porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zabezpieczyć ogród przed zimą?
Jak zabezpieczyć ogród przed zimą? W naszym klimacie zimy są mroźne i śnieżne. Nie wszystkie ...
Jesienna pielęgnacja róż. Jak zabezpieczyć róże przed mrozem?

Jak zadbać o róże przed zimą?

Jesień to bardzo dobry czas na sadzenie róż, ponieważ zdążą się ukorzenić do zimy i wiosną szybciej rozpoczną wegetację. Jednak aby dobrze przetrwały zimę, warto zabezpieczyć je przed przemarznięciem i zasilić. Mówimy, jak pielęgnować róże jesienią.
Jak zadbać o róże przed zimą?
Róża 'Fruhlingsduft'. fot.: Piotr Gorączko

Czy róże przycina się jesienią?

W przypadku róż cięcie pędów lepiej odłożyć do wiosny. Jeśli przytniemy róże jesienią, może to osłabić rośliny i niezabliźnione rany spowodują łatwiejsze przemarzanie krzewów. Po sezonie wegetacyjnym można jedynie usunąć z róż przekwitłe kwiaty i przyciąć tylko pędy słabe, złamane lub chore oraz odrosty pędowe. Główne cięcie wykonuje się wiosną, aby pobudzić rośliny do wytwarzania nowych pędów.

Jak nawozić róże jesienią?

Krzewy róż nawozimy już tylko nawozami jesiennymi (z przewagą potasu i fosforu). Dzięki temu ich pędy szybciej zdrewnieją i będą bardziej odporne na przemarzanie. Obecnie w sprzedaży jest wiele mieszanek łatwych do zastosowania na jesień. Krzewy zasilamy głównie we wrześniu (najpóźniej do końca października). Dopiero wiosną nawozimy róże nawozami z przewagą azotu lub organicznymi np. obornikiem.

Jak osłonić róże przed zimnem?

Najprostszą metodą zabezpieczania róż przed mrozem jest kopczykowanie. Kopczyk może być usypany z odkwaszonego torfu, kompostu lub ziemi na wysokość około 20-30cm. Do kopczykowania raczej nie nadaje się grubo mielona kora – szczególnie z drzew iglastych. Wyjątkowo wrażliwe odmiany róż można dodatkowo okryć chochołem ze słomy, tekturą lub białą agrowłókniną.

Róże pnące i szczepione na pniu (o słabo zdrewniałych pędach) przyginamy do ziemi i obsypujemy ziemią lub okrywamy słomą. Mocno zdrewniałe pędy, którym przygięcie groziłoby złamaniem,  zabezpieczamy w pozycji, w jakiej rosną. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsce szczepienia w przypadku róż szczepionych na pniu. Przemarznięcie tego wrażliwego miejsca powoduje zazwyczaj zamieranie szlachetnej odmiany zaszczepionej na podkładce.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak przycinać róże, by pięknie rosły? Cięcie róż - kiedy i jak? Jak przycinać róże, by pięknie rosły? Cięcie róż - kiedy i jak?

Pielęgnacje róż zaczynamy wczesną wiosną, gdy tylko stopnieją śniegi. Pierwszą czynnością, jaką wykonujemy jest przycinanie. Także latem trzeba czasem wykonać cięcie krzewów różanych. Jak to robić,...

Jak pielęgnować róże pienne wiosną? Jak zadbać o nie po zimie? Jak pielęgnować róże pienne wiosną? Jak zadbać o nie po zimie?

Szczepione odmiany róż w formie drzewka są bardzo popularne i można uprawiać je w donicach, pojemnikach na tarasie lub na ogrodowych rabatach. Aby wspaniale prezentowały się w czasie kwitnienia...

Jak prawidłowo nawozić rośliny ogrodowe jesienią? Jak prawidłowo nawozić rośliny ogrodowe jesienią?

Jesień to czas kiedy rośliny ogrodowe przygotowują się do spoczynku zimowego. Potrzebują wtedy składników, które pomogą im optymalnie się do niego przygotować. Ograniczamy wtedy zasilanie azotem i...

Aktualizacja: 25.04.2014 11:57
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Crispin Glover – kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Crispin Glover – kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Jest cenionym amerykańskim aktorem, scenarzystą, reżyserem, pisarzem, producentem filmowym i ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.