porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co zrobić po świętach z choinką uprawianą w donicy? Choinka w donicy, to coraz popularniejsze świąteczne drzewko. Stawiamy ją ...
Bukszpan to bardzo lubiany zimozielony krzew podatny na formowanie. Zamiast kupować jego sadzonki, sami rozmnóżmy go w ogrodzie.

Jak rozmnożyć bukszpan?

Ten zimozielony krzew jest wdzięcznym materiałem na formowane żywopłoty, niskie obwódki, czy strzyżone formy roślinne, tzw. topiary. Nie każdy wie jednak, że rozmnażanie bukszpanu jest niezwykle proste. Zamiast kupowąc sadzonki bukszpanu - zrób je sam!

Teoria

Bukszpan (Buxus) rozmnaża się przez niezdrewniałe sadzonki pędowe, pobierane w sierpniu. Pędy powinny mieć około 10 cm długości. Ich nasadę zanurzamy w ukorzeniaczu do sadzonek półzdrewniałych i sadzimy do pojemników wypełnionych mieszanką piasku i torfu. Podłoże powinno mieć odczyn lekko kwaśny. Dobrze jest również okryć sadzonki folią, aby utrzymać wysoką wilgotność powietrza i podłoża. Na zimę rośliny przenosimy do widnego, ale chłodnego pomieszczenia, np. nieogrzewanej piwnicy z oknem. W kolejnym roku ukorzenione rośliny sadzimy w maju na miejsce docelowe w ogrodzie.

Praktyka

Często ani termin pobierania sadzonek, ani to, czy są one zdrewniałe, czy niezdrewniałe, ani ich długość nie mają większego znaczenia. Wiele osób ukorzenia gałązki bukszpanu pozostałe z wielkanocnych dekoracji lub te, które zostały po czerwcowym przycinaniu starszych roślin. Ukorzenianie można przeprowadzić w podłożu (jak wyżej), ale równie popularne jest ukorzenianie pędów w wodzie.

Dodatkowe wskazówki

Sadzonki można ścinać np. sekatorem, ale większą szansę przyjęć i szybsze ukorzenienie gwarantuje "oderwanie" sadzonki od starszego pędu, tak aby na przyszłej sadzonce pozostała u nasady tzw. stopka, zwana też piętką.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Hortensja ogrodowa: rozmnażanie krok po kroku Hortensja ogrodowa: rozmnażanie krok po kroku

Hortensje to niezwykle dekoracyjne, cieniolubne krzewy ogrodowe o imponujących kwiatach. Aby cieszyć się większą ilością tych pięknych krzewów, hortensje można rozmnażać z sadzonek. Uprawa hortensji...

Bukszpan – odmiany i uprawa [RADY OGRODNIKA] Bukszpan – odmiany i uprawa [RADY OGRODNIKA]

Bukszpan to krzew ozdobny wyjątkowo chętnie sadzony w ogrodach na rabatach, wykorzystywany też na żywopłoty. Jego atutem są niewielkie wymagania, możliwość nadawania mu przeróżnych form,...

Jak uprawiać pieris? [RADY OGRODNIKA] Jak uprawiać pieris? [RADY OGRODNIKA]

Jak uprawiać pierisy? Gdzie je najlepiej posadzić? Czy trzeba je zabezpieczyć na zimę? Jak o nie dbać, by dobrze rosły i pięknie kwitły?

Aktualizacja: 02.12.2011 17:13
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Monika Mariotti - kim jest?
Monika Mariotti - kim jest?

Monika Mariotti zagra jedną z głównych ról w nowym serialu ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.