,

  • białe, np. 'Dourga', żywo przypominające gęsie jajka,

  • żółte, np. odmiana 'Golden Eggs',

  • jasnofioletowe, kuliste odmiany włoskie

  • bakłażany prążkowane, jak odmiana 'Listada de Gandia'


Wszystkie wyżej wymienione odmiany oberżyny wymagają osłon; uprawa w gruncie może być trudna ze wględu na wysokie wymagania cieplne roślin i dość długi cykl wegetacyjny. Posadzone pod gołym niebem oberżyny prawdopodobnie wydadzą owoce, ale nie zdążą one dojrzeć przed jesiennymi chłodami - już przy spadku temperatury poniżej 15 stopni Celsjusza wzrost jest zahamowany, a gdy temperatura spadnie poniżej 5 stopni, powstaną uszkodzenia liści.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czym różni się bakłażan chiński od włoskiego? Który z nich lepiej sprawdzi się w polskim klimacie? Czym różni się bakłażan chiński od włoskiego? Który z nich lepiej sprawdzi się w polskim klimacie?

Na świecie uprawianych jest wiele odmian bakłażanów; które z nich wybrać do własnego ogródka? Chiński czy włoski? Jakie odmiany bakłażanów najlepiej sprawdzą się w polskim klimacie?

Jak uprawiać bakłażany? Ogród na wiosnę Jak uprawiać bakłażany? Ogród na wiosnę

Bakłażan, zwany też oberżyną, oficjalnie psianką podłużną, a bardziej poetycko - miłosną gruszką, jest wciąż mało popularnym w Polsce warzywem. Choć uprawia się go przede wszystkim w krajach o...

Po co uprawiać topinambur? Czy słonecznik bulwiasty jest prosty w uprawie? Po co uprawiać topinambur? Czy słonecznik bulwiasty jest prosty w uprawie?

Wśród wielu roślin, które odkrywcy Ameryki przywozili do rodzinnych krajów, znalazło się niezwykłe warzywo – słonecznik bulwiasty. Coraz chetniej uprawiany jest też w polskich ogrodach. Dowiedz...

Aktualizacja: 25.04.2013 14:59
Autor: Lakamakutar
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Czadoman – Paweł Dudek. Kim jest? [VIDEO]
Czadoman – Paweł Dudek. Kim jest? [VIDEO]

Pojawił się na scenie muzyki disco polo zaledwie pół roku ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.