porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie pomidory sadzić w ogrodzie, żeby stosować jak najmniej chemii?
Jakie pomidory sadzić w ogrodzie, żeby stosować jak najmniej chemii? Jeśli chcemy wyhodować pomidory we własnym ogrodzie, zazwyczaj zależy nam, ...
Ogród z murkami oporowymi, czyli prosty sposób na urozmaicenie ogrodu

Kształtowanie skarp wokół domu. Radzimy, jak zbudować murki oporowe w ogrodzie?

Murki oporowe są nie tylko efektowną ozdobą naszego ogrodu, pełnią również funkcję praktyczną. Zadaniem takich murków jest podtrzymanie brzegów skarp i nasypów przed usupywaniem się. Konstrukcja murków musi więc być na tyle stabilna, aby wytrzymać potężny napór gruntu. Przeczytaj, jak wykonać murek oporowy.

Kiedy zbudować murek oporowy?

Jeśli twój ogród położony jest na skarpie lub występują na nim spore różnice poziomów, możesz wykorzystać to jako jego atut, zbudować służące różnym celom tarasowe platformy połączone ciągami schodów oraz murki oporowe. Te ostatnie najlepiej spełnią swoją funkcję wzdłuż granic tarasu bądź ścieżki.

OGRÓD I OTOCZENIE DOMU - wybierz produkty na Tuznajdziesz.pl

Wysoki murek oporowy

Mury oporowe buduje się bowiem przede wszystkim po to, aby ze skarpy nie osypywała się ziemia. Realizację tego typu konstrukcji najlepiej jednak zlecić specjaliście. Wzniesienie solidnego muru wymaga wykopania fundamentów i dodatkowego zbrojenia.

Niski murek oporowy (suchy murek)

Samodzielnie możemy za to postawić dekoracyjne murki do około metra wysokości, które z pewnością urozmaica przestrzeń każdego ogrodu. To tzw. suche murki, czyli zbudowane bez użycia zaprawy. Jeśli przyłożymy się do tego zadania, będą ozdobą przez długie lata. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płaskich kamieni i prefabrykatów. Wybierz takie, które będą harmonizować lub przeciwnie – silnie kontrastować z elewacją domu czy elementami wykończeniowymi. Pamiętaj, aby kupić też kilka większych – te posłużą ci jako wzmocnienie całej konstrukcji.

Jak zbudować murek oporowy - krok po kroku

Podziel kamienie według wielkości. Kamienie w suchym murze układa się w piramidę, w ten sposób, by najszersze znalazły się na dole, a mniejsze na górze. Twój mur powinien być też lekko pochylony w stronę skarpy lub miejsca, które chcesz wypełnić ziemią. Postaraj się również w jak największym stopniu naśladować wątek w klasycznej ścianie z cegieł – kamienie w każdym kolejnym rzędzie kładąc tak, aby ich krótsze boki znalazły się w połowie długości kamieni pod spodem. Co jakiś czas używaj większych i dłuższych elementów – przysypane ziemią od strony skarpy będą stabilizować murek. Na koniec pozostaje już tylko wypełnić przestrzeń żyzną glebą i posadzic rośliny.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dzielżan Hoopesa - uprawa, wymagania Dzielżan Hoopesa - uprawa, wymagania

Dzielżan to piękna i wyjątkowo dekoracyjna roślina, ale wciąż niedoceniana w polskich ogrodach. Niesłusznie! Tym bardziej, że bardzo łatwo je uprawiać. Sprawdź, jakie mają wymagania.

Oświetlenie ogrodu - ile kosztują lampy ogrodowe? Oświetlenie ogrodu - ile kosztują lampy ogrodowe?

Dzięki ciekawemu oświetleniu nasz ogród nabierze charakteru również wieczorem. Jak oświetlić ogród? Jakie lampy nadają się na zewnątrz i ile kosztują?

Bodziszek - co to za roślina? Bodziszek - co to za roślina?

W ogrodach można spotkać ponad 300 przeróżnych gatunków bodziszka. Jest to łatwa w uprawie i bardzo lubiana przez ogrodników bylina. Odpowiednio pielęgnowane kwiaty bodziszka będą kwitły od maja do...

Aktualizacja: 19.05.2012 09:23
Autor: zyl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Beata Szydło, szefowa sztabu Andrzeja Dudy: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Beata Szydło, szefowa sztabu Andrzeja Dudy: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Beata Szydło szefowa sztabu komitetu wyborczego Andrzeja Dudy, posłanka na ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.