porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy warto sadzić wiśnie szklanki w małym sadzie? Wiśnie szklanki to grupa odmian wiśni, wyróżniająca się bezbarwnym i ...
Drzewa się starzeją i chorują - czesem trzeba je wyciąć. Jak to zrobić?

Jak ściąć drzewo? Jak usunąć z ogrodu drzewo?

Drzewa, także te owocowe, starzeją się i chorują - czasem trzeba je wyciąć. Jak to zrobić? Jak zabrać się do wiosennych porządków na działce? Jak ściąć owocowe drzewko?
Jak ściąć drzewo? Jak usunąć z ogrodu drzewo?

Czasami wycięcie drzewa w ogrodzie to konieczność - robimy to wtedy, gdy drzewko choruje, nie owocuje lub po prostu wyrosło zbyt duże.

fot.: HONDA

Drzewko owocowe nie ma szans, by zestarzeć się jak Bartek czy inny leśny gigant. Dwadzieścia, trzydzieści lat owocowania – to często maksymalny okres, którego można się spodziewać w przypadku karłowatych jabłoni czy grusz.

Drzewa sadzone na wysokopiennych podkładkach żyją dłużej; dotyczy to większości starych odmian jabłoni, które często rosną na wsiach, przy starych chatach. Przy odpowiedniej pielęgnacji antonówka czy inna klasyczna odmiana jabłoni jest jeszcze w dobrym stanie po stu  latach od posadzenia; najstarsze egzemplarze spotykane na terenie polski mogą być o połowę starsze.

Jeszcze dłużej żyją drzewa nieszczepione. Orzech włoski może osiągnąć piękny wiek 400 lat. Ale, niestety, powszechniejsze w naszych ogrodach są drzewa, które żyją znacznie krócej. 

Jak wyciąć drzewo w ogrodzie?

Zazwyczaj przy wiosennych porządkach na działce czy w ogrodzie musimy wyciąć drzewa stosunkowo młode – chore albo słabo owocujące. Jak się do tego zabrać? Najwygodniejszym narzędziem będzie piła elektryczna lub spalinowa; małe drzewko możemy ściąć, posługując się piłą ręczną lub siekierą. Aby praca poszła sprawnie i była bezpieczna, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach.

  • Zabezpieczamy teren wokół drzewa; na działce jest to zazwyczaj łatwe, pamiętajmy jednak, by nie dopuścić w pobliże osób postronnych, zwłaszcza dzieci. 

  • Przed rozpoczęciem pracy planujemy, gdzie ma upaść drzewo. Jeśli jest pochylone – praca będzie łatwiejsza, kierunek wyznaczyła sama natura. Pomocne będzie odcięcie bocznych konarów, trzeba też sprawdzić, czy w miejscu, na  które upaść ma drzewo nie ma np. ogrodzenia, które zniszczy padający pień. Aby kontrolować upadek, dobrze jest przywiązać do górnej części pnia linę.

  • Piłujemy: najpierw od strony, w która ma upaść drzewo, nacinamy pień pod kątem 45 stopni, mniej więcej na 1/3 grubości pnia.

  • Potem tniemy od drugiej strony, również pod katem 45 stopni – tak, by piła nie zakleszczyła się pod ciężarem drzewa.

  • Zostawiamy w środku niewielki łącznik pomiędzy podcięciami, chwytamy linię i ciągniemy we właściwym kierunku – koniecznie stojąc poza zasięgiem gałęzi!

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak zabezpieczyć narzędzia ogrodowe przed zimą? PRAKTYCZNE RADY Jak zabezpieczyć narzędzia ogrodowe przed zimą? PRAKTYCZNE RADY

Jesień w ogrodzie to czas, kiedy jest najwięcej pracy. Trzeba przyciąć drzewa, wygrabić liście, usunąć rośliny jednoroczne i posadzić cebule tych, które zakwitną wiosną. W natłoku spraw często...

Wrzesień w ogrodzie; Jakie prace wykonać? SADZENIE I PRZESADZANIE Wrzesień w ogrodzie; Jakie prace wykonać? SADZENIE I PRZESADZANIE

Wiele osób wrzesień w ogrodzie kojarzy z lenistwem, a to nic bardziej mylnego! To idealny czas na szereg prac ogrodowych! Co trzeba zrobić w ogrodzie we wrześniu?

Jak ciąć drzewa i jakich użyć do tego narzedzi? 5 zasad przycinania drzew Jak ciąć drzewa i jakich użyć do tego narzedzi? 5 zasad przycinania drzew

Drzewa w ogrodzie wymagają pielęgnacji, czyli przede wszystkim przycinania. Jak to zrobić, by drzewa rosły lepiej? Poznaj 5 podstawowych zasad przcinania drzew.

Aktualizacja: 03.05.2013 16:33
Autor: kzb
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Viola Piekut - kim jest? [KARIERA,RODZINA]

Viola Piekut podbiła polski świat mody projektami kreacji przeznaczonych zarówno ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.