porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak uprawiać musztardowiec? MUSZTARDOWIEC INDYJSKI: co to za roślina, jak ją uprawiać?
Jak uprawiać musztardowiec? MUSZTARDOWIEC INDYJSKI: co to za roślina, jak ją uprawiać? Musztardowiec indyjski to jedna z wielu egzotycznych roślin uprawnych, które ...
bakłażan, oberżyna, gruszka miłości, bakłażany jak uprawiać, jak sadzić bakłażany, uprawa bakłażanów,

Jak uprawiać bakłażany? Ogród na wiosnę

Bakłażan, zwany też oberżyną, oficjalnie psianką podłużną, a bardziej poetycko - miłosną gruszką, jest wciąż mało popularnym w Polsce warzywem. Choć uprawia się go przede wszystkim w krajach o cieplejszym klimacie, przyjmie się i u nas - pod warunkiem, że zapewnimy jej odpowiednie warunki. Wzbogać o bakłażany swój ogród na wiosnę! Mówimy, jak uprawiać bakłażany. 
Jak uprawiać bakłażany? Ogród na wiosnę

Bakłażany udają się także w Polsce, jednak lepiej uprawiać je w tunelu foliowym niż w gruncie.

fot.: sxc.hu

Bakłażany mogą mieć owoce wielkości kabaczka, albo małe, podobne do pomidorów; owalne, okrągłe, jajowate, wydłużone; niemal czarne, fioletowo-niebieskawe, liliowe, białe, pomarańczowe... W sklepach jednak najczęściej dostępne są przemysłowo uprawiane odmiany bakłażanów, o owocach pokrytych grubą skórką ciemnofioletowej barwy.

Ale nie ma przeszkód, by uprawiać to warzywo samodzielnie we własnym ogrodzie. Jeśli zdecydujemy się na uprawę z nasion, możemy przebierać między znacznie bardziej zróżnicowanymi odmianami. Mniejsze znakomicie nadają się do faszerowania, z wszystkim możemy przygotowywać smakowite sosy, pasty, warzywne gulasze, zapiekanki i dziesiątki innych potraw rodem z kuchni śródziemnomorskiej. Zmień swój ogród na wiosnę - posadź bakłażany!

Bakłażany: jak je uprawiać?

  • W Polsce oberżyna uprawiana jest najczęściej pod osłonami, ze względu na wysokie wymagania cieplne. Do gruntu sadzonki bakłażanów możemy wysadzić dopiero w maju, kiedy miną już chłodne noce. Niewiele czasu zostaje, by roślina wyrosła i wydała owoce, więc w maju powinniśmy już dysponować rozsadą.

  • Sadzonki można kupić w sklepach ogrodniczych, lub wyhodować samodzielnie. Nasiona wysiewamy już w końcu lutego albo początku marca do umieszczonych w cieple doniczek. Musimy uzbroić się w cierpliwość, kiełkowanie może potrwać nawet 4 tygodnie. Możemy je nieco przyspieszyć, mocząc przez dobę nasiona w mleku przed wysadzeniem.

  • Oberżyna wymaga min. 20 stopni Celsjusza, by nasiona mogły wykiełkować; najlepiej rośnie w temperaturze 20-30 stopni, źle znosi chłodne wiatry, więc należy dla niej przeznaczyć miejsca osłonięte. Nasiona najlepiej wysiać do doniczek torfowych, bo bakłażan bardzo źle znosi przesadzanie. 

  • Roślina należy do psiankowatych, podobnie jak papryka czy pomidor, i ma typowe dla tych roślin wymagania. Najlepsza będzie gleba żyzna, lekka, łatwo się nagrzewająca i odpowiednio wilgotna.

  • Ze względu na wspólne choroby, bakłażanów nie sadzimy w miejscach, w których rok wcześniej rosły inne psinkowate - ziemniaki czy pomidory.

  • Bakłażanom nie może zabraknąć wody - zwłaszcza na początku wegetacji i w okresie zawiązywania owoców.

  • Bakłażan nie wymaga cięcia, podwiązywania zaś tylko przy wyjątkowo obfitych plonach. W uprawie pod folią zagrożeniem dla oberżyny jest szara pleśń i przędziorki, przy uprawie w gruncie szkodniki te zwykle nie są groźne.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak zaprojektować ścieżkę w ogrodzie? Rady architekta zieleni Jak zaprojektować ścieżkę w ogrodzie? Rady architekta zieleni

Najbardziej intrygujące w dobrze zaprojektowanej ścieżce przez ogród jest to, że nie od razu wiadomo, dokąd ona prowadzi. Nie ma nic wspólnego z prostym dotarciem do celu. Cel znika za rogiem...

Ogród w kwietniu. Jakie prace trzeba wykonać? Ogród w kwietniu. Jakie prace trzeba wykonać?

Wiosna to dla wszystkich ogrodników bardzo pracowity okres. Siejemy, sadzimy i rozmnażamy rośliny. Trzeba też zadbać o te, które już rosną. W jaki sposób?

Jak przygotować glebę w ogrodzie na wiosnę? Jak przygotować glebę w ogrodzie na wiosnę?

Niezależnie od tego, czy zakładamy ogród, robimy rabatę, czy sadzimy pojedynczą roślinę – trzeba dobrze przygotować podłoże. Pracę należy rozpocząć od usunięcia obumarłych fragmentów roślinnych,...

Aktualizacja: 15.04.2013 17:55
Autor: Eljan
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Joanna Gajewska, menedżerka i partnerka Piotra Polka?
Kim jest Joanna Gajewska, menedżerka i partnerka Piotra Polka?

O partnerce Piotra Polka, Joannie Gajewskiej nie wiadomo zbyt wiele ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.