porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak dbać o forsycję? Jakie odmiany forsycji wybrać do ogrodu? Kwitnąca na początku wiosny forsycja jako jeden z pierwszych krzewów ...
Zanim posiejesz – sprawdź czy nasiona są dobre

Jak sprawdzić czy NASIONA Z POPRZEDNIEGO ROKU są dobre?

Nasiona, podobnie jak inne produkty, mają określoną ważność. Przechowywane zbyt długo stracą żywotność, co sprawi, że wysiane w ogródku nie wzejdą. Jak sprawdzić żywotność nasion?

To, ile można przechowywać nasiona zależy przede wszystkim od gatunku rośliny, z której pochodzą i od warunków ich przechowywania. Większość nasion nie traci wartości przez 2-4 lata.

Na opakowaniach firmowych podana jest zawsze data, do której nasiona powinny być wysiane. Dotyczy to jednak tylko nasion szczelnie zapakowanych i najlepiej trzymanych w chłodnym miejscu. Te z torebek otwartych w ubiegłych latach, pod wpływem tlenu i wilgoci tracą zdolność kiełkowania. Jednak nie wyrzucajmy ich pochopnie – przeprowadźmy próbę.

Prosty test

Nasiona układamy na spodku wyłożonym wilgotną ligniną (w warunkach laboratoryjnych służą do tego szalki Petriego), a następnie przykrywamy je drugim spodkiem i stawiamy w ciepłym miejscu. Żeby test był wiarygodny powinno być co najmniej 20 nasion (a jeszcze lepiej 50 sztuk).

Gdy po kilku lub kilkunastu dniach (zależnie od gatunku) pojawią się kiełki, obliczmy procent nasion, które wykiełkowały: jeżeli wykiełkowało 60-70% – możemy tę partię nasion wysiać, jeśli mniej – lepiej kupić nowe lub posiać je gęsto.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak przechowywać nasiona? Jak przechowywać nasiona?

Każdego roku po sezonie zostają nam jakieś nasiona. Czy można je przechować do następnego sezonu? Mówimy jak przechować nasiona.

ZDROWE KIEŁKI. Jak wyhodować w domu? Domowa hodowla kiełków

Amatorzy kiełków twierdzą, że kto jada je stale, nie ma kłopotów ze zdrowiem. I się nie mylą, gdyż kiełki to skarbnica witamin i minerałów, a także białka, błonnika i kwasów tłuszczowych omega-3....

Jak sprawdzić siłę kiełkowania nasion? Jak sprawdzić siłę kiełkowania nasion?

Często zdarza się, że z poprzedniego sezonu pozostają nam niewykorzystane nasiona roślin ozdobnych bądź warzyw. Możemy je posiać w następnym sezonie. Zanim jednak posiejemy je wiosną, warto sprawdzić...

Aktualizacja: 19.05.2012 09:35
Autor: MURATOR
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Zuzanna M.: Maria Goniewicz - 18-letnia poetka, podejrzana o zabójstwo?
Kim jest Zuzanna M.: Maria Goniewicz - 18-letnia poetka, podejrzana o zabójstwo?

Zuzanna M., 18-latka pisząca wiersze jako Maria Goniewicz (na koncie ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.