porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę? Pozostawione same sobie na zewnątrz – w niewielkich doniczkach – ...
Pzygotowanie lawendy do zimy

Jak zadbać o lawendę przed zimą?

Aromatyczne kwiaty lawendy sprawiają, że coraz częściej pojawia się ona w ogrodach. Tej niedużej krzewince wystarczy mnóstwo słońca i umiarkowane podlewanie. Młode rośliny mogą jednak przemarzać zimą i potrzebują okrycia. O czym trzeba pamiętać?

Co warto wiedzieć o lawendzie?

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) ma niewielkie wymagania i lubi suche, słoneczne miejsca. Rośliny rosnące w ogrodzie poradzą sobie nawet w czasie upałów i zadowolą się jedynie wodą opadową. Zbyt obfite podlewanie lub ustawianie doniczek z roślinami na podstawkach z wodą powoduje choroby i zamieranie lawendy. Nie potrzebują też wiele nawożenia – wystarczy zasilić je dwa razy w sezonie (wiosną i pod koniec czerwca) mieszankami wieloskładnikowymi. Istnieje wiele odmian o kwiatach w odcieniach fioletu, a także białych i różowych.

Czy przycinać lawendę jesienią?

Lawenda nie lubi zbyt silnego cięcia ponieważ długo się po nim regeneruje. Mocniejsze cięcie przeprowadzaj wiosną, gdy chcesz odmłodzić starsze, przerzedzone okazy.

Zwykle lawendę tniemy, aby nadać jej ładny pokrój. Cięcie najlepiej wykonać po kwitnieniu, czyli najpóźniej pod koniec sierpnia. Jesienią nie tniemy już roślin, aby nie osłabiać ich przed zimą.

Jak zabezpieczyć lawendę przed mrozem?

Lawenda jest rośliną ciepłolubną i potrzebuje okrycia na zimę. Szczególnie ważne jest to w przypadku młodych sadzonek. Późną jesienią, po pierwszych przymrozkach obsypujemy nasadę pędów ziemią, torfem lub trocinami w formie kopczyka. Nadziemną część roślin można owinąć białą agrowłókniną, przykryć stroiszem lub słomą. Rośliny rosnące w donicach na tarasach lub balkonach trzeba starannie zabezpieczyć osłaniając razem z donicami.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie choroby i szkodniki atakują rododendrony? Jakie choroby i szkodniki atakują rododendrony?

Zakwitające w maju różaneczniki nie należą do krzewów prostych w uprawie. Wymagają odpowiednich warunków oraz pielęgnacji, która polega też na ochronie przed chorobami i szkodnikami. Jak zapobiegać...

Jak uratować krzewy uszkodzone przez mróz?

Jeżeli uszkodzenia spowodowane przez mróz są częściowe można jeszcze spróbować uratować rośliny. W takim przypadku najważniejsze jest zabezpieczenie krzewów przed wysuszającym wpływem słońca i...

Jak uprawiać piwonię krzewiastą?

Piwonia krzewiasta według horoskopów kwiatowych jest rośliną opiekuńczą osób urodzonych w drugiej dekadzie listopada. Ulubiony kwitnący krzew Chińczyków nie jest trudny w uprawie i wytrzymuje nawet...

Aktualizacja: 24.03.2015 10:35
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kinga Jasiewicz- kim jest maturzystka, która pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną?
Kinga Jasiewicz- kim jest maturzystka, która pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną?

Maturzystka Kinga Jasiewicz nie dostała się na wymarzone studia stomatologiczne ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.