porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Szkodniki drzew owocowych - jakie są najczęściej spotykane szkodniki?
Szkodniki drzew owocowych - jakie są najczęściej spotykane szkodniki? Mimo właściwej pielęgnacji na drzewa owocowe mogą spaść rozmaite plagi ...
Byliny - jak je kupować wybierać i sadzić?

Jakie byliny kupić i jak je wybrać?

Byliny to wieloletnie rośliny, będące prawdziwą ozdobą ogrodów. Dlatego ogrodnicy amatorzy chętnie obsadzają nimi rabaty. Mówimy, jak jak wybrać i kupować byliny?
Jakie byliny kupić i jak je wybrać?

Łubin to jedna z popularnych bylin ogrodowych.

fot.: Piotr Gorączko

Jakie rośliny to byliny?

Do bylin zaliczamy takie rośliny, jak:

Jak wybierać byliny do ogrodu?

  • Zwróć uwagę, czy byliny są odporne na mróz – wiele gatunków roślin, które dobrze znoszą zimy w południowo-zachodniej Polsce, w północno-wschodniej części kraju muszą być jesienią okrywane przed mrozem.

  • Dowiedz się, gdzie najlepiej rosną. Jedne lubią słońce, inne – cień, jedne wolą glebę piaszczystą i suchą, inne próchniczną i wilgotną. Sadź je zawsze zgodnie z ich wymaganiami!

  • Obok siebie umieszczaj rośliny o podobnych upodobaniach.

  • Zwróć uwagę na to, czy wybrane gatunki są ekspansywne, czyli szybko i bujnie rosnące, czy też takie, które rosną wolniej. Nie zestawiaj ekspansywnych z wolno rosnącymi, gdyż ekspansywne mogłyby je zagłuszyć.

  • Wiele bylin po przekwitnięciu nie wygląda ładnie, a niektóre nawet znikają z powierzchni ziemi (maki, orliki, pełniki, serduszki okazałe, rośliny cebulowe). Sadź je w pobliżu roślin, które zamaskują puste miejsca.

Jak kupować byliny?

Należy wybierać okazy o zwartym pokroju, nie wybujałe, zdrowe. Jeśli nie są sprzedawane w pojemniku, ich bryła korzeniowa nie powinna być sucha, kłącza zaś jędrne, gładkie i bez plam. Powinny także mieć pączki, z których będą wyrastać nowe rośliny. Gdy jesteśmy początkującymi ogrodnikami, lepiej wybierajmy sadzonki w małych doniczkach.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak przesadzać byliny, które kwitną wiosną i wczesnym latem? Jak przesadzać byliny, które kwitną wiosną i wczesnym latem?

Sierpień i początek września  to dobry czas na przesadzanie i dzielenie bylin kwitnących wiosną i na początku lata. Jeśli chcemy, aby nasz ogród był piękny w przyszłym roku, już teraz musimy...

Kiedy i jak sadzić byliny? Kiedy i jak sadzić byliny?

Byliny to rośliny cieszące się popularnością wśród ogrodników amatorów. Jak sadzić rośliny wiloletnie? Kiedy je rozsadzać, by dobrze się przyjęły?

JAK UPRAWIAĆ LAWENDĘ? Poznaj bliżej dekoracyjny kwitnący krzew i jego wymagania JAK UPRAWIAĆ LAWENDĘ? Poznaj bliżej dekoracyjny kwitnący krzew i jego wymagania

Lawenda to dekoracyjny kwitnący krzew, coraz bardziej popularny w Polsce. Dowiedz się jak sadzić, pięlęgnować i rozmnażać lawendę. 

Aktualizacja: 22.07.2013 16:13
Źródło: mowimyjak.pl
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli?
Kim jest Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli?

Było już raz o nim głośno w tym roku, kiedy ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.