porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy marcinki są trudne w uprawie? Co trzeba wiedzieć o tych bylinach?
Czy marcinki są trudne w uprawie? Co trzeba wiedzieć o tych bylinach? Kwitnące jesienią gatunki astrów nazywane marcinkami są odpornymi i niewymagającymi ...
Wszyscy lubią jej owoce, bogate w witaminy i bardzo smaczne. Możesz mieć je w ogrodzie - posadź krzewy borówki amerykańskiej

Jak uprawiać borówkę amerykańską? Poznaj tajniki hodowli tej rośliny

Wczesna jesień to dobra pora na posadzenie borówki, której owoce mają niezwykłe, dietetyczne i lecznicze właściwości. Ten odporny na mróz i choroby krzew zwraca uwagę również jesienią, gdy jego liście przebarwiają się na żółto i czerwono.
Jak uprawiać borówkę amerykańską? Poznaj tajniki hodowli tej rośliny

Obfite owocowanie borówki nie jest problemem. Wystarczy wybrać dobre miejsce dla krzewu i dbać o to, by krzew nie cierpiał z powodu suszy. Jeszcze tylko przycinanie i borówka odwdzięczy się za to obfitym owocowaniem.

fot.: MURATOR

Czy wiesz, że borówki potrzebują kwaśnej gleby?

Podłoże, w którym sadzimy borówki amerykańskie (Vaccinum corymbosum) musi mieć kwaśny odczyn, czyli niski poziom pH (3,8-4,8). Oprócz tego powinno być lekkie, próchniczne i przepuszczalne ponieważ borówki nie tolerują gleb ciężkich i gliniastych. Jeśli posadzimy je w zwykłej, przeciętnej ziemi ogrodowej krzewy skarleją i nie będą owocowały. Idealnym podłożem będzie mieszanka kwaśnego torfu z ziemią ogrodową i przekompostowanymi trocinami.

Jak i gdzie posadzić borówkę?

Borówki lubią miejsca słoneczne i osłonięte przed wiatrem. Przed sadzeniem należy przygotować dołek o średnicy 0,5 – 0,8 m i głębokości około 30 cm. Obszerny dołek zaprawiamy odpowiednim podłożem i sadzimy rośliny. Po posadzeniu ściółkujemy glebę trocinami lub korą sosnową, co ogranicza parowanie i wzrost chwastów oraz dostarcza roślinom substancji organicznych. Ściółkę należy uzupełniać co dwa, trzy lata.

Czy wiesz, że nawadnianie borówek to klucz do sukcesu?

Do optymalnego rozwoju borówki potrzebują w czasie wegetacji intensywnego i regularnego nawadniania. W okresach bezdeszczowych należy podlewać krzewy przynajmniej raz w tygodniu (10-20 l wody).

Zadbaj o niezbędne nawożenie

Krzewy nawozimy od początku kwietnia do końca czerwca nawozami azotowymi – saletrą amonową lub siarczanem amonu, który dodatkowo zakwasza podłoże. Stosujemy około 15 g nawozu pod krzew. Wczesną jesienią zasilamy rośliny siarczanem potasu. Do nawożenia borówek można także użyć gotowych mieszanek nawozowych przeznaczonych do tej grupy roślin.

Pamiętaj - borówki lepiej owocują w towarzystwie!

Aby maksymalnie wydłużyć okres owocowania najlepiej posadzić obok siebie kilka odmian, które owocują w różnych terminach (od połowy lipca do końca września). Krzewy rosnące w grupie będą też bardziej obficie owocowały. Wartościowe odmiany borówki to np.: `Bluecrop`, `Earliblue`, `Chandler`, `Spartan`, `Herbert`, `Patriot`.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ogród na wiosnę. Nawożenie ogrodu - co i czym nawozimy? Ogród na wiosnę. Nawożenie ogrodu - co i czym nawozimy?

Ogród na wiosnę wymaga odżywienia po zimie, czyli nawożenia. Potrzebuje tego, by rośliny lepiej rosły przez cały sezon. Jak i co nawozimy w ogrodzie wczesną wiosną?

Czym nawozić drzewa i krzewy owocowe? Czym nawozić drzewa i krzewy owocowe?

Porządkując ogród, wygrabiamy liście, suche pędy i skoszoną trawę – w ten sposób zubażamy środowisko. W warunkach naturalnych powstaje z nich próchnica, której korzystają rośliny. Trzeba zatem...

Odkłady - jak w prosty sposób rozmnożyć krzewy? Odkłady - jak w prosty sposób rozmnożyć krzewy?

Przez odkłady można rozmnażać liczne krzewy owocowe, a także krzewy ozdobne. Da się tak rozmnożyc równiez krzewinki, np. lawendy. Jest to bardzo proste. Jak rozmnażać rośliny przez odkłady?

Aktualizacja: 03.03.2015 11:45
  • Komentarze
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Simon Konecki, partner Adele - kim jest?
Simon Konecki, partner Adele - kim jest?

Simon Konecki spotyka się z Adele już od trzech lat ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.