porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy jesienią możemy sadzić iglaki?
Czy jesienią możemy sadzić iglaki? IGlaki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ogrodników - amatorów. Kiedy sadzić ...
Czy dereń jadalny zmieści się w małym ogrodzie?

Jak uprawiać dereń jadalny?

Dereń jest jednym z krzewów najwcześniej kwitnących wiosną, a jesienią dorosła roślina obsypuje się drobnymi i zdrowymi owocami, z których robi się słynne nalewki. Dereń jadalny nie ma dużych wymagań i zajmuje niewiele miejsca. Mówimy, jak dbać o dereń jadalny? 
Jak uprawiać dereń jadalny?

Największą zaletą derenia jadalnego są jego elipsoidalne owoce, cieszące się coraz większą popularnością. Osiągają one od 1 do 3 cm długości i dojrzewają we wrześniu i październiku.

fot.: Photos.com

Dlaczego warto mieć dereń jadalny w ogrodzie?

Dereń jadalny (Cornus mas) najczęściej występuje dziko w lasach i zaroślach, ale coraz częściej uprawiany jest u nas jako roślina ozdobna. Najbardziej efektownie prezentuje się na przełomie marca i kwietnia (czasem wcześniej), kiedy na bezlistnych pędach pojawiają się żółte kwiaty zebrane w drobne pęczki i wydzielające charakterystyczny zapach.

Jednak największą zaletą derenia jadalnego są jego elipsoidalne owoce, cieszące się coraz większą popularnością. Osiągają one od 1 do 3 cm długości i dojrzewają we wrześniu i październiku. W czasie dojrzewania są jaskrawoczerwone i błyszczące, a po całkowitym dojrzeniu prawie wiśniowe. Na surowo można jeść jedynie w pełni dojrzałe owoce, gdyż wcześniej mają cierpki smak. Są one przede wszystkim surowcem do wyrobu konfitur i dżemów o niepowtarzalnym smaku oraz cenionej nalewki - dereniówki. Owoce derenia zawierają cukry, cenne dla zdrowia kwasy organiczne i garbniki (przeciwutleniacze), witaminy (m. in. C i P) oraz sole mineralne.

Jakich warunków potrzebuje dereń jadalny?

Przede wszystkim dereń jadalny jest wyjątkowo prosty w uprawie i nie wymaga wiele pielęgnacji. Najlepiej kwitnie i owocuje na stanowiskach w pełni nasłonecznionych, ale dobrze radzi sobie także w półcieniu. Lubi miejsca osłonięte od wiatrów i żyzną, wilgotną glebę o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym (pH około 7). Jest odporny na mróz, zanieczyszczenia miejskie i dłuższe okresy suszy.

Drewno derenia jest bardzo twarde i trudne do cięcia. Nie należy ciąć krzewów wiosną ponieważ  intensywnie wydzielają wtedy soki („płaczą”), co może osłabić rośliny. Plony owoców derenia jadalnego będą wyraźnie wyższe jeśli w pobliżu posadzimy inne odmiany, dojrzewające w różnych terminach.

Czy dereń jadalny zajmuje dużo miejsca?

W zależności od sposobu prowadzenia dereń jadalny może być małym drzewem na niskim pniu lub wysokim krzewem. Dorasta do wysokości około 5 -7 m i wykształca regularną, kulistą lub owalną koronę o średnicy dochodzącej do 4-5 metrów. Z tego względu dereń często wykorzystuje się na nieformowane szpalery i żywopłoty, a pojedyncze krzewy z powodzeniem zmieszczą się nawet w niedużych ogrodach.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak suszyć lawendę? Jak suszyć lawendę?

Lawenda to bardzo dekoracyjna roślina o pięknie pachnących kwiatach. Mówimy, jak suszyć lawendę po zbiorze kwiatostanów. Jak zachować kolor i zapach lawendy po wysuszeniu?

Jakie rośliny pokojowe mają właściwości lecznicze? Jakie rośliny pokojowe mają właściwości lecznicze?

Wśród roślin domowych sporo jest takich, która mają właściwości lecznicze. Warto je uprawiać, by zachować zdrowie i dobrą energię w mieszkaniu. Sprawdź, jakie gatunki roślin doniczkowych korzystnie...

Dereń jadalny - jakim nawozem i w jakich okresach go zasilać? Dereń jadalny - jakim nawozem i w jakich okresach go zasilać?

Dereń jadalny to piękny krzew ozdobny, które obficie kwitnie na przełomie marca i kwietnia. Jak o niego dbać, żeby zawsze dobrze wyglądał i był zdrową rośliną?

Aktualizacja: 30.08.2013 16:48
  • Komentarze
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Piotr Mochnaczewski, mąż Magdaleny Ogórek. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Piotr Mochnaczewski, mąż Magdaleny Ogórek. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Piotr Mochnaczewski to mąż, a zarazem największy kibic Magdaleny Ogórek ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.