porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie drzewa wybrać do małego ogrodu?
Jakie drzewa wybrać do małego ogrodu? Któż nie chciałby mieć drzewa w ogrodzie...? Nie zawsze jednak ...
Rzadkie rośliny cebulowe w ogrodzie. Frezje - ozdobne kwiaty lata.

Jak uprawiać frezje?

Frezje to niezwykle wdzięczne rośliny o pięknie pachnących kwiatach. Doskonale nadają się do uprawy w ogrodach, zarówno na rabatach, obwódkach, jak i skalnikach. Ponadto ich dzwonkowate kwiaty pięknie prezentują się w bukietach i wszelkich kompozycjach florystycznych jako kwiaty cięte.
Jak uprawiać frezje?

Wiele delikatnych i pięknie pachnących kwiatów na subtelnie wygiętej łodyżce to nieco zapomniana frezja. nie wszyscy wiedzą, że można ją uprawiać w ogrodach, jako ozdobę rabatek, a nawet skalniaków.

fot.: Photos.com

Frezje to byliny, należące do rodziny kosaćcowatych, pochodzące aż z Przylądka Dobrej Nadziei. Zaliczamy je do grupy roślin cebulowych i bulwiastych, gdyż posiadają spichrzowe, podziemne organy zwane bulwami.

Jak i gdzie sadzić frezje?

Bulwy frezji wysadzamy do ogrodu na przełomie kwietnia i maja, na głębokość 5-8 cm, pozostawiając między nimi odległości 15-20 cm. Podłoże powinno być lekkie, piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne, lekko zasadowe, a stanowisko słoneczne. Zarówno zaraz po posadzeniu, jak i przez cały okres uprawy należy pilnować, aby podłoże w okolicach bulw było lekko wilgotne i w razie suszy - dodatkowo je podlewać.

Po kilku tygodniach z bulw powinny zacząć wyrastać pierwsze liście. Frezja najpierw wytwarza pióropusz licznych, szablastych liści, a dopiero później - po 3-4 miesiącach od posadzenia, na przełomie lipca i sierpnia - rozpoczyna kwitnienie.

Jak sprawić, by długo i obficie kwitły?

Aby uzyskać piękne kwiaty, od momentu pojawienia się pierwszych liści, do czasu zakwitnięcia (czyli przez około 2 miesiące) należy rośliny kilkakrotnie zasilić, np. nawozem wieloskładnikowym, każdorazowo w dawce 20-25 g nawozu na 1 m2. Po kwitnieniu rośliny stopniowo zamierają. Frezja pochodzi z tropików i w naszym, chłodnym klimacie nie zimuje w gruncie, dlatego w październiku bulwy należy wykopać, oczyścić i przechowywać przez zimę w ciepłym (około 20-25°C) i przewiewnym miejscu, do momentu sadzenia wiosną następnego roku.

Po drugim lub trzecim roku uprawy można otrzymać młode cebule, które zdolne są już do wydania kwiatów. Należy je oddzielić jesienią od bulw potomnych i w ten sposób można uzyskać kolejne rośliny.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Sposób na TANIE KWIATY DO OGRODU i na balkon. Jak rozmnażać byliny przez podział? Sposób na TANIE KWIATY DO OGRODU i na balkon. Jak rozmnażać byliny przez podział?

Ukwiecony balkon, taras czy ogród to  marzenie wielu ogrodników amatorów. Jednak kupowanie sadzonek potrafi być dość kosztowne. Możemy oszczędzić rozmnażając samodzielnie nasze ulubione rośliny....

Rośliny ogrodowe – uprawa i nawożenie tulipanów. Poznaj tajniki prawidłowej pielęgnacji tulipanów! Rośliny ogrodowe – uprawa i nawożenie tulipanów. Poznaj tajniki prawidłowej pielęgnacji tulipanów!

Wkrótce twoje rabaty pokryją się wielokolorowym kobiercem tulipanów. Radzimy, co zrobić, by przedłużyć kwitnienie tych najpiękniejszych wiosennych roślin ogrodowych

Jak hodować lilie w ogrodzie? Dlaczego warto mieć w ogrodzie lilie? Jak hodować lilie w ogrodzie? Dlaczego warto mieć w ogrodzie lilie?

Dziko rosnące lilie można spotkać na terenie Europy i w obu Ameryk, ale najpiękniejsze rosną w ogrodach. Można je uprawiać zarówno w gruncie, jak i donicach. Są mało wybredne i nadają się do każdego...

Aktualizacja: 19.05.2012 09:44
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Wiesław Gołas - kim jest?
Wiesław Gołas - kim jest?

Wiesław Gołas to legenda polskiego kina. Sympatię widzów zaskarbił sobie ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.