porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Bratki – rośliny o ozdobnych kwiatach do ogrodu i NA BALKON - jak pielęgnować?
Bratki – rośliny o ozdobnych kwiatach do ogrodu i NA BALKON - jak pielęgnować? Bratki należą do jednych z najpopularniejszych roślin kwitnących, które zdobią ...
Sadzimy tuje. Tuje to bardzo popularne szybko rosnące i wiecznie zielone drzewka

Jak i kiedy SADZIĆ TUJE? Jak pielęgnować: tuja szmaragdowa, czyli inaczej żywotnik zachodni?

Zobacz, jak posadzić i pielęgnować tuje. Tuja szmaragdowa, czyli inaczej żywotnik zachodni lub po prostu szmaragd - zobacz jakie zabiegi pielęgnacyjne trzeba wykonywać i kiedy.

Tuja to piękna roślina drzewiasta o ciekawym ulistnieniu, które stanowią łuskowate igły. Ma pokrój stożkowaty lub kolumnowy. Jest bardzo odporna na zanieczyszczenia atmosferyczne.

SADZENIE:

Sadzie się w okresie listopad-grudzień, jeśli ziemia nie jest zamarznięta. Wykopujemy dół o objętości co najmniej dwukrotnie większej od bryły korzeniowej lub pojemnika, w którym rośnie drzewko. Spulchniamy dno i umieszczamy drzewo pośrodku. Po sadzeniu udeptujemy ziemię wokół. Podlewamy i mocujemy ukośną podporę lub odciągi.

Na terenach o ciężkich i zwięzłych glebach dodajemy do podłoża torfu lub piasku, aby było ono lekkie i przepuszczalne. Tuja nie lubi stojącej wody; w takich warunkach jest atakowana przez grzyb Phytophotora, który powoduje jej obumieranie.

CIĘCIE:

Cięcie formujące:

Po posadzeniu wybieramy jeden z długich prostych pędów, aby uformować oś główną. Usuwamy inne pędy, które mogłyby z nią konkurować. Pozwalamy drzewu rozwijac się naturlanie. Prowadząc tuje w żywopłocie, obcinamy wierzchołki, gdy rośliny osiągną pożądaną wysokość, aby się zagęszczały.

Cięcie zachowawcze:

Kiedy młode drzewo jest dobrze uformowane, w następnych latach wystarczy obcinać pędy psujące regularność sylwetki i suche. Żywopłot tniemy dwa razy w roku: na wiosnę i ewentualnie jesienią, skracając nowe pędy.

PIELĘGNOWANIE:

Przez pierwsze lata po posadzeniu niezbędne jest podlewanie, zwłaszcza w okresie suszy. Zaleca się ściółkowanie gleby wokół roślin. Na wiosnę stosujemy nawóz dla roślin iglastych, który mieszamy z wierzchnią warstwą ziemi za pomocą pazurków.

Opracowane na podstawie książki "ABC Drzewa i krzewy ogrodowe" Daniel Brochard.

ZOBACZ TAKŻE:

Tuja szmaragd - jak przycinać żywopłot z tui szmaragdowych?


MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak i kiedy przycinać borówkę amerykańską? Czemu służy cięcie krzewów? Jak i kiedy przycinać borówkę amerykańską? Czemu służy cięcie krzewów?

Sadząc krzewy borówki wysokiej (zwanej amerykańską), należy pamiętać, że do obfitego owocowania, wymagają one systematycznego cięcia. Czy wiesz kiedy i jak należy to robić?

Tuja szmaragd - jak przycinać żywopłot z tui szmaragdowych? Tuja szmaragd - jak przycinać żywopłot z tui szmaragdowych?

Tuja szmaragdowa, czyli żywotnik zachodni często wykorzystywana jest na żywopłoty. Żeby roślina pięknie rosła i rozkrzewiała się na boki, trzeba ją przycinać trzy razy do roku. Jak i kiedy przycinamy...

Tuje do ogrodu: jakie gatunki tui posadzić w ogrodzie? Tuje do ogrodu: jakie gatunki tui posadzić w ogrodzie?

Najpopularniejszą odmianą żywotnika w Polsce jest thuja occidentalis, inaczej tuja szmaragd. Stosuje się ją głównie jako żywopłot. Istnieją jednak wiele różnych gatunków tui, które można uprawiać...

Aktualizacja: 11.04.2013 15:44
Autor: MAG
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Jules Bianchi, kierowca który uległ poważnemu wypadkowi podczas GP Japonii?
Kim jest Jules Bianchi, kierowca który uległ poważnemu wypadkowi podczas GP Japonii?

Jules Bianchi uległ bardzo groźnemu wypadkowi podczas Grand Prix Japonii ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.