porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Szkodniki drzew owocowych - jakie są najczęściej spotykane szkodniki?
Szkodniki drzew owocowych - jakie są najczęściej spotykane szkodniki? Mimo właściwej pielęgnacji na drzewa owocowe mogą spaść rozmaite plagi ...
Byliny - jak je kupować wybierać i sadzić?

Jakie byliny kupić i jak je wybrać?

Byliny to wieloletnie rośliny, będące prawdziwą ozdobą ogrodów. Dlatego ogrodnicy amatorzy chętnie obsadzają nimi rabaty. Mówimy, jak jak wybrać i kupować byliny?
Jakie byliny kupić i jak je wybrać?

Łubin to jedna z popularnych bylin ogrodowych.

fot.: Piotr Gorączko

Jakie rośliny to byliny?

Do bylin zaliczamy takie rośliny, jak:

Jak wybierać byliny do ogrodu?

  • Zwróć uwagę, czy byliny są odporne na mróz – wiele gatunków roślin, które dobrze znoszą zimy w południowo-zachodniej Polsce, w północno-wschodniej części kraju muszą być jesienią okrywane przed mrozem.

  • Dowiedz się, gdzie najlepiej rosną. Jedne lubią słońce, inne – cień, jedne wolą glebę piaszczystą i suchą, inne próchniczną i wilgotną. Sadź je zawsze zgodnie z ich wymaganiami!

  • Obok siebie umieszczaj rośliny o podobnych upodobaniach.

  • Zwróć uwagę na to, czy wybrane gatunki są ekspansywne, czyli szybko i bujnie rosnące, czy też takie, które rosną wolniej. Nie zestawiaj ekspansywnych z wolno rosnącymi, gdyż ekspansywne mogłyby je zagłuszyć.

  • Wiele bylin po przekwitnięciu nie wygląda ładnie, a niektóre nawet znikają z powierzchni ziemi (maki, orliki, pełniki, serduszki okazałe, rośliny cebulowe). Sadź je w pobliżu roślin, które zamaskują puste miejsca.

Jak kupować byliny?

Należy wybierać okazy o zwartym pokroju, nie wybujałe, zdrowe. Jeśli nie są sprzedawane w pojemniku, ich bryła korzeniowa nie powinna być sucha, kłącza zaś jędrne, gładkie i bez plam. Powinny także mieć pączki, z których będą wyrastać nowe rośliny. Gdy jesteśmy początkującymi ogrodnikami, lepiej wybierajmy sadzonki w małych doniczkach.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak przesadzać byliny, które kwitną wiosną i wczesnym latem? Jak przesadzać byliny, które kwitną wiosną i wczesnym latem?

Sierpień i początek września  to dobry czas na przesadzanie i dzielenie bylin kwitnących wiosną i na początku lata. Jeśli chcemy, aby nasz ogród był piękny w przyszłym roku, już teraz musimy...

Kiedy i jak sadzić byliny? Kiedy i jak sadzić byliny?

Byliny to rośliny cieszące się popularnością wśród ogrodników amatorów. Jak sadzić rośliny wiloletnie? Kiedy je rozsadzać, by dobrze się przyjęły?

Jak przycinać byliny? Kiedy i jak ciąć rośliny wieloletnie? Jak przycinać byliny? Kiedy i jak ciąć rośliny wieloletnie?

Po przekwitnięciu wiele bylin wymaga przycięcia. Jak to zrobić? Kiedy jakie byliny można przycinać?

Aktualizacja: 22.07.2013 16:13
Źródło: mowimyjak.pl
  • Komentarze
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Adam Kraśko z Rolnik szuka żony. Kim jest? [RODZINA, KARIERA]
Adam Kraśko z Rolnik szuka żony. Kim jest? [RODZINA, KARIERA]

Adam Kraśko to bez wątpienia największa gwiazda programu "Rolnik szuka ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.