porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakiej pielegnacji wymaga trawnik jesienią i wiosną?
Jakiej pielegnacji wymaga trawnik jesienią i wiosną? Trawnik jesienią trzeba przygotować do zimowania, a wiosną - pomóc ...
Trawy ozdobne w ogrodzie - jakie sadzić, jakie gatunki są efektowne

Jak skomponować rabatę z wysokich traw?

Przeciwieństwo wypielęgnowanego trawnika: bujne, wysokie, pierzaste źdźbła, pochylające się płynnie pod naporem wiatru... Rabata z wysokich traw może być ozdobą ogrodu. Jak założyć taką rabatę we własnym ogrodzie?
Jak skomponować rabatę z wysokich traw?

Trawy ozdobne pieknie prezentują się w ogrodzie, zdobiąc go  nie tylko różnobarwnymi liśćmi, ale też ciekawymi kwiatostanami.

fot.: sxc.hu

Rabaty z wysokich traw są mocnym akcentem, rzadko stosowanym na dużą skalę. Oczywiście, miłośnicy tych roślin mogą założyć fantastyczny i bogaty ogród operując wyłącznie różnymi gatunkami traw, większość właścicieli ogrodów będzie jednak wolała wykorzystać wysokie trawy, jako efektowny akcent, łącząc wysokie trawy z niskimi, bylinami, roślinami cebulowymi czy iglakami. Kontrast między odmiennymi roślinami daje bardzo dobre efekty. Można pokusić się nawet o uzyskanie interesujacego efektu przez cały rok. Zimą z wyschniętymi kępami rudych, siwych czy żółtych traw wspaniale kontrastują wieczniezielone krzewy iglaste.

Dużą zaletą traw ozdobnych są ich niewielkie wymagania glebowe. Zbyt obfite nawożenie i podlewanie jest wręcz szkodliwe - nazbyt wyrośnięte rośliny pokładają się przy niesprzyjającej pogodzie. Opieka nad trawami nie jest więc kłopotliwa, przeciwnie - potrzebne bywa ogranicznie zasięgu korzeni, by rośliny nie zajęły całego ogrodu. Najlepiej oddzielać obszar, na których rozwijać się mają trawy od pozostałej części ogrodu za pomocą pasów mocnej folii, pasów linoleum czy innych sztucznych tworzyw.
Trawy najlepiej rosną na stanowskach słonecznych. 

Jakie gatunki traw można uprawiać?

Do uprawy na rabatach nadaje się wiele gatunków. Do polecanych należą m.in.: 

 • Miskant chiński 'Silberfeder' – osiągają 1,5 metra wysokości.  Dekoracyjne liście - zielone z białym nerwem - kwiaty, duże, puszyste, srebrzystobiałe wiechy. Niestety ze względu na pochodzenie z cieplejszej strefy klimatycznej w surowsze zimy może przemarzać. 

 • Miskant chiński 'Malepartus' - przeszło 1,5 m wysokości, purpurowe kwiatostany, jesienią liście przebarwiają sie na rózne odcienie brązu.

 • Miskant olbrzymi - w sprzyjających warunkach dorasta do 3 metrów!

 • Miskant chiński 'Zebrinus' – 2 m wysokości, jak nazwa wskazuje - pasiasty. Ma liście w żółte poprzeczne pasy. Jak inne miskanty może przemarzać w chłodniejszych regionach kraju.

 • Rozplenica włosowata 'Rubrum' –bardzo ozdobna trawa o ciemnoczerwonych kwiatach, osiągająca ok. metra wysokości.

 • Trawa pampasowa - ok. 2 m wysokości, dekoracyjne kwiaty w różnych kolorach, głównie białym i różowym.

 • Turzyca zwisła - ok. 1m, zwisające, dekoracyjne kłosy .

 • Manna mielec – trawa ozdobna, która ma żółtawozielone liście. Dorasta do 2 metrów wysokości, łatwo się rozrasta i jest odporna. 

 • Muhlenbergia capilaris - tworzy kuliste kępy pokryte drobnymi, tworzącymi mglistą, różową chmurę kwiatami; bardzo efektowna.

 • Ophigon niger - zwykle niezbyt wysoka, ale godna uwagi ze względu na niemal czarne liście. 

 • Mozga trzcinowata –wielokolorowe, biało-zielono-czerwone liście w paski, średnio wysoka - ok. 1 m. 

 • Spartyna grzebieniasta 'Aureomarginata' – trawa ozdobna, która tworzy przewieszające się ciemnozielone liście z żółtymi brzegami, wysokość ok. 1,5 metra 
Muhlenbergia capilaris
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak posadzić i pielęgnować trawy ozdobne? Jak posadzić i pielęgnować trawy ozdobne?

Ozdobne gatunki oraz odmiany traw zyskują coraz więcej popularności i stają się ważnym elementem dekoracyjnym w dzisiejszych ogrodach. Ich walory to oryginalny pokrój oraz atrakcyjne barwy liści i...

Jak zabezpieczyć trawy ozdobne przed mrozem ?

Ozdobne, oryginalne gatunki traw o zimozielonych, często barwnych liściach coraz częściej zdobią ogrodowe rabaty. Jednak część z nich nie jest przystosowana do naszego klimatu i potrzebuje osłony na...

TRAWY OZBODNE W OGRODZIE. Zobacz, które trawy ozdobne są najbardziej dekoracyjne jesienią?

Trawy ozdobne stają się jednym z najbardziej oryginalnych akcentów. Niezwykle efektowne kwiatostany, w połączeniu z barwnymi liśćmi, zachwycają widokiem. Przeczytaj, które gatunki traw są szczególnie...

Aktualizacja: 29.10.2013 15:21
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
 • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Maria Putin – kim jest Masza, córka prezydenta Rosji?
Maria Putin – kim jest Masza, córka prezydenta Rosji?

Maria Putin, córka Władimira Putina, stała się bohaterką skandalu po ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.