porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zwalczać szkodniki roślin doniczkowych? Szkodników domowych roślin jest zaledwie kilka i nietrudno je zlokalizować ...
Czy nasiona wykiełkują, czy wyrosną z nich rośliny? Sprawdź przed wysiewem ich jakość, czyli zdolność kiełkowania.

Jak sprawdzić siłę kiełkowania nasion?

Często zdarza się, że z poprzedniego sezonu pozostają nam niewykorzystane nasiona roślin ozdobnych bądź warzyw. Możemy je posiać w następnym sezonie. Zanim jednak posiejemy je wiosną, warto sprawdzić ich zdolność (siłę) kiełkowania.
Jak sprawdzić siłę kiełkowania nasion?
fot.: Photos.com

Na opakowaniach z nasionami podana jest data ważności. Do czasu upłynięcia tego terminu nasiona powinny zachować dobrą jakość. Jeśli termin ten upłynie, nie wyrzucajmy nasion – warto najpierw sprawdzić ich siłę kiełkowania. Parametr ten należy też sprawdzić dla nasion z opakowań już otwartych, ponieważ nasiona pod wpływem wilgoci i tlenu tracą zdolność kiełkowania.

Jak sprawdzić siłę kiełkowania nasion? 

Aby sprawdzić zdolność kiełkowania nasion przygotujmy tackę styropianową albo szalkę Petriego (naczynie laboratoryjne, najczęściej szklane, cylindryczna podstawka o szerokim, płaskim dnie i niskich ścianach bocznych), ligninę, wodę, nasiona których jakość chcemy sprawdzić. Jeśli nie mamy styropianowej tacki lub szalki Petriego możemy do doświadczenia użyć spodeczka lub talerzyka.

Krok po kroku

Naczynie wykładamy warstwą ligniny i zwilżamy ją wodą. Wybieramy losowo 20–50 nasion (jeśli mamy dużo nasion można wziąć 100 szt. – im więcej nasion użyjemy, próba będzie bardziej wiarygodna). Nasiona układamy na ligninie w równych odstępach i przykrywamy pokrywką (drugą szalką Petriego, spodeczkiem, folią, talerzykiem). Naczynie z nasionami ustawiamy w ciepłym miejscu – na przykład na parapecie okna nad grzejnikiem – ale nie musi być to miejsce widne. Trzeba pilnować, aby lignina była stale wilgotna. Po kilku–kilkunastu dniach (w zależności od gatunku rośliny, której jakość nasion sprawdzamy) nasiona powinny wykiełkować. Wtedy obliczamy procent skiełkowanych nasion korzystając ze wzoru:

siła kiełkowania = (liczba nasion, które wykiełkowały/ogólna liczba nasion) x 100%

Jeśli wynik jest powyżej 70 proc., nasiona są dobrej jakości. Wynik poniżej 50 proc. świadczy o tym, że tylko mniej niż połowa nasion zachowała zdolność kiełkowania i właściwie nie nadają się do siewu. Jeśli jednak sprawdzane nasiona są dla nas cenne, na przykład są to nasiona trudnej do zdobycia odmiany, możemy je wykorzystać, ale należy posiać je gęściej.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Na co zwrócić uwagę kupując nasiona roślin? Na co zwrócić uwagę kupując nasiona roślin?

Już niedługo zacznie się nowy sezon ogrodowy, a otworzy go pojawienie się nasion na sklepowych półkach. W sprzedaży, obok zwykłych, są nasiona na taśmie, nasiona inkrustowane i nasiona otoczkowane....

Jak sprawdzić czy NASIONA Z POPRZEDNIEGO ROKU są dobre?

Nasiona, podobnie jak inne produkty, mają określoną ważność. Przechowywane zbyt długo stracą żywotność, co sprawi, że wysiane w ogródku nie wzejdą. Jak sprawdzić żywotność nasion?

ZDROWE KIEŁKI. Jak wyhodować w domu? Domowa hodowla kiełków

Amatorzy kiełków twierdzą, że kto jada je stale, nie ma kłopotów ze zdrowiem. I się nie mylą, gdyż kiełki to skarbnica witamin i minerałów, a także białka, błonnika i kwasów tłuszczowych omega-3....

Aktualizacja: 19.05.2012 09:35
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Józef Oleksy nie żyje. Kim był?  [KARIERA,RODZINA]
Józef Oleksy nie żyje. Kim był? [KARIERA,RODZINA]

Józef Oleksy -  jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej lewicy - nie ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.